AFRIC SIMONE 'Ramaya' (1975)

preview_player
Показать описание
Afric Simone urodził się 17 lipca 1956 roku w Maputo w Mozambiku.

W swojej muzyce miesza rozmaite wątki, zwłaszcza przesłanie folkloru afrykańskiego z europejską muzyką pop. Niektóre jego kompozycje uległy też wpływowi rytmów latynoamerykańskich i muzyki karaibskiej. Jego utwory charakteryzują się prostotą.

Syn Brazylijczyka i Mozambijki po śmierci ojca, w wieku 9 lat przeprowadził się do Mozambiku. Dorastał w mieście Lourenco Marques, tam też pierwszy raz zaprezentował się na estradzie. Szlify dla swojego przyszłego zawodu zdobywał w Londynie, gdzie działał jako wokalista, a przede wszystkim jako tancerz rytmiczny. Gdy przeprowadził się do kontynentalnej Europy, nagrał pierwszą swoją małą płytę (Mr. Barracuda) i dotarł wraz z nią na szczyt popularności w Wenezueli. Zdobył uznanie także w Boliwii, Peru i Brazylii, a w Wenezueli i Kolumbii zdobył złotą płytę.

W Europie zadebiutował w 1975 roku utworami „Ramaya” oraz „Hafanana”. Pierwszy z nich szybko znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów w Holandii, Belgii i Luksemburgu. Gdy została ona wydana we Francji, wspięła się na drugie miejsce oficjalnej francuskiej listy przebojów. Afric Simone otrzymał kolejną złotą płytę. Skutkiem tego był czterotygodniowy kontrakt w paryskiej Olimpii.

Afric Simone używa w tekście swoich piosenek rozmaitych afrykańskich języków i dialektów, a o problemie „zrozumiałości” tekstów mówi:
„Język nie jest żadnym problemem, jeśli w porządku są rytm, muzyka i głos. Chodzi mi o syntezę rodzimego języka z muzyką europejską i o przekaz muzyczny z mojej ojczyzny, co jest połączeniem, jakiego nie słyszy się codziennie. A że słuchacz nie rozumie tekstu? „Ramaya” podobała się mimo tego, że nikt nawet nie przeczuwał, co znaczy.”

„Ramaya” jest najbardziej rozpoznawalnym albumem Afric Simona. Zostały z niego wydane dwa single - tytułowa „Ramaya” oraz „Hafanana”. Inny znany utwór z tego albumu nosi tytuł „Todo Pasara Maria”, co oznacza wszystko minie Mario.

W 1977 roku Ramaya znalazła się na pierwszym miejscu także we Włoszech. Powstała wówczas kolejna, czwarta wersja tego samego utworu (zaprezentowana przez zespół Augusto Rigetti Group). Sytuacja powtórzyła się potem z utworem „Hafanana”, który istnieje w czterdziestu wersjach.

Największe sukcesy odnosił w latach 1975 - 1980 po obu stronach żelaznej kurtyny. Występował w ZSRR i w kilku innych krajach bloku wschodniego.

Afric Simone wystąpił także na festiwalu w Sopocie, gdzie stał się ulubieńcem publiczności. Afric Simone biegał i skakał po scenie... tak żywiołowo, że publiczność w Sopocie przecierała oczy ze zdumienia. Nigdy wcześniej nie widziano tu nikogo równie radosnego, pełnego energii i siły, by wykonywać tyle akrobacji, jednocześnie śpiewając. I to z perfekcyjnym poczuciem rytmu! Afric wyginał się na deskach amfiteatru niczym kobieta guma, w dodatku na niebotycznie wysokich koturnach. Ubrany był tak kolorowo, jak żaden polski piosenkarz. I nikomu nie przeszkadzało, że nie rozumieliśmy słów piosenek.

#infomusic80902k
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mój młodszy brat bardzo tą piosenkę lubi

stanisawmalinowski