Leczenie bólu

preview_player
Показать описание
Ból - przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę.

Ból ma nas chronić przed różnymi zagrożeniami i informować o tym, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Nie możemy go bagatelizować ani lekceważyć.

Ocena bólu
Nie wszyscy w takim samym stopniu odczuwamy ból. Odczuwanie bólu jest bardzo subiektywne. Ten sam czynnik wyzwalający ból wywołuje różne reakcje u różnych ludzi.
Do oceny stopnia nasilenia bólu służy tzw. skala wzrokowo-analogowa (ang. Visual Analogue Scale, VAS).

Posługując się linijką długości 10 cm, określa się nasilenie odczuwanego bólu, gdzie „0” oznacza całkowity brak bólu, natomiast „10” najsilniejszy ból, jaki można sobie wyobrazić.
Ból nocyceptywny

Ból receptorowy – nocyceptywny – powstaje w wyniku drażnienia receptorów nerwów czuciowych, np. przez mediatory zapalne.
Przykłady bólu nocyceptywnego:
• uszkodzenie tkanek przez oparzenie, uraz, zmiany zapalne,
• bóle w klatce piersiowej w przebiegu choroby wieńcowej serca,
• bóle stawów w chorobie zwyrodnieniowej.

Ból neuropatyczny
Ból niereceptorowy – neuropatyczny – powstaje w wyniku ucisku lub zniszczenia struktur układu nerwowego (nerwy obwodowe lub centralny układ nerwowy: mózg lub rdzeń kręgowy).
Przykłady bólu neuropatycznego:
• polyneuropatia w cukrzycy,
• uszkodzenie centralnego i obwodowego układu nerwowego w przebiegu udaru mózgu lub stwardnienia rozsianego.

Bóle psychogenne
Organizm człowieka to jedność psychofizyczna. Soma i psyche oddziaływają na siebie wzajemnie. To oznacza że somatyczne choroby mogą wywoływać psychiczne efekty i odwrotnie zaburzenia psychiczne mogą być manifestowane jako objawy somatyczne.
Często się zdarza że w przypadku depresji lub stanów lękowych pacjenci mają takie objawy somatyczne jak: bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie.
Depresja, bezsenność i ból przewlekły są ze sobą mocno powiązane. Jeśli współistnieją, to trzeba leczyć je wszystkie.

Badania obrazowe pokazują, że wzorzec obiegu informacji w mózgu jest bardzo podobny dla depresji i dla przewlekłego bólu.
Nieskuteczne leczenie depresji utrudnia leczenie bezsenności i bólu. Nieleczony przedłużający się ból może wywoływać depresję.

Skuteczne leczenie depresji poprawia sen, a skuteczne leczenie bezsenności ułatwia leczenie depresji i zmniejsza ból przewlekły.
Leczenie bólu

Ból nie uszlachetnia i warto z nim sensownie walczyć. Mamy prawo do skutecznego leczenia bólu przy pomocy farmakoterapii lub fizjoterapii.
Ból leczymy tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi takimi jak paracetamol i ibuprofen lub silnymi lekami przeciwbólowymi - pochodnymi opioidów.
Tradycyjne analgetyki są nieskuteczne w przypadku bólu przewlekłego. Bóle przewlekłe - neuropatyczne i psychogenne - z powodzeniem leczymy lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpadaczkowymi.

Fizjoterapia w leczeniu bólu:
• Aktywność fizyczna i ćwiczenia rozciągające,
• Ciepło - termofor lub gorąca kąpiel,
• Ćwiczenia relaksujące w tym joga.
• TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulator),
• Ergonomia w miejscu pracy.

#Ból #BóleStawów #ergonomia
Рекомендации по теме