Celownik w dedykacjach

preview_player
Показать описание
Celownik w języku polskim jest coraz rzadszy. Coraz mniej jest sytuacji wymagających celownika. Wypierają go konstrukcje analityczne z dopełniaczem. Jednak jest sytuacja, dla której celownik jest naturalnym wręcz tworzywem. To dedykacja. I ona zresztą zanika. A szkoda. Spróbujmy powrócić do dedykacji i tym samym do pięknych zdań z użyciem celownika: (komu? czemu?) wszystkim miłośnikom języka polskiego, fanom i adoratorom polskiej gramatyki dedykujemy to nagranie.

PokONajmy zawiłości gramatycznych reguł i wyjątków od nich! Nie dajmy się pokONnać strachom i niechęciom. Jak tego dokONać?
Może wystarczy gramatykę pokochać i polubić. Wszak można się nią i w nią bawić.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego stwarza po temu wyjątkową okazję. Spotkaliśmy się ONline i... dowiedzieliśmy się wszystkiego, co chcieliśmy wiedzieć o deklinacji, ale baliśmy się zapytać. Świetni wykładowcy, nauczyciele akademiccy, lektorzy, językoznawcy teoretycy i dydaktycy praktycy opowiedzieli wszystko, co o deklinacji wiedzą: jak rozpoznać rodzaj, jak liczyć to, co niepoliczalne, jak odmieniać i skąd wiedzieć, czy używać śrubokrętu czy śrubokręta, dlaczego Maria Dąbrowska napisała "Noce i dnie", a nie "Noce i dni".
KOLEJNE CZĘŚCI :)

Projekt jest realizowany w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Promocja Języka Polskiego. Wydarzenie było realizowane poprzez platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa.

Polska Półka Filmowa w serwisie YouTube:
Polska Półka Filmowa w serwisie Instagram: @polkafilmowa
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

cudowna książka Tyrmanda! Uwielbiam!!!

ilonapetrenko
Автор

dzięki Pani Profesor Madei nauczyłam się podczas tego kursu, jak poprawnie oraz w pełni korzystać ze słownika elektronicznego PWN

ilonapetrenko