Jak zaparzać kawę w kawiarce

preview_player
Показать описание
Jak zaparzać kawę w kawiarce Parzenie kawy w czajniczku moka

Bialetti Moka Express Review and Demonstration

Jak parzyć kawę w kawiarce !!!
Instrukcja mojego ekspresu mówi, że należy napełnić dolny zbiornik zimną, przefiltrowaną wodą poniżej zaworu.
Postępując w ten sposób czas oczekiwania na kawę jest dość długi, a i cała kawiarka bardzo się rozgrzeje (rączka będzie bardzo gorąca).

Dlatego osobiście parząc kawę nalewam przefiltrowaną i zagotowaną wodę wprost z czajnika (oczywiście do wysokości zaworu), co skraca czas przygotowania i pozwala wziąć w dłoń uchwyt zaraz po skończeniu zaparzania.
Następnie umieszczam sitko…
…i nasypuję około 2 czubatych łyżeczek kawy, tak ok. 2/3 objętości pojemnika. Ilość tę dobrałam do swoich preferencji smakowych. Sypiąc więcej kawa wychodziła wg mnie zbyt intensywna, ale to też oczywiście zależy od jej gatunku i mocy.

Kawa nie powinna wypełniać całej przestrzeni w sitku, ani nie powinna być zmielona zbyt drobno, ale też zbyt grubo. Najlepsza jest średnio mielona, bo taka sprawia, że czas, w którym woda przedostaje się między jej fragmentami jest optymalny (przynajmniej tak twierdzi producent).
Ważna uwaga:
Kawy w sitku nie należy ubijać! To jeden z najczęściej powtarzanych błędów.
Wystarczy ją lekko wyrównać łyżeczką lub stuknąć kawiarką o blat, by sama się wyrównała.
Trzeba też zgarnąć kawę, która osadziła się na rancie – w przeciwnym wypadku dolna i górna część nie będą idealnie ze sobą stykać i może dość do utraty ciśnienia.
Po nałożeniu kawy zakręcamy górną część ekspresu. Jako, że nalewam wcześniej wody, a dolny zbiornik momentalnie się nagrzewa, robię to przez ręcznik.

Pamiętajcie, by nie ciągnąć za rączkę, gdyż może ulec uszkodzeniu. Należy pokręcać całą czaszą kawiarki.
Po ustawianiu kawiarni na niski, a maksymalnie średni ogień czekamy ok. 1 minuty na lekkie syczenie – to znak, że woda w dolnym zbiorniku zaczyna przedostawać się do górnego pod postacią kawy (jeśli nalejecie zimną wodę do dolnego zbiornika na ten momenty przyjdzie Wam czekać ok. 4-5 minut). To znak, że należy zmniejszyć moc palnika i poczekać aż kawa zacznie żwawo wypływać z „fontanny”.
Kiedy pojawi się odgłos bulgotania, całkowicie wyłączamy palnik, a kawiarkę zdejmujemy ognia, by się nie przegrzała (inaczej kawa może się przypalić i będzie gorzka w smaku).

Uwaga: zdejmujemy ją nawet jeśli czujemy, że resztki wody zostały w dolnym zbiorniku!

Kawę przelewamy do filiżanek. Jak wspomniałam, w mojej kafetierze, tzw. „3”, mieści się około 150 ml płynu, co daje 3 espresso. To także idealna porcja dla jednej osoby, która lubi wypić dużą kawę z mlekiem.

Pamiętajcie, że w kawiarce „3” nie uda się dobrze przygotować 2 espresso, czyli ok. 100 ml naparu. Podobnie w dużej kafetierze „8” nie przygotujecie 3 filiżanek. Powinno się dobierać taką kafetierę, jaką ilość kawy chcemy wypić. Ponoć Włosi mają po kilka kafetier w swoich domach w różnych rozmiarach – teraz wiadomo, że to nie fanaberia, a prawdziwa konieczność!

Po rozlaniu kawy do filiżanek kawiarkę należy opłukać wodą i dopiero wówczas rozkręcić. Ciśnienie w dolnym zbiorniku nawet po zaparzeniu kawy może nadal być spore i kawa w sitku może się lekko rozsypać podczas szybkiego rozkręcania.

Kawiarki nie należy myć detergentami. Wystarczy sama woda. Nie należy jej myć w zmywarce!
Parząc kawę w kafetierze nie powinno się oczekiwać powtarzalności wyników. Może się zdarzyć, że każda kawa będzie smakowała inaczej. Jednak dzięki parzeniu w tym urządzeniu często udaje mi się wydobyć z kawy orzechową nutę, którą bardzo lubię. Nie osiągnęłam jak dotąd tego efektu w ekspresie kolbowym, nie wspominając o ekspresie na kapsułki, którego używałam przez ostatnie 3 czy 4 lata.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nigdy z tego nie piłem, ale błyszczałem, że dobra.

jacoleko
Автор

Czy taka kawa jest lepsza od zwyczajnie tradycyjnie parzonej wrzątkiem z czajnika? ☕ No szczerze, bo to nie jest ironiczne pytanie, po prostu chce wiedzieć 😁

frodowynabaggins