Promieniowanie Czerenkowa - co nam powie o Wszechświecie obserwatorium CTA? | prof. M. Nikołajuk

preview_player
Показать описание


Promieniowanie Czerenkowa produkują cząstki poruszające się szybciej od światła. Zanim zaprotestujecie: tak, maksymalna prędkość to prędkość światła w próżni. Ale światło w ośrodku zwalnia. – Na przykład w atmosferze jego prędkość może być 0,3% mniejsza od maksymalnej. Może być więc tak, że super energetyczna cząstka będzie poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła w tymże ośrodku. I wtedy ta cząstka zaczyna produkować niebieskie promieniowanie, promieniowanie Czerenkowa – wyjaśnia prof. Marek Nikołajuk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, sekretarz Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Promieniowanie Czerenkowa pozwala astronomom na obserwację Wszechświata – pośrednio – w promieniowaniu gamma (wysokoenergetycznym), które jest przez naszą atmosferę jest blokowane. Właśnie powstaje duże obserwatorium – Cherenkov Telescope Array (CTA), które ma być nową jakością w tego typu obserwacjach. Prof. Nikołajuk jest zaangażowany w projekt CTA.

Tylko, co cząstki szybsze od fotonów mają nam dać w kontekście promieniowania gamma (czyli pędzących fotonów)? Tu właśnie pojawia się wspomniana „pośredniość”. – Otóż, kiedy taki bardzo, bardzo energetyczny foton, np. biliard bardziej energetyczny niż foton widzialny… wpada do atmosfery, to w końcu zaczyna grzęznąć. Ale jego energia jest na tyle olbrzymia, że zaczyna wokół siebie tworzyć pary cząstek. Elektron-antyelektron. I te pary poruszają się z większą prędkością niż lokalna prędkość światła produkując promieniowanie Czerenkowa – wyjaśnia naukowiec. Dzięki analizie tego promieniowania można analizować samo promieniowania gamma.

- Ten proces zaczyna się 10-12 km nad Ziemią, czyli w wysokości przelotowej samolotów – dodaje prof. Nikołajuk. Zatem, kto leciał samolotem pasażerskim, leciał wśród promieniowania Czerenkowa. Jednak ze względu na niezwykle krótkie błyski, nie jesteśmy w stanie tego dostrzec gołym okiem (ani z samolotu, ani z Ziemi).

Dlatego potrzebne nam jest CTA – sieć kilkudziesięciu wysoce specjalistycznych teleskopów w trzech wymiarach, umieszczanych na pustyni Atacama w Chile i hiszpańskiej wyspie La Palma. Międzynarodowy projekt CTA nam pomóc lepiej zrozumieć czarne dziury, gwiazdy neutronowe, aktywne jądra galaktyk, czy ciemną materię. W podcaście rozmawiamy dużo o technicznych wyzwaniach takiego nowego obserwatorium (np. trzeba było zbudować drogę), o tym czy nie lepiej wysłać teleskopu ponad atmosferę i czy oglądanie w dzieciństwie Star Treka determinuje karierę. Polecam!

Grafika: CTAO


POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #MarekNikołajuk
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pani redaktor jest zawsze swietnie przygotowana. super program. pozdrawiam

pejus
Автор

Pan profesor ma ładny głos, taki idealny do asmr i tematów astronomicznych.

mothrise
Автор

Miło posłuchać jak osoba prowadząca czyli Pani Karolina Głowacka wykazuje się wiedzę na temat i zadaje trafne, logiczne i ciekawe pytania. Dzięki czemu cały materiał jest miły i ciekawy w słuchaniu. Dziękuję Pani Redaktor!!!

thebeautyofpolandanditshis
Автор

Ponownie świetny odcinek. Zwracam uwagę na przejęzyczenie: o ile się nie mylę, punkt L2 znajduje się nie 150, ale ok 1, 5 miliona kilometrów od naszej planety. Gratuluję wartościowej i ciekawej pracy oraz czekam na kolejne odcinki!

jakubprzybyo
Автор

Nareszcie kolejny odcinek :) pozdrawiam

adambogusawski
Автор

Super wywiad, jak zwykle zresztą...👍... Dziękuję Pani Redaktor i Panu Profesorowi.. Po prostu Wieki Szacunek, za wiedzę, za sposób przekazu, za konkrety, za uśmiech podczas rozmowy, tembr głosu i oczywiście konkretne, rzetelne, często nowe informacje. Gratulację też za wybór świetnych Gości programu. Pozdrawiam i proszę Bądźcie częściej.🙂

janost
Автор

Dziękuję za informacje
Przydatne - jak dla laika - bo dużo tu detali opisowych dla różnorodności oddziaływań fotonu w charakterystyce cząsteczki bezmasowej postrzeganej w prędkościach podświetlnych fali uderzeniowej w promieniowaniu wysokoenergetycznym.

janamelja
Автор

Promieniowanie Czerenkowa jest po prostu mandatem za przekroczenie dozwolonej prędkości! :-)

sylwesterzawadzki
Автор

Kolejny ciekawy odcinek. To już 87 na tym kanale 👍

kubacski
Автор

Dobra robota!! merytorycznie i ciekawie ☘️(L2?) wszystkim zdrowia i good luck 🤚

edwardlewandowski
Автор

Zapowiada się arcyciekawie.🤩
Jednak teraz słucham Karoliny. Karoliny Lewickiej.👍😊

jezuschrystus.onlycash
Автор

Prosze pani, co do Odysei Kosmicznej proszę, niech pani nakręci odcinek o stacjach ze sztuczną grawitacją takich jak te które opisał Arthur Clarke w tym o tych o ogromnych rozmiarach- Pierścieniu O' Neilla i torusie Stanforda. O tym jak by to działało, jak będzie wyglądać życie mieszkańców itd.

krystian
Автор

Mam małą uwagę, zazwyczaj słucham radia na słuchawkach w przestrzeni publicznej i przez to że rozmówca mówił dosyć cicho mogłem go odsłuchać dopiero będąc w domu

mateuszbylewski
Автор

Dobrze że profesor wspomniał o tej fali uderzeniowej, bo zastanawiałem się przez chwilę dla czego nie widzimy w ten sposób neutrin, przy ich gęstości i energii to słońce powinno do nas na niebiesko walić etc. Jednak jak się doda siłę oddziaływania to wszystko staje się jasne 😜

zejon
Автор

Wspieramy to fajnie wszyscy :D Jesli nam sie az tak w zyciu nudzi

kossmita
Автор

Mam kilka pytań co do grawitacji i misji załogowych.
Jak grawitacja na innych planetach wpłynie na uczestników misji załogowych?
Co by się stało gdyby marsonauta i marsonautka spłodzili dziecko na Marsie? Czy może niższa grawitacja to uniemożliwi?
Jak dziecko by się rozwijało?
Jak pobyt na planecie o wyższej grawitacji wpłynie na ciało człowieka(najbliższa planeta na której można to sprawdzić to proxima centauri b)

krystian
Автор

Witam, czy w przyszłości będzie podgląd video na gościa? Fajnie byłoby zobaczyć tych ciekawych ludzi i samą prowadzącą. Pozdrawiam

Misjonarz.
Автор

Czy takie promieniowanie może być wykorzystane to wytwarzania energii?

kamilras
Автор

Sto pięćdziesiąt milionów kilometrów to nie jest ten punkt tylko słońce od ziemi. Jestem wiernym słuchaczem i proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. A profesor, chyba się zakochał i potwierdził... Wcale mu się nie dziwię bo ma pani piękny głos.

indusand
Автор

Nieznam kosztów wysłania takiej sondy w kosmos, ale pomysł budowy satelity, i mnóstwo pracy przy obróbce też nie wydaję się tani??

marcinkrzyzynski