Wewnętrzny GPS | Recenzje #19

preview_player
Показать описание
W niniejszym odcinku przyglądamy się książce „GPS mózgu: Droga Moserów do Nagrody Nobla” autorstwa Unni Eikeseth (tłum. K. Mosek, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019). Jak wskazuje sam tytuł, książka ta opowiada zarówno o naszym neuronalnym systemie orientacji przestrzennej, jak i naukowcach, którzy go odkryli. Na kartach książki poznajemy May-Britt Moser i Edvarda Mosera jako młodych psychologów zafascynowanych odkrywaniem tajemnic mózgu, którzy rozwiązują kolejne problemy, budują kolejne pomysłowe narzędzia eksperymentalne, kształtują szerszy zespół badawczy, a w końcu odbierają najważniejszą nagrodę naukową świata. Nade wszystko poznajemy jednak badania, które odsłoniły budowę i działanie naszego wewnętrznego GPS-u.

"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kiedyś jeździłem regularnie do pewnych klientów i w 90 % przypominalem sobie ich nazwiska czy różne fakty dopiero gdy byłem w pobliżu.

blackhorse
Автор

książka o ośrodku w mózgu tworzącym mapę otoczenia pozwalającą orientować się w przestrzeni... dajmy jej tytuł od systemu który nie ma pojęcia o otoczeniu a informację o pozycji odbiera z zewnątrz! 😅

szulat
Автор

po liniach geomantycznych fruwaja ptaki

pawelten
Автор

Bzdura. Spytaj byle gimbusa z Wrocka, gdzie jest Augustów. Otrzymasz 99% błędnych odpowiedzi. A jak dotrzeć w małej przestrzeni, jakim jest jakieś tam miasteczko, do miejsca, na którym ci zależy? To bardzo proste: zauważasz podchmielonego gościa i idziesz w kierunku, z którego on właśnie wraca. Zawsze trafisz do najbardziej kultowej knajpy w mieście :)

maciejszymanski