LED Pásky - DIY prakticky a užitečně

preview_player
Показать описание
Protože jsem e-mailem často žádán o radu ohledně problematiky osvětlení, většinou LED pásky, tak jsem se rozhodl o nich udělat video. Zároveň jsem do něj zakomponoval své projekty, kde jsou vidět některé zákonitosti, a hlavně se jimi dá inspirovat.

Abych vám ulehčil hledání komponent na Aliexpressu vám tu zveřejním odkazy na všechny věci, které jste ve dnešním videu viděli. Všechny tyto moduly a komponenty jsou verzatilní a mají mnohem více použití. Odkazy jsem bral ze své historie nákupů, a tedy je vysoká pravděpodobnost že dostanete to samé co přišlo mně. Pokud vám přijde to samé, můžete si být jisti, že je to funkční. Pokud byste narazili na například problémy s kvalitou, ozvěte se do komentu, a odkaz smažu. Nezapomeňte zvolit aliexpress shipping. Aliexpress standard shipping trvá cca 3 týdny, Aliexpress saver shipping cca 4-5 a Select přes dva měsíce.

Adheziva

Moduly:

Vedení proudu

LED

Zdroje (zatěžovat na 80% max):

Kapitoly:
0:00 Úvod
1:04 LED pásky - proč
2:42 LED pásky - napětí
4:54 LED pásky - watt na metr
6:25 LED pásky - lumen na watt
8:39 LED pásky - úbytek napětí
13:14 LED pásky - teplota bílé
14:34 LED pásky - podání barev
16:26 LED pásky - LED čipy
17:56 Osvětlení garáže
22:44 Světlo nad sporák
23:43 Montážní lampa pod auto
24:57 Montážní lampa lepší
27:16 Zelená baterka
30:54 Žlutá baterka
33:37 Bonus - aplikace Electrodoc
36:00 Závěr
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

I já napíšu poděkování za prima videa. Je mi již 72 let a nacházím zde opravdu inspiraci, hlavně v těch nových obvodech a různých zdrojů. Smekám pomyslný klobouk nad Vaší prací. 👍

Jajamilan
Автор

Perfektní video, spoustu užitečných informací a inspirací.. Velké díííííííky!!! 👌👍💪

lukaskrepl
Автор

Díky za super video Jirko, opět parádní návod a vysvětlení.

petrstojan
Автор

Jedna pochvala a jedna poznámka. Nejdřív 2x pochvala: Jsem elektrotechnik a i když v obecné rovině většinu věcí, které říkáš vím, tak stále se mi hodí konkrétní typy. Obecně se tvá videa velice líbí. Mají vysokou informační hodnotu, jsou udělaná lidsky a jsou řekněme i scénáristicky promyšlená. Myslím, že za tohle není pochval nikdy dost, protože takto máš šanci ty lidi někam posunout a reálně jim pomoci. Takto to má vypadat. Zvláště bych u těch LEDek vypíchnul, že ses zmínil o CRI (Ra), což je velmi důležité a často se na to kašle. Já bych osobně ocenil i typy na pásky s co nejvyšším Ra. A teď ta drobná poznámka:
Možná by se někomu mohlo hodit, kdybys pro úplnost řekl lidem o správném kontaktování toho pásku. I když se to bude zdát divné tak jsem viděl různé prasárny. Jo, je to blbina, ale viděl jsem to, co jsem viděl.

Thales_WH
Автор

Vynikající prezentace. Možná by to chtělo vsunout ve střižně do videa fotku čipů v detailu z jednotlivých kotoučků k doilustrování, ale z toho se nestřílí. Teď trochu o něčem jiném, ale stále k tématu. LED pásky jsou super a a dával jsem je všude možně, tedy nejenom nad sporák či linku, ale i pod strop v obýváku, za obývákovou stěnu, za monitorem, za počítačem, či kolem zrcadla v koupelně atp. Ale s postupem času a také trochu pod tíhou "argumentů" mé polovičky jsem by nucen doznal, že to v bytě vypadá jako v cirkuse :) Což o to, v garáži se to snese, ale v bytě jsem z estetických a jiných důvodů značně zredukoval použití LED pásků na minimum, tedy například pouze k osvětlení vnitřku skříní (spínáno magnetickým spínačem), kolem zrcadla (spínáno PIR) a do temnější chodby pod mléčný vrchlík elegantního svítidla (spínáno PIR). Prostě aby "pásky" nedominovaly bytu a když už, aby nevypadaly jako pásky. :) To bylo s vděkem kvitováno. Tímto vyvstal další problém - bezkontaktní způsob spínání a vypínání vyžadoval neustálý běh zdroje, byť prakticky naprázdno. Vyřešila to miniaturní 12V fotovoltaika 50Wp, nepoužívaný regulátor PWM a nepotřebná bezúdržbová autobaterie 55Ah s postranními "výfuky", na které se navléknou akvaristické hadičky a vyvedou mimo místnost. 5ti voltové LED pásky vyžadovaly DC-DC měnič za pár kaček (s úbytkem napětí bylo samozřejmě počítáno a jeho nastavení se provedlo v zátěži), ale ve výsledku se nakonec aplikovaly 12V pásky (nebudu zmiňovat problém float napětí apod. - jde to levně a elegantně vyřešit). Vyřešilo se tím jednak svícení "zadarmo", svícení při výpadku proudu (není třeba nouzová svítilna) a hlavně je to bez starosti o zapnutý či vypnutý zdroj, přístup k nim a jejich vypínačů, či další prodloužené vypínače. Fotovoltaický "panýlek" lze zavěsit či připevnit na výšku i pod okno panelákového bytu (baterie bude stále nabíjena z tohoto způsobu i pod mrakem, takže bez obav - LED sice papá ampéry, ale kapacita baterie to zvládne - záleží na příkonu LED, které hrají ve prospěch tomuto řešení). Takto mi to fungovalo několik roků bez starostí, než jsem se na "pásky" definitivně vykašlal a začal jsem používat příjemnější LED žárovky na 12V, či 240V s měničem v rámci fotovoltaiky několika kWp. LED pásky jsem samozřejmě nezavrhl - když je třeba, ustřihnu si kousek z kilometrové zásoby v šuplíku :), připojím zdroj a přilepím to tam, kde to dočasně potřebuji. :)

DL-kcfc
Автор

Ahoj, opět super video! Díky moc též za info o té apce - již jsem si ji taktéž koupil, je TOP. Palec nahoru a všichni! 👌👍

RomanKlima
Автор

Super video, já pásky připojuji uhlopříčně na jeden konec plus, na druhý mínus. rovnoměrný svit a žádná porucha.
Domů jsem koupil indukčně nabíjenou baterku se stojánkem do zásuvky. je to přesně v zásuvce na chodbě u vypínače, ve tmě to automaticky svítí a při výpadku se sama baterka rozsvítí. asi nejlepší svítilna, kteoru jsme kdy měl i viděl.

amperak
Автор

Krásne video, ďakujem. Electrodroida pro používam cez 10 rokov, super apka. Vo videu ma občas rušila na niektorých miestach zámena príkonu za výkon, jednotka rovnaká ;) Vo výsledku perfektne spracované.

omaeg
Автор

Na zjišťování, jestli světlo bliká, či ne, není potřeba žádný přípravek, na to stačí oko a rychle pohnout hlavou a zavřít oči. Pokud (coby relikt) vidím pás, je to dobré, pokud vidím několikrát obrys toho světla, tak to bliká. Jiná možnost je něco roztočit a pozorovat aliasing (češi tomu z nepochopitelných důvodů říkají stroboskopický efekt, ač stroboskopický efekt je něco úplně jiného, nicméně pro čechy platí to, co platilo před 30 lety o noteboocích, extra pokud šlo o IBM — možné je všechno a ničemu se nediv).

LED pásky typicky napájím kladným z jedné a záporným z druhé strany. Výsledkem je, že ty LED pak svítí víceméně stejně. Napájet to z jedné strany je pitomost, ze dvou je to lepší, ale stejně pak prostředek svítí méně, napájet to nadvakrát paralelně v ¼ a ¾ je stejná věc, ale dostane se to blíže k sobě, takže rozdíl v jasu LED je menší a proti řešením s napájením jeden pól z jedné strany je na tom menší úbytek, takže menší ztráty. Je to výborný kompromis, který kazí jediná věc, sice, že ta ¼ a ¾ jsou většinou na dost blbém místě. Ale pokud se tam dostanete, stojí to za zvážení.

Ostatně nejlepší světla vychází z displayů rozbitých monitorů a televizí, ale myslím, že by to šlo i z prasklého displaye od telefonu/tabletu. Ona se totiž většinou rozbije jenom ta vrstva, co vytváří obraz, ale celý systém, co rozvádí světlo do plochy, bývá nedotčen.Když se z toho sundají rozbité zobrazovací vrstvy, což jde docela snadno, zbytek svítí krásně rovnoměrně v ploše. Chce to před to dát sklo, ale to stojí pár korun. Většinou stačí počkat, až ČR hraje nějaké kuličky, počkat, až se kuličky přestanou dařit a v ten moment vystrčit hlavu z okna. Hlomozné nadávky na adresu sudího/hráče/whatever následované ušlápnutým fistulovitým hláském vyděšeného maníka, který televizi za 50 litrů udělal gumovou koupací pantoflí bebí, jasně označuje směr, kterým se v příštích dnech vydat a prohledat okolní popelnice. Tito lidé to totiž do sběrného dvora neponesou. S trochou štěstí máte pořádné světlo, protože tito blázni mají většinou dosti velké placky…

Pokud už budete kupovat profily na LED pásky, kupte si k tomu i difuzery. Stojí to pár korun (v porovnání s těmi profily) a rozdíl je obrovský.

To snížení výkonu bych dělala úpravou zpětné vazby zdroje, nikoliv dalším DC/DC měničem. Důvody jsou v zásadě tři. Je to levnější, dá to méně práce a je to nezáludné, což se o řetězu dvou pulzáků za sebou říct nedá. Pokud to jede, tak za to děkovat osudu a hlavně to nedráždit, nicméně napětí prakticky každého pulzáku se dá posunout ±20% úpravou zpětné vazby, aniž by se ten zdroj vztekal. Což vzhledem k V-A charakteristice LED stačí na obrovský rozsah. Ony v těch LED páscích jsou nějaké předřadné rezistory, ale i tak to bohatě stačí.

U bodových zdrojů se vyplatí přemýšlet nad fresnelovou čočkou. Zvláště u světel nesených v ruce.

Pokud chcete věrné podání barev a nemáte na světla moc peněz (nebo je za to nechcete dát, typické pro příležitostné použití), dává smysl koupit halogenky na osvětlování obrazů. Prakticky neexistuje umělý zdroj světla, který by měl lepší barevné podání, blíží se tomu fotografická LED světla, ovšem musí to být něco slušného, čemuž pak ale odpovídá cena. Některá fotografická světla jsou opravdu hodně špatná, občas je to do té míry strašlivé, že i průměrné LED pásky poskytnou lepší službu. Proto jsem patlala světlo z LED pásků, jenomže pak jsem narazila na ty halogenky…

NikiBretschneider
Автор

Jirko, toto video nema chybu a ako aj vsetky ostatne, je super! Pokracuj 😉 drzim palce!

patrikprekop
Автор

Díky moc za další super video. Opět mi rozšířilo obzory a hlavně mě nspirovalo na světla do garáže ;-)

Автор

tak ďakujem veľmi pekne za video, velice mi zlepšilo deň. A keďže som sa teraz dostal asi k 12 metrom led pásiku tak sa vrhnem na výrobu nejakého svietidla. Ešte raz ďakujem za video a za novú inšpiráciu...

peterkuchar
Автор

Úplná informační kanonáda, dobrá práce 👌

jaroslavv.
Автор

Díky za užitečné video i za odkazy na materiál naservírované až pod nos! :)
Mám jen jedinou výtku. Z pasáže o typech LED čipů jako divák moc nemám, protože je to jen dlouhej nicneříkající výčet čísel doprovozenej zvedáním plastových kotoučků ze stolu.
Navrhuju příště při podobné příležitosti ukázat detail těch čipů, aby divák viděl, jak vypadají a jak se liší.

SirWolfCZ
Автор

Dekuju za super video, perfekne zpracovane ... fakt pecka.

pavlusa
Автор

Super video, akurát minulý týždeň som rodičom prerábal baterku na parkside akumulátor, pôvodný odišiel lebo ju nedali nabiť :D teraz sa chystám urobiť ešte jednu s COB čipom, snáď sa podarí, ale pre istotu ho plánujem zaťažiť len na 50% ale určite dostane predradny rezistor, , cc zdroj nechcem, nikdy som s ním nerobil, určite by som niečo odpálil :D

teraz mi to nedá a budem musieť zmerať napätie na konci 12V 5m led pásov čo mám na balkóne, ( bez chladiča, aj tak to len v zime používam :D) poprípade ešte spojiť, aby mal 10m, ale pokles jasu na ňom nieje vidieť

moze-theonlyone
Автор

Jirko super.
Led pásků s RGB i bílým světlem (už i RGBW) jsem v několika restauracích a několika domech k bydlení namontoval několik set metrů, vč. chladících lišt, zdrojů meanwell a s rádiovým řízením ovladačem, vše tedy z české distribuce, 12V i 24V, ale u Tebe vždy najdu něco nového, hromadu inspirace. Díky Ti 😀

janmorphe
Автор

Tet si mi něco připomněl, asi vloni jsem dostal od hasičů dvě mrtvý ale pěkní ruční svítilny i s nabíjecím držákem na zeď. Už konečně musím alespoň jednu překopat na Li-ion a LED.

manas
Автор

13:45 rôzne farby svetiel sa v obchodoch používajú na oklamanie zákazníka. Napr. mäso na pultoch, ale aj ovocie a zelenina sa v niektorých reťazcoch nasvecuje červenou lampou, aby to bolo predateľné. Zvlášť tie umelohmotné nedozreté paradajky.

-COBRA
Автор

Děkuji za video a tvou práci. K té aplikaci používám jinou a vřele doporučuji bohužel odkaz nedám jelikož to YouTube maže. Takže název a jméno autora LIGHTNING CALCULATION, ETTORE GALLINA aplikací má víc za mne spokojenost. Ať se daří vám všem

IGY