Jak dawna Polska może być obecna w kulturze współczesnej?

preview_player
Показать описание
🔥 Od upadku I Rzeczpospolitej minęło ponad 200 lat, a mimo to kultura i odwołania do naszego państwa sprzed rozbiorów były i pozostają nadal żywe. Czym była i jak inspiruje I Rzeczpospolita❓ Czy istnieje zapotrzebowanie na kulturę odwołującą się do dawnej Polski❓ Czy może ona być naszym towarem eksportowym❓

O tych kwestiach Dariusz Rybacki, Jan Chodkiewicz, dr Aleksander Strugała, dr hab. Jacek Kowalski oraz Bartosz Sieniawski dyskutowali w debacie, która odbyła się w trakcie Festiwalu historycznego „Rzeczpospolita Przez Wieki” w Supraślu 07.09.2024.

🟢 Dariusz Rybacki - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, autor kanału Youtube „Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska”, popularyzator historii i rekonstruktor historyczny.

🟢 Jan Chodkiewicz - miecznik i szermierz, przedstawiciel rodu, który założył miasto Supraśl, założyciel i instruktor fechtunku długim mieczem w Fechtschule Gdańsk oraz zwycięzca największych międzynarodowych turniejów Dawnych Europejskich Sztuk Walki. We współpracy z CD Projekt RED stworzył wiedźmiński miecz, którym posługiwano się przy tworzeniu scen do gry Wiedźmina 3.

🟢 dr Aleksander Strugała - z wyksztalcenia dr nauk biologicznych, a z zamiłowania pasjonat historii, miłośnik gier planszowych, w szczególności gier historycznych. Twórca gry karcianej Do Szabel.

🟢 dr hab. Jacek Kowalski - pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej, autor śpiewników oraz książek historycznych.

🟢 Bartosz Sieniawski - Wiceprezes Stowarzyszenia Polska Sztuka Krzyżowa, znawca i badacz europejskich sztuk walki. Aktor i producent filmu "Zrodzeni do szabli". Autor pionierskich artykułów naukowych poświęconych polskiej szabli i staropolskiej szermierce.

Debatę poprowadził:
👨‍🏫 dr inż. Marcin Forkiewicz - Prezes Związku Szlachty Polskiej, inżynier, ekonomista, menedżer projektów, nauczyciel akademicki, pracownik Katedry Systemów Informacyjnych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:

🟢 Jeżeli chciałbyś wesprzeć działalność Fundacji im. Łukasza Górnickiego, możesz to zrobić
albo
dokonując przelewu na konto bankowe:
52 2530 0008 2012 1080 2123 0001
tytułem
"Darowizna na cele statutowe"

📖 Spis treści:
00:00 Wstęp
07:31 Czym była i jak inspiruje I Rzeczpospolita?
26:01 Kto jest odbiorcą kultury nawiązującej do I RP?
36:00 I RP w grach komputerowych
39:50 I RP w grach planszowych
48:30 I RP w pieśniach
51:50 Jak przyciągnąć kobiety do uniwersum I RP?
56:09 Jak przyciągnąć Zachód do uniwersum I RP?
01:01:32 Czy jest potrzeba przedstawiania Sarmacji?
01:25:31 Dyskusja
01:31:20 Tłumaczenie publikacji na obce języki
01:39:00 Produkcje filmowe o czasach I RP
01:43:55 Metody dotarcia do różnych odbiorców
______________
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021–2030
_____________________
Wykorzystane utwory:
Caitlyn, the Sheriff of Piltover
owned by Riot Games
Idzie żołnierz, Starosielskie Bractwo Śpiewacze
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jestem kobieta a I Rzplita jest nieustajacym zrodlem inspiracji, punktem odniesienia dla tozsamosci i kulury wiekow pozniejszych, najwieksza fascynacja historyczna. Nie mialam pojecia ze jestem czescia jakiejs marginalnej mniejszosci. Dziekuje za Panow wielka prace na rzecz przywrocenia idei I Rzeczpospolitej do wspolczesnego nurtu. Ogromnie zaluje ze nie moglam byc we wrzesniu w Supraslu.

joannaguminska
Автор

Nie zapominajmy o naszej słynnej wojowniczce Emilii Plater. Powinien już dawo być i film, serial, i gra.

jackswiatek
Автор

Prezentujemy kolejny panel dyskusyjny z "Rzeczpospolitej Przez Wieki". Tym razem skupiliśmy się kulturze. Na tym czy warto i w jaki sposób I RP może oddziaływać na ludzi współczesnych. Ponadto w nagraniu zawarliśmy mnóstwo przykładów współczesnych odwołań do dziedzictwa dawnego państwa takich jak np. filmy, gry komputerowe, gry planszowe, literatura czy produkty użytkowe. Mamy nadzieję, że przyjemnie spędzicie czas wysłuchując odpowiedzi na tytułowe pytanie oraz poznając kulturę, która obecnie czerpie z Rzeczpospolitej Obojga Narodów.🙂

FundacjaGornickiego
Автор

Tożsamość oraz nauka walki szabla, moga być równie ważne jak latanie dronem. Mlodzi musza wiedziec kim są, aby poszli walczyć na wschód. Bez wlasnej tożsamosci, naròd jest tylko stadem.

niemamnicku
Автор

Panowie szkoda że nie było przedstawicieli z Białorusi, Ukrainy Litwy, Tatarów jak oni to widzą ze swojej perspektywy

kamilkamil
Автор

Zamiast na siłe promować wojowniczki, których praktycznie nie było i trzeba zakłamywać historie. Można promowac to co interesuje kobiety: stroje, gotowanie, dom, rodzina, wychowanie, sztuka, muzyka. Tym sie zajmowaly kobiety i na takich kanalach jest ich najwiecej. To jest na sile robienie kalki z zainteresowan mezczyzn.
Warto zapytać ile kobiet oglada te odcinki z gotowaniem/pieczeniem z kanału "Ostroja tradycji".

niemamnicku
Автор

Od siebie jako przykład obecności Rzeczpospolitej w popkulturze dodałbym także uniwersum Warhammera Fantasy czy to formie figurkowej czy gry Total War Warhammer 3. Występuje tam frakcja Kislev, która posiada żywcem przeniesiony popularny wizerunek naszej husarii oraz jej wariant... na niedźwiedziach. 😄A Czerwony Car - Boris Ursus sam też nosi husarskie skrzydła. Pokazuje to, że faktycznie nasza oryginalność jest interesująca dla Zachodu.

Nawiązując do słów pana Jacka Kowalskiego o tym, że Sarmacja była naszym logo, ale przejęła je Rosja to można to zobaczyć nawet na tym przykładzie, ponieważ Kislev to miks Polski, Ukrainy oraz Rosji, ale to żywioł rosyjski wydaje się być tym dominującym (tytulatura, architektura, większość strojów, nazewnictwo, imiona, stylistyka prawosławna itd.), więc faktycznie jest tak, że dominujące skojarzenie państwa łączącego zachód z wschodem, niesłusznie przejęła Rosja.

InfernoAK
Автор

Prosze ujawnic kim byl pan ( wykladowca ? ) ktory jako ostatni zadal pytanie? Bardzo ciekawe i szerokie spostrzezenia, zblizone zreszta do moich wlasnych.

joannaguminska
Автор

Któż nie chciałby obejrzeć mega hit o wiktorii wiedeńskiej? Szkoda, że Gipson nie zna tego tematu...

iruart
Автор

Panowie jest grą pt, , smuta, , osadzona w czasach Dymitriad produkcji rosyjskiej

kamilkamil
Автор

Nie rozumiem, dlaczego po odzyskaniu niepodległości nie odwołaliśmy się bezpośrednio do ciągłości Rzeczypospolitej, wraz z symboliką a skupiliśmy tylko na jej żywiole Polskim.

szymonm.
Автор

Ciekawa rozmowa, świetnie goście, ale strasznie irytujące jest to wciskanie kobietom broni do ręki na siłę 😡 Kilka walczących kobiet na przestrzeni setek lat, na tle milionów walczących mężczyzn i robimy z tego temat 🤦

Templar_PL
Автор

Chłopcy z Ukrainy znowu poprawność polityczna żal a dlaczego nie chłopcy z Rosji pewnie na wizji nie wolno o tym czołem

LukaszGoraczynski-nvvh
Автор

Polska sztuka krzyżowa walki szablą to nie było nic specjalnego żadna rewelacja. To jest mocno przereklamowane

jankes
Автор

I rzplita to był zdegenerowany byt państwowy. Na szczęście został zniszczony

KowalKowalowy