Z głową w chmurach czyli jak malowano niebo. O motywie chmury w malarstwie dawnym i współczesnym.

preview_player
Показать описание
Z głową w chmurach czyli jak malowano niebo. O motywie chmury w malarstwie dawnym i współczesnym.
Dynamika CHMUR i związane z nią zmiany pogody kształtują obraz świata. Od zawsze jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę CHMUR, na zmienność warunków atmosferycznych, które określają jakość naszej egzystencji. Od wieków też CHMURY były symbolem nieosiągalnej dla ludzi boskości i wolności przejawiającej się w lekkości, z jaką przemierzają nieboskłon.
Inspirują artystów od zawsze, mają w sobie niebagatelny potencjał poruszania ludzkiej wyobraźni.
Inspirują artystów od zawsze, mają w sobie niebagatelny potencjał poruszania ludzkiej wyobraźni. Obłoki, poprzez swą efemeryczność, emanują ekspresją, którą malarze wszystkich czasów ukazują na swoich płótnach. Niektórzy z nich podchodzili do nieba jak naukowcy, obserwując i dokumentując układ, kolory, kształty cirrusów i cumulusów. Inni, jak romantycy, nie interesowali się naukową systematyką chmur, a próbowali oddawać niezwykłe nastroje . Ich wyobraźnię poruszały zwłaszcza wschody i zachody księżyca i słońca oraz zjawiska nagłe jak burze. Artyści, malarze i poeci, przypisywali często niebu oraz chmurom wartość symboliczną. Przenikające przez obłoki światło stawało się obrazem obecności Boga, jego emanacją, a samo niebo – dowodem na istnienie transcendencji. Chmury często pomagały malarzom w widzialnej formie przedstawić zjawiska nadprzyrodzone.
Historycznie - malarstwo nieba przebyło drogę od umowności, sakralnego symbolu do subiektywnego i zmysłowego wrażenia. Tę drogę na wykładzie zilustruję mniej lub bardziej znanymi obrazami rozchmurzonego lub pochmurnego świata, namalowanymi przez artystów renesansu, baroku, romantyzmu, wieku XIX i XX. Pojawią się dzieła malarzy symbolistów, realistów i impresjonistów, tych, którzy najbardziej ulegli fascynacji niebem i światłem.
Wykład Kamili Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki, prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dla dorosłych łącząc działania artystyczne z wiedzą o sztuce.

Fundacja SZPILKA

Projekt „Sztuka w naturze/natura w sztuce” współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025. Edycja 2023".
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Świetny wykład. Bardzo dziękuję za ten temat
Pozdrawiam☀️

karolnikman