O co chodzi z tą mocą wzmacniaczy audio? | Jak to zrozumieć? | Q21

preview_player
Показать описание
Cześć!

Dzisiaj poruszamy temat kontrowersyjny, ale potrzebny. Moc podawana przez producentów wzmacniaczy często wydaje się wątpliwa lub wręcz nieprawdziwa, a sytuacje gdzie wzmacniacz "słabszy" wcale się taki nie okazuje, zdarzają się regularnie.

Dlatego dzisiaj poruszamy temat tego, jak to wszystko zrozumieć, na co naprawdę warto zwracać uwagę i czy faktycznie moc podawana w specyfikacji jest istotną informacją. Zapraszamy do ogłądania i do komentowania :)

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

I kolejny wielki plus za wspomnienie o tym, że położenie gałki głośności nie ma nic wspólnego z oddawaną mocą, brawo, brawo, brawo!! Rzadko się o tym wspomina, a zależy to od: czułości wejścia, do którego podajemy sygnał oraz właśnie charakterystyki potencjometru głośności.
Dwa różne wzmacniacze o tej samej mocy mogą grać z różną głośnością przy tym samym położeniu gałki głośności. Powiem więcej, wzmacniacz o mniejszej mocy może grać głośniej z gałką głośności położona wcześniej, niż wzmacniacz o większej mocy z gałką odkręconą dalej, właśnie ze względu na inną charakterystykę potencjometru.
Kapitalny materiał, zaskoczyliście mnie :)

filipog
Автор

Świetny materiał, można się czegoś dowiedzieć niezależnie od poziomu wiedzy. Chapeau bas! Oby więcej tego typu materiałów.

carltonbanx
Автор

BRAWO !!! W końcu ktoś przyznał, że waga wzmacniacza ma znaczenie ... mam nadzieję, że nie przez przypadek ;)

grzesikkrzysztof
Автор

Szacun za odwagę obalania przekonań o tym że wzmacniacze i kolumny można oceniać i wybierać przez dane techniczne lub filmy na YouTube . Zasada chcesz dobrze posłuchać to rusz uszy do sklepu działa zawsze. Przy wyborze sprzętu najpierw włącz ciało i słuchaj odczuwanych emocji a potem patrz na sprzęt i parametry. Materiał oceniam na bardzo pomocny i rzetelny mimo że nie daje prostej odpowiedzi. Tu nie ma prostej odpowiedzi. 🙂👍

Samadhi-czdz
Автор

Wartościowy odcinek. Sporo się dowiedziałem. Proszę o więcej takich filmów

gregorymovieshorts
Автор

Bardzo fajny materiał - wielkie dzięki!

entretierras
Автор

2:35 aż miło posłuchać prawidłowej wymowy słowa "subwoofer", brawo! Dajecie przykład innym :) świetny materiał, bardzo zrozumiale wyjaśnione! :) osobiście preferuję wzmacniacze w klasie AB, ale absolutnie nie neguję innych.

filipog
Автор

"Ciężko jest być mądrym" a w Q21 potrafią !🤗! Szczególnie kwestia głośność vs gain jest tu warta zapamiętania, bo w 95% recenzji i porównań przemilczana i godzina pokrętła ma niby zwiastować moc wzmacniacza !🤬! Dawajcie w palnik dalej mości panowie, bo bardzo ładnie i na temat !😇!

RedFightingMood
Автор

Cześć ! Świetne przestawienie tematu. Co byś polecił do Harbeth XL 5 plus ?

sylvio
Автор

A co sądzisz o połączeniu pathos classic remix i triangle delta signature. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

bartekp
Автор

Wielkość poboru prądu na etykiecie może oznaczać np. moc uśrednioną, więc jednak wzmacniacz mający pobór 60W może mieć moc maksymalną 100W na kanał.

Naim to bardzo zły przykład, bo te wzmacniacze mają zbyt dużą czułość wejściową co powoduje, że już na początku potencjometru mamy wysoką moc na wyjściu... po czym wzmacniacz szybko się przesterowuje. Po to Naim oferuje zewnętrzne zasilacze do swoich wzmacniaczy.

"Mocny dźwięk" wzmacniaczy lampowych to nic innego jak zniekształcenia i przester na lampach.

Wzmacniacze w klasie D mają problem z bardzo zmiennymi przebiegami impedancji kolumn głośnikowych. Stąd bywa porażka na niektórych "trudnych" kolumnach.

Właśnie bardzo mocne wzmacniacze z wysokim "dumping factor" potrafią zagrać dużo delikatniej od kilkuwatowych pierdziawek, bo nie dają tylu zniekształceń i panują nad przetwornikami w kolumnach. Namiar basu i sztuczna potęga źle świadczy o wzmacniaczu.

Waga wzmacniacza to też fikuśna obudowa, nadmiarowe radiatory i inne duperele a nie koniecznie rozbudowany zasilacz. Lepiej zobaczyć co jest w środku, a nie oceniać po ciężarze. 24 kg Yamaha nie gra wcale lepiej od 12 kg Rotel czy 8 kg Lyngdorf. Drewniane panele ozdobne nie poprawiają brzmienia a swoje ważą 🤪

Amplitunery kina domowego owszem mają po 200 W na kanał... tyle, że nie cały czas i nie wszystkie obciążone jednocześnie. Wzmacniacze stereo również potrafią mieć zupełnie fantastyczne moce wyjściowe szczególnie chwilowe i podczas obciążenia pojedynczego kanału. Naim Nite 50 Anniversary potrafi dać nawet 60W na kanał, ale tylko w określonych okolicznościach.

W każdym razie, do słuchania w małym mieszkaniu bez ogłuchnięcia i wizyty policji powinno wystarczyć ok. 10W mocy. Jeśli nie wystarcza to znaczy, że kupiłeś naprawdę kiepskie kolumny. (Nie, tym razem nie będę znowu pluć na Dynaudio).

Аняна
Автор

Każdy wzmacniacz ma inne parametry a najważniejszy -czy ładnie czysto gra !
Trzeba posłuchać !

jokerfaku
Автор

Czy są na rynku jakieś samodzielne przetworniki dac wielokanałowe, kina domowego do podłączenia pod końcówki mocy?

wojtekful
Автор

Z pozoru pytanie o słuchawki, choć chyba w praktyce bardziej należące do świata głośników - czy do słuchawek Hifiman Susvara lepiej zainwestować w mocny wcmacniacz słuchawkowy klasy A czy od razu szukać wzmacniacza kolumnowego (być może to drugie rozwiązanie byłoby nawet tańsze)? Mój obecny wzmacniacz to Burson Soloist 3XP (z opcją obejścia kontroli głośności) - z pewnością na papierze w zupełności wystarczający, jednak nie jestem pewien czy w rzeczywistości zagra na tyle dobrze, by Susvary pokazały dlaczego są lepsze np. od HE1000se. Byłbym wdzięczny za poradę :-)

MistaLova-Lova
Автор

Jeśli ktoś nie ma pojęcia o co chodzi z mocą wzmacniaczy oraz efektywnością zestawów głośnikowych i co z tego wynika to na pewno nie dowie się tego z niniejszego materiału; kilka (skromniutko) faktów i tona bełkotu marketingowego w stylu "10kg wzmacniacz nie może mieć 200W" ... wisienką na torcie bulszitu w wykonaniu pana lektora jest stwierdzenie na końcu, że nie ma czegoś takiego jak moc pasywnych zestawów głośnikowych (kolumn), no gratuluję "wiedzy"... Kciuk oczywiście w dół bo ten materiał jest marketingowym ogłupianiem zamiast pomocą w faktycznym zrozumieniu zagadnienia...

sylwesterwoch
Автор

Sporo musical fidelity widze w materiale - jakis przekaz podprogowy? ;)

KrzysiekSid
Автор

Mi wystarcza 2x10 Wat w klasie A z IRFP250SE (3 żarówki H7 zamiast źródła prądowego), które wymaga 40V/400 Wat stabilizowanego zasilacza z mnożnikiem pojemności i dławikiem.
Przy 90dB kolumnach można narobić hałasu w prawie 20m² pokoju.
Ok 10 elementów na kanał, a jaki świetny dźwięk i kontrola w basie. Wadą jest dużo ciepła, drogi zasilacz i spory pobór prądu.

napatencie
Автор

Czy końcówkę mocy stereo można podłączyć do amplitunera do niskiego odsluchu

wojciechkonopinski
Автор

Dobry odcinek! Jakie kolumny z Waszego doświadczenia dobrze wpasują się do 38m² z Naim 222+250? Muzyka to głównie cięższy rock, tool itp. Dzięki.

SF-ustl
Автор

Jeżeli wzmacniacz jest w stanie wygenerować np. 2X100W/4ohm to przy sprawności 50% z sieci pobierze 400W. Ale metodyka pomiaru poboru mocy wg normy PN-EN 62368-2 jest taka. Wzmacniacz 100W wysterowuje się szumem różowym tak aby na wyjściu uzyskać 12, 5W a to jest 1/8 mocy znamionowej. I wtedy mierzy się pobór mocy. Jest to wartość dużo mniejsza. Dla laików. jeżeli chcesz kupić wzmacniacz 2X100W to sprawdź ile waży. Jeżeli 10kg lub więcej można kupować. Dobry wzmacniacz 2X100W /8 może oddać 2X 200W jeżeli ma wydajny zasilacz. Oczywiście to będzie moc w ograniczonym czasie ale do impulsu na basie wystarczająca. Dobrze też jak ma wysoki damping factor i szybkość narastania sygnału. Ważna też jest odpowiedź impulsowa na wyjściu. Klasa A dobra jest dla audiomaniaków. Dla większości słuchaczy muzyki to klasa AB. Klasy D nie polecam. Stosuje się ją przeważnie w subwooferach aktywnych gdzie zniekształcenia nieliniowe głośników dochodzą do 20% przy dużych wychyleniach.

gabrielkowalski