Ogrzewanie wodą z ziemi?

preview_player
Показать описание
Darmowe ogrzewanie? niestety nie.
Dzisiaj kilka słów o rozwiazaniu jakie zastosowano do ogrzewania budynku który własnie zaczeliśmy remontować..
Na terenie Polski funkcjonuje tylko kilka dużych ciepłowni geotermalnych, o mocy nie przekraczającej kilkunastu megawatów. Teoretycznie, zasoby ciepła geotermicznego pozwoliłyby na zaspokojenie 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło, a relatywnie łatwe jest jego pozyskiwanie na 40% powierzchni kraju.
Może powinniśmy iść częściowo w tym kierunku?
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tak całkiem teoretycznie to pod ziemią gorąco jest wszędzie tylko problem 1 to koszt dokopania się do ciepełka a problem 2 to koszt wydobycia tego ciepła na powierzchnię. Suma tych kosztów powoduje, że tylko w niektórych miejscach jest sens kopać (a raczej wiercić). Tylko teoretycznie jest to darmowe ciepło.
Średnio na ziemi temperatura rośnie o 1 stopnie co 33 m w głąb. Ale są miejsca, gdzie temperatura rośnie co kilka metrów a są miejsca, gdzie rośnie co 100 i więcej.
Aby wydobyć wodę z głębokości 2-3 km potrzeba pomp o mocy kilkunastu KW.

tomaszm
Автор

Dziękuję za wartościowe informacje 👍 Pozdrawiam serdecznie z Częstochowy 👍 Damian 👍

damienxxx
Автор

Jeśli chodzi o geotermie prawda jest taka, że każda uzyskana energia z ziemi jest dla nas opłacalna i po początkowej inwestycji CAŁKOWICIE DARMOWA. Jeśli mówimy o pompowaniu czy to wody z głębi ziemi czy też "wyciąganiu" energii ze skał mamy zieloną, czystą, ekologiczną i niewyczerpalną energię. Nawet jeśli nie wystarczy to do wytwarzania prądu to w takich miejscach jak Aglomeracja Śląska czy Aglomeracja Krakowska WSZYSTKIE BUDYNKI mogą być ogrzewane tą darmową energią. Od 2016 roku rozwój polskiej geotermii przeżywa ogromny regres, a zanieczyszczenie powietrza osiąga spektakularne wyniki, szczególnie w Krakowie. Ciekawostką niech będzie to, że większość Zakopanego ma niekończące źródło ciepła ze skorupy ziemskiej. O tym ile % kraju z tego faktycznie skorzysta to około 30%, ale te % pozwoliłby nam na obniżenie rachunków w reszcie kraju, a no i te 30% to najbardziej śmierdzące spalinami i dymem miejsca w Polsce. Czy nasz rząd coś z tym zrobi? Moim zdaniem nie, tak samo jak nie zrobi nic z atomem, dlatego teraz geotermia to tylko marzenia na jakie prywatnie mało kogo będzie stać.

MrKodenczyk
Автор

Woda pod polską jest tak gorąca że do produkcji prądu też może służyć. Poszukajcie sobie info. Moglibyśmy być potęgą pod tym względem no ale niestety Niemcy za blisko Nord stream te sprawy i nie możemy być potężnym państwem tylko robolami na emigracji albo monterami u siebie w kraju :)

ukaszc
Автор

Mówisz o kosztach początkowych, że duże. Policz ile wydałeś na PC i PV. Policz jakby Ci to wszystko firma założyła. A teraz przełóż to na taką elektrociepłownię i perspektywę praktycznie darmowego ogrzewania (geotermia też może się wyczerpać😉), ja bym zainwestował na uczciwej umowie z wkładem własnym.

hobbysta
Автор

A jak by tak sie podlaczyc do wulkanu to taka naturalna cieplownia. Dobrze mówisz termy Uniejów ale pod Łodzią też ponoć jest woda termalna nawet miała być inwestycja ale coś nie wypaliło. Pozatym góry np Bukowina czy Muszyna i postronie czeskiej i słowackiej. Właśnie chyba to jest troche zapomniany temat.

zbigniewmali
Автор

4:17 oj chyba nie prawda że woda z term idzie w grzejniki przecież to czerwone widoczne między innymi w 2:00 to raczej wymiennik.

Mawerix
Автор

Ciekaw jestem tematu podgrzewania i instalacji demineralizuiącej(parownik i skraplacz?) Jak się ma to do podgrzewania? Dobry film.

jarekhola
Автор

Fajny zimowy klimat się zrobił. Kotłownia bardzo ciekawa.

marcinemdzejj
Автор

Gruntowa pompa ciepła nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem termalnym !

pbekisz
Автор

Fajny kanał, ale proszę nie wypowiadać się na tematy o których się nie ma pojęcia. Na podhalu jest kilka odwiertów, przeważnie koło nich są zlokalizowane parki wodne, raczej znane przez liczne rzesze turystów. Dużo domów w Białym Dunajcu jest ogrzewanych geotermią. Jest też kolektor grzewczy z tą wodą doprowadzony do Zakopanego. Wykonanie takiego odwiertu idzie pewnie w grube miliony.

grzegorzsakan
Автор

Energia geotermalna nie opyla się niestety. Opyla się tylko tam, gdzie mają to ciepło płytko pod ziemią. Z tego co kojarzę, to głównie Islandia i np. park Yellowstone w Stanach. Wszędzie indziej trzeba głęboko kopać. A drugim podstawowym problemem jest to, że schładzana skała potrzebuje więcej czasu by odzyskać ciepło. To ciepło rozchodzi się tak wolno, że nawet przy gruntowej pompie ciepła z pionowym dolnym źródłem trzeba wykonywać więcej niż jeden odwiert, zachowując odpowiedni dystans. Patrząc na liczby, więcej energii daje każde inne źródło energii, nawet palenie patyków. Więcej ciepła ziemi dają promienie słońca niż promieniuje z wnętrza ziemi 🙂

No ale w naszej szerokości geograficznej, gdzie fotowoltaika jest właściwie sezonowym (w skali roku i doby) źródłem energii, to możemy nie mieć wyboru. Podobnie jest z turbinami wiatrowymi na morzu. Są chyba trzykrotnie droższe niż lądowe, nawet porównując do ilości produkowanego prądu. Ale mają mniej przerw w działaniu niż lądowe.

fijau
Автор

Geotermia to super sprawa. Polsza ponoć też ma dużo geotermii pod ziemią.

paulhorror
Автор

Bardzo dobra robota pozdrawiam serdecznie

piotrklaska
Автор

Nie wiem czy dobrze widziałem ale tam jest wymiennik i woda geotermalna na pewno nie płynie w grzejnikach.

margied
Автор

Zdzisiu jak pokazują prawdziwe badania to ok. 70% Polski leży na geotermii.

hobbysta
Автор

Teraz sobie uświadomiłem niezły paradox, Tadzio Rydzy Wielki święty a używa wody z piekieł

SlawomirBaj
Автор

A co z taką metodą ogrzewania jak panele na podczerwień ?

ukrytaprzedswiatem
Автор

Szkoda. że w marketach budowlanych nie mają takich wierteł po 1000 metrów długości 😀 Pozdrawiam

Kenny
Автор

Film z cyklu nie znam się kompletnie, ale opowiem jak znawca. Jak byś poświęcił choć chwilę czasu to byś wiedział o czym mówisz.

panklin