A szétszteroidozott diversity alkonya (kraftie #48)

preview_player
Показать описание
Tartalom:
00:00 Teaser
00:55 Az adás tartalma
02:22 Miért most foglalkozunk ezzel?
03:52 Mi ez a DEI?
08:00 Túltolták
09:00 Az edukáció fontossága
12:43 Pozitívumok
17:55 Már megint a profit
24:40 Az első szög: gazdasági nehézségek, layoffok
26:08 Jaj, ne már, itt a MEI és a meritokrácia?
32:39 A DEI figyelembe vette a kulturális különbségeket?
36:24 Kvótás diszkrimináció: nők, szexuális kisebbségek...
38:25 Nők az IT-ban: kincs, ami nincs
40:48 Amikor a kvóta kontraproduktív
42:22 LMBTQ keresések
45:37 DEI állások
50:44 Biodíszlet: DEI menedzsment állások
54:58 Mi lesz Trump eljövetele után?
59:07 Azért ez egy fontos dolog
1:03:10 Mikroagresszió
1:06:43 Konklúzió

Az egyenlő bánásmód, a befogadás vitathatatlanul fontos értékek. Amikor viszont évtizedekben mérhető társadalmi folyamatokat akartak pár év alatt lezavarni profitorientált cégek asszisztálásával, DEI csomagolásban, a várt eredmény elmaradt. A 48. adásban tét nélkül rohangáltunk egy aknamezőn.

A téma igazi ingovány, rettenetesen megosztó. Ez a podcast is közel 2 évig tengődött az ötletlistán, mire sok nekifutás után, egy hete végre felvettük. Hazudnánk, ha azt mondanánk, véletlen, hogy pont most foglalkozunk vele.

Az amerikai elnökválasztás után változott a klíma, a nagy informatikai cégek (nem csak ők) egymás után farolnak le az immár teljesen elhasználódott, DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) címke alatt futó programjaikról. A kormányzati támogatás és elvárások mentén szerveződő DEI programok voltak hivatottak a cégkultúrába csepegtetni az egyenlő bánásmód és befogadás normáit - Magyarországon is. Az egészségtelen szintre gyorsított programok számos helyen kisiklottak, hiszen egyenes következményük lett a pozitív diszkrimináció, a vállalati megosztottság.

A cégek sokáig azzal áltatták magukat és a közvéleményt is, hogy mindennek pénzben mérhető haszna, masszív többségi társadalmi bázisa van, miközben mind a cégeket, mind a társadalmakat polarizálta, a folyamat pedig ideológiai állóháborúvá silányult az egész világon. A programok a gazdasági nehézségek, és a leépítések miatt már választás előtt is csak a kirakatban ketyegtek, miközben a DEI által nyitott állások már régen felszívódtak az IT szektorban is. Trump győzelme pedig kiváló alkalmat teremtett arra, hogy a DEI programokat immár felvállaltan is bezárja a Meta, az Amazon és a többi cég. A programok alapját adó normák azonban velünk maradnak, velünk is kell hogy maradjanak, de immár lassú patakként csörgedezve, szteroidok és DEI máz nélkül. A podcast vendége Batiz Eszter szervezetfejlesztő volt, aki korábban részt vett vállalati DEI programok kidolgozásában.

Vendégünk:

Iratkozz fel a Kraftie hírlevelére, és minden héten küldünk egy karrier-releváns cikket, illetve értesülhetsz a hazai IT munkaerőpiac legfrissebb trendjeiről. Mi nem spamelünk, nem fejvadászunk, és nem adjuk ki a címedet senkinek.

A kraftie podcast adásai nem csak itt érhetőek el!
Soundcloud:
Spotify:
Apple Podcast:
YouTube Music:

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon is elérhetők, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, illetve a többi hallgatóval:

Meta and Amazon scale back diversity initiatives

Scale AI CEO explains why his company will hire for MEI, not DEI

Apple Asks Shareholders To Block Anti-DEI Proposal: Here Are The Companies Ending Diversity Programs (Full List)

Trump promises a crackdown on diversity initiatives. Fearful institutions are dialing them back already

A pozitív diszkrimináció kinyírta magát Amerikában

2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office?

Kraftie HQ

#kraftie #HWSW #karrier
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Konkjunktúrában van kedve az embereknek a hülyeségekre is. Válságban sem idő, sem energia nincs erre.

hegyioliver
Автор

Sok minden elhangzott. Az nem (vagy csak részben került említésre), hogy amikor nem tudás alapon vesznek fel cégek embereket, hanem azért mert ki akarnak pipálni egy listát, hogy ilyen dolgozónk is van, ott nem csak a cég fizet rá míg képes is lesz arra a felvett ember amit tudnia kéne. Hanem a kollégák is akik addig tulajdonképpen helyette dolgoznak. Mivel a másik osztály mit lát egy ilyen helyzetben? Vettél fel plusz embert, akkor oldjátok meg a munkát. És ezzel belső feszültséget is okoznak rögtön az ilyen megoldások.
Szerintem ez a fő gond, azzal, ha nem azt választja ki a cég aki alkalmas a feladatra biztosan, hanem egyéb szempontokat állít fő kritériumként.
Ha ez nem lenne, már értelmesebb lenne az egész.

engine
Автор

Kapcsolod linkeket a hwsw discordra kiraktuk fyi.

bolegyorgy
Автор

Véleményem szerint az, hogy egy ilyen jellegű dolgot fentről pusholtan próbálunk megoldani kvóták alapján teljes mértékben tévút. Szerintem inkább arra kellene kihegyezni ez a dolgot, hogy próbáljuk meg minimalizálni azt, hogy ha egy nő bekerül egy "férfi" közegbe, akkor neki adott esetben kétszer annyit kelljen dolgozni csak azért mert nő. Mindenkinek legyen egyenlő esélye bekerülni egy képzésre munkahelyre. És csak az döntsön, hogy az illető, mennyire rendelkezik az adott képeséggel. A férfi-nő vonal tetszőlegesen behelyetesíthető bármi mással.

tasika
Автор

Rettentő a normalitás "demand", vagy hogy is mondjuk eztetet magyarul...

DanyUntendo
Автор

Azt azért nem kéne eltagadni hogy van a férfi és női preferenciák között nem csak a neveltetésből adódó különbség is, és nem elvárni hogy kiegyenlített legyen a számuk a STEM vonalon. Nagyon sok nő egyszerűen unalmasnak tartja a gép előtt egy adott dologgal egész nap magában szöszmötölést, míg jóval kevesebb férfi esetében igaz ugyanez. Ha letesznek fiú és lány óvodások elé babákat és játékautókat/fegyvereket anélkül hogy bármit mondanának nekik, nem hinném hogy később ugyanannyi lányt látna az ember a fegyverekkel játszani mint babával, és fordítva. És valószínűleg az sem véletlen hogy a skandináv országokban is alacsonyabb a STEM területet választók aránya, a kiegyenlített oktatási feltételek és lehetőségek ellenére.

fragebogenvbc
Автор

egy apró kérésünk is lenne: mivel a téma szenzitív, probáljunk meg normálisan kommentelni pls.

illetve erdemes elolvasni az adas leirasat is, most kicsit hosszabb is lett. abban benne van mi mit gondolunk, mielott barki maga akarna megfejteni. :)

hwsw