CANCELEZVE lett a MÚLT!? ❌

preview_player
Показать описание

00:00 Bevezetés
00:29 Cancel kultúra
05:18 Miért tolja túl a PC?
08:39 Művész vagy művészet?
12:53 Rasszista vagy szatíra?
15:39 Cancel a múltba
21:44 Cancel a jövőbe

Zene
Song: Unknown Brain & Hoober - Phenomenon (ft. Dax & VinDon) [NCS Release]
Music provided by NoCopyrightSounds

tagek
fókuszcsoport fókusz csoport 6lépés youtube trending kritika vélemény #vélemény videó cancel kultúra
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Az egyik legjobb videód lett ez szerintem :) nagyon tetszett a téma, a helyszínek, a váltások, minden nagyon egyben volt

whateverits
Автор

Amikor megnézem az ilyen jellegű videóidat, mindig eszembe jut a Spore-ból az a rész amikor az élőlény agya nő egy parányit és több dologra lesz képes😄 én is így érzek

Zsocchan
Автор

Ez az a perspektíva, amiből szemlélve a világot sokkal nyugodtabbak, barátságosabbak lehetünk, és kevesebb frusztrációval élhetjük az életünket.
Nagyon jól összeszedted, igazán inspiráló gondolatok!

LaaszloKiss
Автор

Valószínűleg nem fog eljutni Ádámhoz, de hátha. Az Instagram oldalán próbáltam neki írni, mert érintett itt két olyan témát, ami szerintem borzalmasan veszélyes ebben a narrációban, és képtelen lennék itt elmagyarázni, ennyi ember előtt, mi történt velem. Szóval ha esetleg eljut hozzá ez a komment, örülnék, ha elolvasná az üzenetemet.

Kirstina
Автор

Cuties-nál nem az volt a baj, hogy bemutatták a jelenséget, hanem hogy igazi kislányokkal csinálták meg...bezzeg 16 éveseket 26 évesek játszanak a filmekben :)

dumbohun
Автор

Amikor levette a HBO az Elfújta a szelet, teljes felháborodásban mondtam a páromnak, aki amerikai, hogy ez egy erős túlzás. Amire ő közölte, hogy ő teljesen egyet ért ezzel. Igen is az a film felháborító, és stb. Én azt a filmet a dédnagymamámmal néztem meg amikor gyerek voltam, többször is, mert, hogy ő imádta. Azon kívűl, hogy szentimentális emlékeim vannak, azzal is érveltem, hogy ez egy klasszikus, amire ő azt mondta ez nem érv. :) Alapvetően sok dologban egyet értünk, de vannak tèmák amikbe zero tolerancia van, ilyen volt szerintem a House of Cards, de azèrt nem fogunk remèlem Picasso kèpeket ègetni, mert Picasso szerint kétféle nő létezik: az istennő és a lábtörlő. Még akkor sem, ha Picasso egy seggfej volt. Nehéz megtalálni az egyensúlyt, ezért kellene az embereknek többet beszélgetni. Fuuu ez jó hosszúra sikeredett, bocsi Ádám, ne borulj ki, eddig nem kommenteltem, legyen ez a mentségem :D

AdriBaby
Автор

A legtöbb dologgal egyetértek a videóban, mégis felkavaró volt nézni számomra.
Bár alapjában azt mondanám, hogy a legtöbb esetben én píszí vagyok, ettől függetlenül szerintem is túl van tolva ez a jelenség. Mai napig szeretem pl. az Elfújta a szelet (úgy könyvben, mint filmben), Jókaiból érettségiztem és úgy gondolom, hogy helyén kell tudni kezelni ezeket a "diavtjamúlt" ideológiákat vagy társadalmi mintákat, tanulni kell belőlük, meglátni a hibákat, de mivel sajnos vagy nem sajnos ezek a dolgok a kúltúránk és történelmünk része, nem szabad őket eltörölni.

DE
igenis van a PC-nek létjogosultsága, ha pl. az érzékenyítésről van szó. Mert nem mindegy, hogy mit teszünk vagy miket mondunk, és azzal kit bántunk meg.
A bevezetőben egy rész megütötte a fülem. Azt mondod, hogy mindenki hibázik, és emiatt nem szabad ellehetetleníteni az embereket a munkájukban. Meg hogy különbséget kell tenni erőszak és vicc között, és hiba lenne egy embert a félresikerült viccei miatt kivonni a forgalomból. Bár szerintem értem, hogy ez alatt mire gondolsz, de ez azért ennél árnyaltabb dolog. Igenis vannak káros viccek, amik tudnak bántóak és megalázóak lenni valaki számára. Sajnos tapasztalatból beszélek. Mert igenis nem szabad azt elnézni, hogy folyamatos szexista viccek fültanúja/célpontja vagy pl. egy szakmai környezetben, a munkahelyeden. Hiába csak poénkodnak a férfi kollégák, nem egészséges és elfogadható, hogy olyan "vicces" megjegyzéseket kapsz, amelyek még baráti körben is ízléstelennek és bunkónak számítanának.
Pont amiatt pedig, hogy sajnos ilyenek még mindig megtörténnek, szükség van arra, hogy széles körben is téma legyen, hogy mit illik és mit nem, és hogy próbáljunk meg olyan normák szerint élni, amivel nem bántjuk egymást a másik neme, hovatartozása stb. miatt.

Tudom, hogy a videó inkább a közszereplőket és művészeket érintő károsnak tekinthető cancel kultúráról szólt. Viszont fontosnak tartottam kiemelni, hogy igenis a szavaknak is súlya van. És hiába esik túlzásokba sokszor ez a PC dolog, vannak olyan vonatkozások és helyzetek, ahol hasznos és szükséges is ez az egész.

ritusss
Автор

Nagyon nagyon nagyon tetszett ez a videód! Először hallottam vissza valakitől ezeket a gondolataimat, és nagyon örülök, hogy megcsináltad! Ahogy más is írta már, minden nagyon egyben volt. A helyszínváltások, a téma, stb. Gratulálok!

zsofiaszabo
Автор

Köszönöm, nagyon jól összefoglaltad, én legalábbis csak egyetérteni tudok a gondolataiddal. Ha valaki kérdi ezentúl, hogy mit gondolok a cancel kultúráról, akkor linkellek neki.

egriimre
Автор

Más volt a norma, más volt a korszellem, más volt a normális. Pontosan! Nem ítélhetünk meg régieket a mai törvények, erkölcsi szokások alapján... igen, vannak bűnök, amik minden korban bűnök, de fontos, hogy melyik korban élt az illető, mert akkor más voltak a szokások, szabályok, tehát más a hozzáállás. Nem azt mondom, hogy jobb, csak más, ezért aztán "szemüveget" kell cserélni.

katuskawv
Автор

Omg.... Tóth Krisztina nem cancel-ezni akarta Az aranyembert. Hanem a KÖTELEZŐ IRODALOMBÓL kivenni. Amit többezren ki akartak már venni, csak más okokból (hosszú, unalmas, mai 16 évesnek olvashatatlan, nem tiniknek való, hanem idősebb generációnak, stb.).

leh
Автор

A Lostprophets nekem is évekig a kedvenc zenekarom volt. Ian Watkinsért oda-vissza voltam. Mire kiderült az, ami, már lecsengőben volt a rajongásom, de néhányszor még megpróbáltam adni neki egy esélyt olyan eszmefuttatás mentén, amit Te is felhoztál vele kapcsolatban, hiszen korábban imádtam, de egyszerűen képtelen voltam többé úgy hallgatni és olvasni azokat a szövegeket, hogy ne az járjon a fejemben, hogy Ian beteg fejében vajon mire/kire gondolhatott, mikor megírta xy számot. Szerintem vannak dolgok, ami sosem lesz elfogadható és nem opció a bocsánat. A pedofília ilyen.

aranyniki
Автор

Tényleg érdekes a téma, elgondolkodtatott... Cancellel kapcsolatban nekem is Kevin Spacey az egyik első, aki beugrik. A kedvenc gengszterfilmjeim között van a Baby Driver. Én nem ignorálom a filmet miatta, mivel ahogy mondtad, rengeteg másik ember munkája is, akik nem ártottak senkinek. De azért a filmben Spacey pofáját elég kellemetlen nézni, miután tudjuk, milyen szörnyeteg volt. Ha az éttermi jelenetekben lévő asztalok tervezőjéről derült volna ki, hogy hasonló bűnöket követett el, attól az asztalokat nem lenne annyira kellemetlen nézni, mint magát az embert, aki csinálta, szóval azért ez így tényleg elég durva. Ahogy Szirmai mondta, "Kevin Spacey egy fenomenálisan tehetséges színész ikon, és ELMEHET A PIC$ÁBA!"...

SocietyCsatorna
Автор

17:17 "Oops, wait I'm in the frame"

JohnSmith-lewx
Автор

Nyilvánvaló túlkapások vannak, de alapból a metoo dolog örömteli hogy megtörtént. Sok csontváz volt Hollywoodban, aminek ki kellett hullania (például Spacey, Weinstein, hiába tartom amúgy nagyra a munkásságát mindkettőnek), de volt néhány olyan eset rögtön az elején, aminél nem ártott volna az árnyaltabb megközelítés az azonnali cancel helyett. Louis CK pl ilyen, aki - ha undorító és visszataszító is volt, amit csinált - azért fizikai erőszakot nem követett el, és jóval azelőtt bocsánatot kért, hogy a #metoo trendingelt volna. Valamint nála a munkásságában is érezhető volt a pozitív morális fejlődés, kb arról szóltak a stand upjai a válása óta, hogy mennyire undorító ember és próbál változni. Szóval művészetben figyelembe lehetne venni egy-egy elítélendő dologgal kapcsolatban azt is, hogy reflektált-e a munkásságában a témára és hogyan tette azt.
Meg amúgy a cancel kultúráról jutott pont a minap eszembe, hogy Magyarországon hogyan működik (nem akarom elvinni politika irányába, csak arra rámutatni, hogy itthon is jelen van valamennyire a dolog). Volt egy-két éve Szakács Árpád (aki akkor a Mediaworksnél volt valamilyen főszerkesztő) cikksorozata a liberális kulturális diktatúráról, aminek az volt a lényege, hogy kiragadott állami intézményekben szereplő, fellépő íróktól vagy más művészetektől túl liberális, nemzet- vagy kormányellenes megnyilvánulásokat, és felháborodott hogy az ilyeneket megtűri a kormány. A PIM-et nagyon kipécézte, aminek az elnöke az amúgy nagyon is fideszes Prőhle volt, akit ezután ki is rúgtak. Szerintem ez kb ugyanazon a logikán alapult.

benjaminmoloy
Автор

Annyira jó volt hallgatni ezt az egészet, olyan sokszor éreztem így bizonyos beszélgetésekben, mégsem tudtam igazán megfogalmazni sértődés nélkül.A hús éves káros hatásaira pedig külön köszönöm a figyelemfelhívást.🙂

justme
Автор

Szinte minden szavaddal egyetértek! Egyedül a szobros példával nem, ha valakiben csalódsz, akkor leveszed a faladról a fotóját, nem akarod már a képét nézegetni... Szobrot állítani valakiről nagy megtiszteltetés, dicsőség, és ha utólag derül ki, hogy mégsem szolgált rá, nem gondolom hibának a szobor lebontását. Természetesen legyen szó az adott személyről a töténelemkönyvben, nem azt mondom, hogy töröljük el az emlékezetünkből, hanem amit te is mondasz, hogy beszéljünk róla és legyen megemlítve, hogy miket követett el a múltban, amikből érdemes a mai embernek tanulnia. Az, hogy egy emlékművet megsemmisítenek, mert már nem ítélik jogosnak, attól még a diskurzusból nem kerül ki az a történelmi szereplő. Plusz pirospont a húsevés említéséért, vegetáriánusként nekem is nagyon hasonló gondolataim vannak a húsevés jövőjéről, és nagyon remélem és hiszem is, hogy efelé halad a jövő, amit te is lefestettél :)

andreahalmai
Автор

Najó, de mi van ha én aszondomm hogy már eleve van cancel culture: ha valamit nagyon szarnak ítél a fogyasztók többsége, az azért általában kihal a köztudatból. Aztán vannak szerencsés visszatérések, mint pl. anno Jonny Depp Dead Man-jét lehúzta a kritika, merhát miről szól, aztán el is kezdtek az emberek gondolkodni azon, hogy esetleg ők voltak a hülyék, és mi van, ha itt valami kulturális üzenet van a film mögött. Azt volt is.

ktaikamatika
Автор

"Minden ember azt ítéli meg helyesnek, amit ismer és tud, és ahhoz is ragaszkodik. Ők ezt hívják valóságnak. De a tudás és az ismeretek nagyon bizonytalan dolgok, így lehet, hogy a valóságuk csak egy illúzió. Mindenki a saját kis világában él és úgy, ahogy ő helyesnek gondolja."

the_complete_nothingness
Автор

Idekötném még a témához a mai arab (meg amúgy bármelyik másik) kultúrát is. Van ami az egyikbe teljesen normális máshol meg elég szélsőséges, hiába írjuk ugyan azt az évet.

marcellzahoran