Co przyciaga piorun?

preview_player
Показать описание
Ten odcinek zrobiłem po tragedii do jakiej doszło kilka dni temu w Tatrach.
Pioruny to dość tajemnicze zjawiska. Zwykle widzimy je jak lecą z nieba ku Ziemi, ale zdarza się, że błyskają pomiędzy chmurami, a nawet z chmur – ku górze – w kierunku jonosfery. Najwięcej ich pojawia się latem i częściej występują w górach. A co ma z nimi wspólnego promieniowanie kosmiczne?

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!

TOP 10
Co jemy w parówce?
Ludzki magnetyzm. O co chodzi?
Dlaczego sól roztapia lód?
Jak widzą zwierzęta? - Nauka. To lubię.
6 sposobów na oszczędność prądu
Jajka które świecą
Coś mnie ścisnęło - Nauka. To lubię.
Ziemia wiruje! Szejku- Nauka. To lubię.
Barbie okiem fizyka

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozostałe filmy (PLAYLISTY):

Fizyk o naturze:

Okiem Fizyka

Nauka w kuchni:

Z gościnnym udziałem
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pod tym adresem znajdziecie to video na Wykopie. Bardzo proszę o wykopanie.

naukatolubie
Автор

Interesuje nas wszystko o piorunach. Wnoszę petycję o kolejne programy z tej serii ;-) O próbach chwytania piorunów / ludziach, którzy przeżyli uderzenie pioruna i w sumie o wszystkim co z nimi związane ;-)

heos
Автор

Z tym uderzaniem piorunów w wysokie obiekty profesor na polibudzie na wykładach z teorii pola elektromagnetycznego inaczej to tłumaczył. Na idealnej kuli rozkład ładunków jest równomierny, ale ziemia nie jest idealną kulą tylko posiada nierówności. Na wierzchołkach tych nierówności jest większa koncentracja ładunków a im więcej ładunków tym większy potencjał i większe napięcie, a jak napięcie przekroczy tak zwane napięcie przebicia to przeskakuje iskra. Tak samo jak w zapalnikach piezo czy w generatorach WN, ale piorun to trochę większa skala tego zjawiska. Suma sumarum i tak chodzi o mniejszą odległość bo większość osób i tak pewnie nie wie o czym tu napisałem. Pozdro EiT, ten kto powtarzał "Magnesy" na W4 ten wie ;)

codenm
Автор

Jedyne co mogło by pochłonąć energię pioruna to jakiś mega wielki kondensator

mariuszszuszkiewicz
Автор

Uruchomiłem świetny kanał. Bardzo dziękuję Ci za szerzenie nauki w prosty i zrozumiały sposób. Dla ludzi którzy poprostu chcą wiedzieć coś. A nie są ignorantami naukowymi. Dzięki!!!

maciekdrazek
Автор

Oj, trochę się spóźniłam, aleee, powiem, że materiał jak zwykle super. Podoba mi się ten temat piorunów, dlatego cieszę się że wrzucił Pan ten film :).

uwu-whsk
Автор

Tomku a mógłbyś rozwinąć temat dlaczego nie potrafimy okiełznać tej energii (albo chociaż próbować uszczknąć jej kawałka) i opowiedzieć o tych wypadkach, w których naukowcy przypłacali je życiem?

okoloslow
Автор

Pnie Tomaszu, można jeszcze dodać, że prekursor wyrusza również z ziemi w kierunku chmury. Prekursory spotykają się i dochodzi do głównego wyładowania. Pozdrawiam serdecznie.

zenonzuza
Автор

Prosimy jak najbardziej o wykład na temat piorunów kulistych

kMario
Автор

Zabrakło informacji o wyładowaniu atmosferycznym które postępuje z powierzchni ziemi ku górze. Można by też wspomnieć o oddziaływaniu wyemitowanego przez wyładowanie atmosferyczne promieniowania elektromagnetycznego w rożnej postaci. Wiemy że jest ono w stanie uszkodzić obwody elektryczne poprzez indukcję elektromagnetyczną. Przy wyładowaniu możemy zaobserwować również promieniowanie jonizujące rozchodzące się koncentrycznie względem wiązki plazmy ( reguła prawej dłoni ) Jeśli chodzi o pioruny wypada wspomnieć o zjawiskach takich jak: sprite, Blue jet, gigantic jet, elves. Ja bym chętnie o tym posłuchał opracowania naukowego. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

wojteq_t
Автор

Jak ktoś nie rozumie jak zachowuje się piorun, to proponuję zbudować sobie _Pastuch na UFO_
Jest to półprzewodnikowa cewka Tesli o mocy pobieranej ok. 1..2kW i dającej wyładowanie w powietrzu długości ponad 40cm.
Fajna, pouczająca zabawa na długie godziny... do momentu, kiedy przychodzi rachunek za prąd.

compaqchemlab
Автор

Typ muzyki przeszkadza w oglądaniu. Poza tym przyjemny materiał

matoesz
Автор

Jejku! Co za świetny odcinek!!!! Dziękuję Bardzo!!

_tajemniczy_
Автор

Tatry: Ty tez mozesz zostac przewodnikiem!

ifuego
Автор

Raz w swoim życiu widziałem piorun kulisty. Było to 15 lat temu i trwało zaledwie parę sekund, ale pamiętam to do dziś :P

xMasterDevilx
Автор

W mikro skali: przeskok iskry w świecy zapłonowej też jest przypadkowy, ale tam wiatry, czy wilgotność mają miejsze znaczenie.
Wiele nie wiemy w tej materii.

amadeusz
Автор

Witam. Z zawodu jestem elektrykiem i bardzo mnie zaciekawil ten film :) Jak dla mnie super wyjasnione.

patrykbutryn
Автор

Proszę wyjaśnić - mówi Pan o krótszej drodze czy mniej "opornej", ok, ale skąd piorun wie którędy ma lecieć nie wiedząc przecież "gdzie co jest"?

kabaretyPolskiePL
Автор

Czyli, jeżeli opanujemy pioruny w dalekiej przyszłości mogą one służyć jako główny "dostawca" energii elektrycznej dla ludzkości?

asfalt
Автор

Panie Rożek, jest Pan świetny Gdybym miał takich nauczycieli jak Pan pewnie na kącie byłyby dwa fakultety a tak ledwo podstawówka Pan krzewi i zaraża nauką. Świetna robota!

belan