TV kalendar: Osnovana NDH

preview_player
Показать описание
OSNOVANA NDH (10.04.1941.)

Vođa Trećeg Reicha Adolf Hitler tek se poslije beogradskog puča odlučio za razbijanje Jugoslavije i uspostavu Nezavisne Države Hrvatske u koju je uključena Bosna i Hercegovina.
Poslije podne 10. travnja 1941.-ve bivši austrijski pukovnik Slavko Kvaternik obznanio je da je stvorena EN-DE-HA, zahvaljujući volji – kako je rekao – "našeg saveznika", to jest Njemačke, i "požrtvovnosti poglavnika Ante Pavelića i ustaškog pokreta". Gotovo istodobno u Zagreb su ušle postrojbe 14.-te njemačke oklopne divizije. Mnogi su građani s naklonošću pozdravili njemačke kolone i Kvaternikov proglas. Veći dio naroda bio je uvjeren da nastaje dugoočekivana hrvatska nacionalna država.
Zanimljivo je da je i Josip Broz Tito promatrao ulazak Nijemaca koji su do tada porazili sve protivnike, pa i moćnu Francusku.
Prethodnih dana vodili su se dramatični pregovori o sudbini Hrvatske. Hitlerovi izaslanici nudili su hrvatskom prvaku Vladku Mačeku da preuzme državno vodstvo. On je to odbio iako je prije podržao pristupanje Jugoslavije Trojnom paktu. Predosjećao je da će sile Osovine izgubiti rat. U namjeri da spriječi sukobe i žrtve, ipak je pozvao Hrvate da se "pokore novoj vlasti" i "iskreno surađuju s novom narodnom vladom".
Treći Reich se u zadnji čas morao odlučiti za ustaškog poglavnika, štićenika Mussolinijeva fašističkog režima. Tek kad su riješene sve dvojbe između Berlina i Rima, Pavelić je 15. travnja stigao u Zagreb i imenovao prvu ustašku vladu.
Slovenci su istodobno s uspostavom EN-DE-HA proglasili svoju "samostalnu državu", što nedvojbeno pokazuje da nesrpski narodi nisu bili za očuvanje velikosrpske Jugoslavije. No, Hitler je u Mariboru još jednom potvrdio da će Sloveniju podijeliti na talijanski i njemački dio. Srbiji je namijenio određenu samoupravu pod vodstvom proosovinskih generala i političara, u granicama prije balkanskih ratova.
U Hrvatskoj je početno oduševljenje brzo nestalo. Pavelićeva vlast diskreditirala se predajom Dalmacije Mussoliniju, progonima Srba i tragičnom rasnom politikom. Iako su hrvatskom narodu fašizam i komunizam ideološki bili strani, Hrvati su se ubrzo našli u građanskom ratu, koji je bio odraz i velikih obračuna na svjetskoj sceni. Međutim, zahvaljujući antifašističkom pokretu i Hrvatska će se naći na strani pobjedničke antihitlerovske koalicije. Svoju državnost pokušat će ostvariti u sklopu Titove federativne Jugoslavije.

(autor teksta: Obrad Kosovac)

#tvkalendar #hrtarhiva #povijest #hrvatskaradiotelevizija
Рекомендации по теме