⛄ CA770 CENTRA Futura Carbon Boost ⚡ TEST Konsumencki 🔎 S4E15

preview_player
Показать описание
Jak ogromny wpływ na akumulator ma temperatura zobaczycie w tym odcinku, bo to jest najważniejsze przesłanie tego filmu: TEMPERATURA OBNIŻA SPRAWNOŚĆ AKUMULATORA.

Spis treści:
0:00 Ruszamy z testami
1:11 Centra Futura CA 770 informacje ogólne
1:45 Pomiary elektryczne prosto z magazynu
2:18 Doładowanie wstępne 16V 15A 16h Kulon 720
2:52 Waga po doładowaniu
3:11 Test elektryczny po doładowaniu akumulatora
3:44 Test pojemności rezerwowe ALFABAT PRO
4:48 A teraz przygotowanie akumulatora CA770 do MROŻENIA
6:22 Test elektryczny akumulator zamrożonego do -23°C
7:21 Test pojemności RC Centry Carbon Boost 77Ah w -23°C
9:12 Czy warto zabierać akumulator zimą do domu ?
10:11 Rodzaj obudowy, Rodzaj kratek CA770 Centra Futura

Dokładny opis akumulatora:

Zapraszam i pozdrawiam
Robert Mazurek

🙏 Wsparcie dla @mrAkumulator:

🏪 Moje sklepy z akumulatorami
"Świat Akumulatorów"
Szczecin ul. Gryfińska 106
Szczecin ul. Santocka 42

🛒 Moje sklepy internetowe z akumulatorami:
💟 Moje media społecznościowe:

#CENTRA #EXIDE #TestAkumulatorów #ŚwiatAkumulatorów #RobertMazurek #GęstośćElektrolitu
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jasne, już widzę jak ktoś z auta elektrycznego wyciąga aku żeby go podgrzać, ten test pokazuje też że auta elektryczne to przymus UE a zasięg deklarowany to bajka z Mchu i Paproci.

mariomariusz
Автор

Panie Robercie, chciałbym nieśmiało zasugerować mniejsze zaufanie do pomiaru temperatury za pomocą pirometru. Pirometr mierzy natężenie promieniowania podczerwonego i przelicza jego wartość na temperaturę z założeniem pewnej wartości współczynnika emisyjności powierzchni obiektu mierzonego, który z reguły wprowadzony jest "na oko", bo współczynnik emisyjności jest ciężki do określenia (o ile ktoś w ogóle ten parametr w pirometrze zmienia). Współczynnik ten będzie różny dla błyszczącego tworzywa sztucznego, inny dla matowego tworzywa, a jeszcze inny dla naklejki umieszczonej na akumulatorze. Co więcej, naklejka jest dość połyskująca, więc jest spora szansa, że znacząca część zmierzonego promieniowania nie była emitowana przez akumulator, a odbita od naklejki i pochodząca z zewnątrz zamrażarki. Poprawny pomiar temperatury powierzchni połyskujących za pomocą kamery termowizyjnej lub pirometru jest bardzo kłopotliwy. Z dwóch zastosowanych pomiarów temperatury (pirometr i czujnik ja osobiście wierzyłbym bardziej temu drugiemu. Pozdrawiam.

leszekj
Автор

Jak człowiek ma głowę, to nawet świetny kanał o akumulatorach potrafi zrobić :)

Pawlino
Автор

I tak co rok, testy długodystansowe i na przełomie powiedzmy 5lat będzie widać co i jak się będzie zmieniać 😉 Wytrwałości i nic innego jak czekać za wincyj 😉

amatorkombinator
Автор

bardzo fajny test z tym "mrożeniem" choć od zawsze wiedziałem, że przy minus 10 aku ma cirka 60% pojemności/sprawności. Łapka w górę!

pawel
Автор

dobry test i proszę o kolejny. filmiki z offgridem też mile widziane, pozdrawiam

danydany
Автор

Bardzo dziękuję za materiał. Panie Robercie - proszę o więcej.

kazimierzpauk
Автор

Ja pamiętam czasy gdzie nosiło się akumulator do domu a rano montowało i do pracy. Mam zapasowy aku 9ah i podpinam pod instalację w aucie na czas doładowania akumulatora rozruchowego. Dzięki temu po wstawieniu właściwego odpalam i wszystko "ma pamięć". Cała operacja nie zajmuje więcej niż 5 minut. Gorzej jeśli ktoś ma zabudowę w podszybiu albo innym trudno dostępnym miejscu.

Bavar
Автор

W 2016 kupiłem Centra Futura 64Ah w wersji carbon - pierwsza zima -37 stopni nad ranem, odpaliła za 2 kręceniem mazdę 626 2.0b z 98r, pojechałem 3km w jedną stronę, zgasiłem, odpaliłem bez problemu i wróciłem 3km. Po powrocie wyjąłem Aku i przez kable podpiąłem pod hondę Accord z 2012r też 2.0b - zapaliła od strzała mimo że wcześniej była trup, wsadziłem z powrotem do Mazdy i też od strzała. Jeździ do dzisiaj także nie są to złe Aku

DrOetker
Автор

Panie Robercie, abstrahując - czy przy tak niskiej temperaturze można wspomóc odpalenie auta akumulatorem przyniesionym z ciepłego pomieszczenia (w pełni naładowanym i w miarę nowym - traktując go jako rezerwowy), jak to może wpłynąć na "przepływ" i pobór prądu przez rozrusznik z aku zimnego i ciepłego podpiętego kablami - może test w tym stylu?

bejo
Автор

Stary sposób na ostry mróz to uruchomienie na chwilę świateł drogowych przed odpaleniem.
Ma to obudzić akumulator ze snu zimowego.
Ciekawe jakby wypadł test testerem elektronicznym i AlfaBatem po uprzednim obciążeniu zamarzniętego akumulatora prądem 10-15A przez 30-60 sekund.

trustnoone
Автор

Dziękuję za wszystkie twoje rady są bardzo pomocne 💪👍

ChelengerBS
Автор

To teraz jeszcze prosto z zamrażarki dawaj go na 15-30min. do piekarnika ustawionego na 50°C... , albo z czajnika gorącą wodą polej.
- A co, zawsze miałem durne pomysły!!!
Pozdro dla całej załogi :)

paweisyn
Автор

Robercie, czy możemy liczyć na testy i prezentacje akumulatorów Topla? Podobno bardzo dobre baterie, ludzie je polecają i od jakiegoś czasu je kupuję, chciałbym je zobaczyć na Twoim kanale.

CallMeDezy
Автор

Centra Futura 72ah w moim 2.0 hdi daje radę juz 11 lat

pawelemor
Автор

Witam panie Robercie. Posiadam corse d z silnikiem benzynowym 1.2. Od nowości była w nim varta 50ah 360CCA (EN) na ktorej auto przejechalo 85tys km przez 8 lat. Wczoraj bylem kupić nowy akumulator i brałem pod uwagę 2 najlepsze które mieli.
1- Bosch Blue s4 52ah 470A za 292zł ale nie wiem jaka data produkcji.
2- centra futura ca530 53ah 540A za 329zł i wyprodukowany w maju tego roku. Sprzedawca mówił ze centra jest jakosciowo półkę wyżej wiec ja kupilem. Cała noc stała w garażu przy 2- 3 stopniach. Rano zmierzylem napięcie i pokazalo 12.43v. To chyba malo jak na nowy akumulator? O 9 rano podlaczylem go do prostownika absaar 8amp. Wskazówka w okienku pokazała trochę poniżej 5 amp a na mierniku pokazalo 13.90v. I mam pytanie ile go ladowac ? Na tym Boschu w sklepie na słupku plusowym i minutowym był biały nalot. Znaczy to ze akumulator juz stal dlugo? Jeżeli pan przeczyta to dziekuje za odpowiedz...

krzysztofoles
Автор

a gdyby taki zimny akumulator obciążyć opornicą np 300A na chwile ? Czy temperatura wewnątrz aku pozwoliła by potem na sprawny rozruch ?

Teoretycznie podczas "zwarcia" temperatura wewnątrz dość gwałtownie rośnie a to powinno "obudzić" aku do życia.

krzysztofklose
Автор

Może ja dodam coś od siebie ponieważ używam tych aku z filmu od chyba 2008r o pojemności 77Ah któregoś razu było u nas -31stopni akumulator był kupiony w maju auto bora 1.9tdi 110km odpalił od strzała od tamtego czasu we wszystkich moich autach zakładam Centre Future i wytrzymują po 5 lat.Ostatnio wymieniałem aku i też na Centrę Futura stara wytrzymała 6 lat choć trzeba przyznać że samochód garażowany i dziennie robię 100km.Nigdy przez okres eksploatacji nie doładowywałem tych aku więc naprawdę można powiedzieć że jakość tych aku jest godna polecenia.

tomaszdrewla
Автор

W jakimś starym Motorze (pewnie z lat 90) przeczytałem poradę by w mrozy przed odpaleniem włączyć światła na 15 minut - rozładowywanie akumulatora miało podnieść jego temperaturę i poprawić prąd rozruchowy. Może zmierzy się Pan z takim mitem (bo wg mnie to mit i 120Wx15min = 30Wh mniej mocy w akumulatorze, ogrzanie aku to jedno ale nie kosztem pobieranej energii).

edwardmadry
Автор

chciałem potwierdzić wszystko co jest w tym materiale. Posiadam ten akumulator od 3 lat. Auto silnik 2.0 HDI. Jesli jest poniżej -10 stopni auto nie odpala po nocy, nie ma nawet sily na jeden strzał, natomiast jesli akumulator wezme na noc do domu i wroce z nim rano to auto opdala od strzala przy tej samej niskiej temperaturze :) Pozdrawiam

spokojny_kurczak