ZOBOKI GÁBOR: '...képes vagyok olyan épületet csinálni, amit imádnak az emberek' | 2020.12.08.

preview_player
Показать описание
🔔 Iratkozz fel, szólj hozzá!
👍 Dobj egy like-ot, ha tetszett a videó!
-------------------------------------------------------------------------------------
👇 Kövess minket! 👇

📺 Nézz minket a TV-ben!
(UPC, TELEKOM, DIGI)

🔴 Nézz minket online:
-------------------------------------------------------------------------------------

A jelen videó és audió tartalom a FIX televízió kizárólagos tulajdona. Minden jog fenntartva.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Sok ilyet még! Nagyon érdekes beszélgetés volt. Egy olyan szakmáról, amit valóban nem ismer a nagyközönség.

krisztinaballa
Автор

Remek, jó beszélgetés volt. Nekem is nagyon tetszett! Bóta Gábor végre keveset jutott szóhoz, de akkor jól és jókat kérdezett. Máskor is ezt az arányt kéne megpróbálni tartania. Zoboki Gábor rendkívül érdekes dolgokról beszélt, minden figyelmemet lekötötte. Szimpatikus, ezután fogom keresni a további beszélgetéseket, interjúkat vele. Köszönöm szépen!

dorinadeak
Автор

Budapest elarctalanítása

A szemünkkel érzékelünk, a tudatukkal pedig látunk.
Ez azt jelenti, hogy az emberek látása nem tárgyilagos, mert a teljességet igénylő tudatunk a „hiányosságokat” igyekszik kiegészíteni. Amennyiben a teljesség hiányzik, akkor hiányérzetünk van.
Ez a hiányérzet a jellemzője a kortárs építészetnek.
Az épület ne csak egy egyenes vonalzóval rajzolt hatalmas dísztelen tárolódoboz legyen, mert azt nem gépek, hanem emberek fogják használni.
Egy ablak vagy ajtónyílás ne csak egy nagy felületbe belevágott négyszögletes lyuk legyen, hanem díszítésekkel hangsúlyozott, lélekvidámító emberközeli épületrész.
Nem szükséges felrúgni mindent, ami régi, hogy az eredetiség látszatával eltakarható legyen a tehetségtelenség sivársága.
A régi épületeket nem kell lemásolni, de a szellemiség átmentésével új alkotást lehet létrehozni. Ahogyan Bartók is másolás nélkül új zenét hozott létre a több száz éves népzenékből, vagy ahogyan ezt nagy tehetségű építészek is tették 100-150 éve, amikor Budapest mai arculatát kialakították.

Rossz rágondolni, hogy a kortárs építészek színvonalára lesilányítva milyen sivár lenne az Országház, az Opera vagy Budapest számtalan csodálatos épülete.
Sajnos a környezetidegen, emberidegen kakukkfióka” épületek egyre-másra szaporodnak, amiknek a látványa a teljesség helyett csak a hiányérzetet sugározzák, miközben a SILÁNYIZMUS építészei egymás vállát veregetik és egymást jutalmazzák kitüntetéseikkel.
Ha az öntelt kortárs építészek a SILÁNYIZMUS stílusában olyan épületeket készítenek, mintha azok egy hatalmas automata gépen készültek volna gépek számára, akkor az épületeket használó embereket is gépies, esztétikai fogyatékossá kellene torzítaniuk……

-.mano.