Egészséges-e Kávét inni?

preview_player
Показать описание

A mai videóban azt fogjuk körbejárni, hogy mit mond a tudomány és a különféle kutatások a kávéról, egészséges-e vagy sem, és ha igen, akkor mennyit és hogyan egészséges inni.


Attis Instagram:

Tanulom Magam Tanulók csoport:

Tanulom Magam Instagram:

Tanulom Magam Patreon

Látogassatok el a Tanulom Magam facebook oldalára is, friss infókért, hírekért:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nagyon szeretem a csatornát és régóta követem, általában a témák mindig kimerítőek és egy állásponton vagyok Atissal, de ezúttal sok hiányérzetem volt. Egy kicsit jobban kellett volna árnyalni a dolgot szerintem ezzel kapcsolatban, mert egyes összetevői a kávénak lehet, hogy csökkentik a 2-es tipusú cukorbetegség kialakulását, de ezzel egyszerre a koffein megemeli a vércukorszintet és inzulintermelésre készteti a hasnyálmirigyet, ami pedig pont az ellenkezőjéhez vezet. Mondom ezt úgy, hogy nálam az inzulinrezisztencia, ami a 2-es cukorbetegség előfázisa, úgy alakult ki, hogy rendszersen kávéztam és/vagy zöld teát ittam/zöld kávét amiknek nagyon hasonló a hatása. Amit még fontosnak tartottam volna kiemelni, hogy a kávé/tea bármilyen formában, gátolja annak az enzimnek a termelését/hatását(DAO), ami lebontja a hisztamint a szervezetben, amire bizonyos szinten szükségünk van, de egyre több emberről derül ki, hogy hisztamin intoleranciától szenved, de egészséges ember is kaphat hisztaminmérgezést, (csak még az orvosok is, főleg ebben az országban alig tudnak ennek a létezéséről ) ezért a szervezet nem tudja lebontani, és állandó gyulladásban van, fokozza az allergiás tüneketet is... Márpedig egyáltalán nem nehéz túl sok hisztamint bevinni a szervezetünkbe, vagy hisztaminfelszabadító anyagokat, mint amilyen a paradicsomban is van, minden érlelt ételben, szalámiban, sajtokban, gyümölcsökben, élesztővel készült pékáruban, alkoholban, szójában benne van. Tünetei közvetett módon lehetnek alvászavar, ekcéma, krónikus hasmenés, akne, bőr kipirosodása, vizes orrfolyás, könnyezés, kötőhártya gyulladás, ízületi gyulladás stb. és ez nem allergia, ezért az antihisztaminok is csak valamelyest enyhíteni tudják a problémát. Hosszú távon mindenféle felszívódási zavarhoz vezet, mikrotápanyag hiányokhoz, cukorbetegséghez, rendszeres migrénhez és még sorolhatnám. Nálam pl ezek kézremegést is okoznak 1-2 órával fogyasztás után, rendszerességgel pedig rossz minőségű alvást, ami hozza magával az ördögi kört, fáradt vagy reggel mindig, így kávézol minden nap, és mindig fáradt leszel pár óra kivételével amikor meg kimerülten kell a kávénak pörgetnie a szervezeted, a hatás elmúltával meg tripla olyan erősen érzed mint előtte... és akkor jön az újabb kávé... ezeknek a veszélyeiről, és úgy általában az egészségmegörzésről sokkal kimerítőbben kéne és már iskoláskorban oktatni az embereket.

Az egyéb egészségügyi hatások meg se lettek említve, mint a szervezet mellékveséjének túlterhelése, kimerítése, hiszen a kortizolnak, ami egy stresszhormon, szintén fokozza a termelését. "Ilyenkor a szervezet felkészül arra, hogy megküzd, vagy inkább elmenekül. Gyorsul a szívverés, emelkedik a vérnyomás és nő a vércukorszint" "...az immunrendszer ugyanakkor gyengülni kezd" tartós használat esetén, a minden nap 1 kávé is elég ehhez, főleg ha "lassú lebontó" vagy, ahogy Atis említette. Azt is megemlíteném, hogy a hajnali, ébredés utáni órákban a legmagasabb a szervezet kortizol szintje természetesen, és erre még ráisszuk a kávét/teát leggyakrabban, ami hosszú távon szintén kimeríti a mellékvesét, ha kimerül, krónikus fáradékonysághoz vezet, és úgy általában a teljes hormonrendszer felborulásához.

Azon is kicsit megakadt a figyelmem, hogy "átlagos embereknél, tehát nem kismamák és nem betegséggel küzdők" ... arányaiban mennyi van ezekből az emberekből vajon? Ma már nekem nincs olyan ismerősöm, akiről ne tudnám, hogy nincs valamilyen egészségügyi defektje, hormonzavar, pajzsmirigy, keringési, vagy, nagy valószínűséggel inzulinrezisztenciája, hiszen a társadalmi életmódunk, a napi 3szori bezabálás és közben 8 órányi éhgyomorral kiváló táptalaja ennek, és a legtöbben produkálják is az IR tüneteit, csak fogalmuk nincs róla, hogy ezt ki kéne vizsgáltatni magánúton, terheléses inzulin és cukorvizsgálattal, mert a TB nem támogat ilyesmit, hacsak nincs már a reggeli éhgyomri vércukorszinted is a határérték felett, de az már csak akkor van határérték felett ha már szinte cukorbeteg is vagy... le merném fogadni, hogyha mindenkin megcsináltatnák a tesztet, 70-80%-ról kiderülne, hogy IR-es, ami rendszeres szorongást, alvászavart, idegességet okoz, csak szedik rá a xanaxot meg a frontint... és akkor ott a másik része az embereknek, akik nem tudták kivizsgáltatni a betegségeiket, vagy mert nem is tudják, hogy a tüneteik mire utalnak, vagy mert a különböző orvosok elhajtják őket, vagy csak fogalmuk sincs az okokról, mert az orvosok már csak a betegségek kezelését tanulták, nem a megelőzést, mert tényleg ez a jellemző. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy valószínűleg sokkal több alapbetegséggel küzdő ember él ma, mint azt tudnánk vagy ők tudnák magukról, és ennek fényében a kávézást is nagyon meg kéne fontolni, mert nagyon egyéni, hogy kinek tesz jót hosszú távon, napi rendszerességgel, és kinek nem.

De ahogy más említette, az "egy csésze" sem igazán volt meghatározva, hogy mit is takar. Ahogy az sem, hogy mi a kávé, és mi a koffein hatása elkülönítve. Én egyébként azt mondanám, hogy mindenki akkor igyon kávét és társait, amikor tényleg de tényleg szüksége van rá mert mondjuk nem sokat tudott aludni és nagyon ki van készülve, vagy nagyon fontos, hogy éber legyen, ÉS előtte kivizsgáltatta magát endokrinológussal, minimum az IR-re, de egy komplett hormonkép lenne a legjobb, pajzsmirigy hormonokkal, D-vitaminnal, DAO enzimmel, fontos ásványi anyagokkal kiegészítve mint a cink, szelén, jód és réz szintje a szervezetben, mert ezek létfontosságúak a megfelelő hormonrendszer működéséhez, az immunrendszer működéséhez, és ha minden király, tünetek sincsenek, akkor lehet nyugodtan kávézni nap mint nap. Ezeket természetesen nem támogatja a TB, tehát magánpénzbe fájna, de ez lenne az ideális, úgy alapjáraton is, nem csak a kávézás miatt, (ami mindebbe belekavarhat) hanem rákmegelőzés és egyéb problémák megelőzéséhez is.

Bár én itt a hormonrendszert említettem, mert ebben van személyes tapasztalatom, de a koffein vízhajtó, (és ezáltal akár kiszárító hatása) vesére gyakorolt hatása sem elhanyagolható, veseproblémások szintén csak minimál mennyiségben ihatják vagy annyiban sem (mellesleg a DAO enzimet is a vese termeli).
Szóval annyi minden van, amiről még beszélni lehetett volna ezzel kapcsolatban, simán kitöltene egy 2. videót is.

Köszönöm, ha végigolvastad.
Üdv.: egy egészségügyi dolgozó

Lxya.
Автор

A szememben a Kávé egy olyan dolog, ami után a vágyat és a hiányt, és az így vele járó problémákat is csak akkor érzékeled, ha már rászoktál, így én ezt a kört kecsesen kikerülöm, legyen bármilyen hatása is.

ever-changingbeing
Автор

Köszi, jó lett a videó.
Megnéznék egy hasonló videót a sörről. Típus és minőségbeli különbségekről, fogyasztási szokásokról és, hogy miért alulértékeltebb a sör a bornál (holott nem kéne, hogy így legyen).

davidkiraly
Автор

Kávéfüggő jelen🙋‍♂️. Ha nincs meg a reggeli kávé, már délutánra fáj a fejem és ingerlékeny vagyok.

andrasnagy
Автор

Egy finom kotyogós gyakran feldobja a kedvem. 🙂 Jó olvasni, hogy itt is mennyi kávé fan van.
Én amúgy vegyesen iszok több fajtát, kotyogóst, presszót, hosszú kávét, cappucinot vagy egy gyors instant kávét. Kedv és idő függő, hogy milyet. Persze a mértéket tartom, napi 2, maximum 3 kávé. 🙂 Jó kávézást nektek! ☕

adamhorvath
Автор

Imádom az ízét. De szerintem allergiás vagyok rá vagy mi. :D Általában rosszul érzem magam, ha fogyasztom. Teljesen felgyorsítja az eleve gyors emésztésemet. Túlzottan dobog tőle a szívem. Elvileg olyanoknak sem jó, akik vashiányra hajlamosak, mert a koffeinben van valami, ami gátolja a vas felszívódását. Ebbe a kategóriába is beleesek.
Ideig-óráig felpörget, de utána fáradtabb vagyok, mintha nem ittam volna.

nikolettmayer
Автор

A teáról esetleg tervben van-e egy ilyesfajta videó?

(mert hát személyesen naponta 4-6 pohár teát fogyasztok, viszont egyáltalán nem fogyasztok kávét se energiaitalt)

eletkeptelen
Автор

Egy gyors hiba: a KSH a felnőtt lakosság 85%-át mérte, tehát a babák még Magyarországon sem kávéznak, így kevesebb lesz az 8, 5 milliónál. :D

purokujunior
Автор

Azt sem ártott volna tisztázni, hogy mit nevezünk kávénak. Europában elég népszerű a jó erős presszókávé, amiben kis túlzással a kanál is megáll.
Az USA-ban meg kb javarászt azt a vizet isszák kávé néven, amivel európában kimossák a kávégépet.

verestamas
Автор

Nagyon jó videó lett!
Viszont én úgy gondolom, hogy 1 dolog kimaradt mégpedig, hogy ha éhgyomorra iszik valaki kávét akkor az káros lehet az emésztőrendszerre, persze nem tudom, hogy mennyire igaz.

Stealth
Автор

Jól hangzik a kutatások alapján, de szerintem ennek nagy része marketing és biznisz. Nagyon ritkán iszom kávét, akkor sem azért, mer szeretem, hanem mert tudom, hogy olyan hatása van, ami növeli a teljesítményem egy időre. Például ha 4 óra alvást követően dolgozom, akkor reggel bedobok egy csészével és az boostol 14:00 óráig (mivel ritkán iszom). Utána viszont rosszul vagyok, szédülök, sokkal álmosabb leszek, mint általában szoktam, ingerültebb is vagyok, és néha a fejem is fáj. Az ex-kollégáim nagy kávé ivók voltak. Engem is próbáltak rászoktatni a kávéra és cigire, mert hogy jót tesz, de én valahogy nem ezt tapasztalom. Általában 4-12 kávét ittak 8 óra alatt és ugyanennyi cigit szívtak el. Abban biztos vagyok, hogy büdös a pofájuk, sárgák a fogaik, és minden apróságon képesek voltak megsértődni. Akik 10-12 csészével ittak szabályosan elbutultak, tévképzeteik voltak, és fel-felüvöltöttek, ha megcsörrent egy telefon. A reggel és délben 1-1 csésze minőségi kávé kevés cukorral talán tényleg egészséges, de 4 fölött kétlem, hogy jót tenne.

harcibarack
Автор

Gratu! Jó kis topic! Amire még kiváncsi lennék, hogy koffeinmentes kávékra milyen kutatási eredmények születtek.

tomrevesz
Автор

Pont akkor láttam meg ezt a videót amikor megcsináltam a mai 3. kávém, és iszom is. :)
Érdekesség rólam, hogy utáltam a kávét kiskoromtól kezdve egészen középiskoláig amikor is egyik volt barátnőmnek meséltem, hogy megakarom kóstolni a kávét, szerencsére volt ott büfé, és tudtam venni kávét, és meginni, az finom volt, utána ráfüggtem, de nem nevezném magam annyira koffein kedvelőnek..
Szóval azóta pontosabban 6 éve fogyasztok kávét, és szeretem. :)
Jó lett a videó, mindig érdekes dolgokat hozol nekünk, csak így tovább.

orsimoni
Автор

Szerintem azt lett volna érdekes még megnézni, hogy milyen hatással van a kora reggel, éhgyomorra fogyasztott kávé 😊

zsanettkaity
Автор

Örök útkereső vagyok a kávèvilágban. Hangulattól, napszaktól, társaságtól függ milyet kívánok. Jelenleg a frissen őrölt kávèra ujratólthetős kapszulában a favorit😊☕

gretakavai
Автор

De a lényegre nem tértél ki, jóuram!
A kávé mi miatt jó? A koffein miatt? A benne lévő egyéb anyagok, vagy netán együtt?
Ha otthon magamnak őrölöm és szűröm az jó? Mivel szűrjem?
Ha már egy ilyen hétköznapi dologról beszélsz, szerintem illene kicsit közelebb hozni és egyértelműbbé tenni a miújságot. :)

Maradtam tisztelettel és várom a következőt! :) És a videót is.

recko
Автор

4:40 Nem a kávé okoz rákot, hanem a szenesedésig „pörkölés”, aminek egy időben nagy divatja volt. Én úgy hallottam, hogy a legjobb a teljesen nyers, de olyanhoz még nem sikerült hozzájutnom soha.

Zilahi-Branyi_Laszlo
Автор

en azt szerettem volna tudni hogy a koffeinmentes kavénak (filteres) ugyanilyen e a hatása? mert nem úgy tűnik hogy a koffein felelős a jó hatásokért

justphone
Автор

Nem semmi videó volt, köszönjük! Tartalmas, mint mindig. Az irónia a dologban az, hogy én (annak ellenére, hogy tinédzser vagyok 😅) osztálytársaim okán (, mert ők ajánlották) kipróbáltam. Jó is volt, finom is volt reggelente egy kicsi, de már vagy 2 hét után egyik nap borzasztóan nem éreztem jól magam. Szédültem, fájt a fejem, élni nem akartam olyan rossz kedvem kerekedett plusz szinte éreztem ahogy az ereim nem örülnék annak, hogy a helyükön kéne lenniük. Na azóta egy cseppet se!
És a vicc csattanója, hogy másnap már jött az értesítés a videóról..😂

leticiakarath
Автор

Nagyon jo a srác dumája. Nagyon okossan beszél.

laszlonehorvath