Mongolia: przekleństwo węgla | ARTE.tv Dokumenty

preview_player
Показать описание
Przez 20 lat wydobycie i eksport węgla napędzały gospodarkę #Mongolia a dzięki niemu wyrosły w niebo nowe miasta: na przykład stolica Ułan Bator rozwija się w szybkim tempie. Na pustyni Gobi, 10 godzin jazdy samochodem od Ułan Bator, ludzie tacy jak Altan Tsog z dumą eksploatują największe na świecie zasoby węgla.

W kopalni Tavan Tolgoi znajduje się ponad 7 miliardów ton węgla, który można wydobywać metodą odkrywkową. Dwóletnia córka Altana Tsoga cierpi na chorobę serca. Zdaniem lekarzy winę za to ponosi pył węglowy. Unosi się on tu wszędzie. Według najnowszych badań UNICEF-u, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zachorowań na choroby płuc w Mongolii wzrosła prawie trzykrotnie. Zapalenie płuc jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia. Dzieci dorastające w jurtach ogrzewanych węglem mają o 40% mniejszą wydolność oddechową niż ich rówieśnicy.

W Ułan Bator, gdzie mieszka ponad połowa ludności Mongolii, niebo jest czarne od dymu z pieców węglowych, a powietrze gęste, lepkie i przesycone płatkami sadzy. Mierzy się tam rekordowe poziomy zanieczyszczenia powietrza. Rząd dostrzegł ten problem i zakazał stosowania zanieczyszczonego węgla surowego. Mongolia jest jednak zbyt uzależniona ekonomicznie od węgla: kraj ten nie ma środków na prowadzenie prawdziwej polityki ochrony środowiska. I tak oto błogosławieństwo stopniowo zamienia się w przekleństwo...

🗓 Reportaż dostępny do 10/01/2025

Dowiedz się więcej o tym, co dzieje się w Europie dzięki ARTE.tv Dokumenty po polsku

ARTE.tv Dokumenty 📺 to kanał YouTube w języku polskim 🇵🇱 z filmami dokumentalnymi i reportażami ze świata geopolityki, gospodarki, społeczeństwa, kultury, nauki i środowiska. Codziennie dodajemy nowe programy na tematy, które poruszają świat 🌎.

Możesz nas również znaleźć 🔍 w mediach społecznościowych
#węgiel #dokument
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ogladajac wasze dokumenty czlowiek moze docenic jak dobrze ma, zyjac w zachodniej Europie pomimo tej calej niekorzystnej polityki i biurokracji ktora nas otacza.

gustaw
Автор

ARTE pokazuje dlaczego ludzie z biedy wedruja do bardziej cywiwilizowanych krajów. A dlaczego nie wędrują do Chin, czy pluna do Australii , czy przez prawdziwe granice ? Albo granicę jak Polska/Białoruś albo realna gospoarcza pomoc biedniejszym😢 Realnie to Chiny, ale za takie rady to los posla Jakiego +😢

edwardtalkowski
Автор

Węgiel nie jest zły kwestia liczebności ludzi i popytu . Chyba logiczne że jeśli odkryjesz surowiec chcesz to sprzedać i się bogacic . Tak samo jak że złotem zabijali się o nie chociaż jego użytek kiedyś był jako moneta coś za coś, czyli kupujesz coś wartościowego np. ziemię i ja uprawiasz bezcenne bo Cię żywi A zloto bez wartościowe . Odkrycie ropy też samochody samoloty jak zatruwaja powietrze . Tak też popyt jest też na ten surowiec bo ułatwia życie . Logiczne że jak odkryjesz surowiec chcesz się na nim bogacic więc sprzedają go i nie patrzą na konsekwencje w przyszłości . Masz coś to chcesz sprzedać jak najwięcej to muszą ludzie liczni bo jak ich była garstka nie bogacil by się i zanieczyszczeń mniej na ziemi i w powietrzu logiczne prawda .

elzbietaserafinska