ODC. 22 Uczeń zdolny - radość czy utrapienie? Jak organizować mu pracę?

preview_player
Показать описание
Każdy nauczyciel cieszy się, kiedy w klasie ma zdolnych uczniów, niestety nie lada wzywaniem staje się sytuacja gdy w tej samej klasie mamy również uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych .... jak zorganizować sobie pracę, aby nie zakopać się pod stosami kserówek?

Jakie są WASZE sposoby?

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jestem ponoć zdolna uczennica z 8 klasy. Od czwartej klasy wiem, że jeśli zrobię zadania z książki z danego tematu, to po prostu robię dalej kolejne tematy (głównie matematyka). Dzięki temu nie przerywam lekcji, uczniowie i pani już wiedzą, że nie mam pojęcia o czym oni mówią ja lekcji, ale już jestem tego nauczona. Aktualnie jestem 4 działy dalej, a pani nauczycielka na zajęciach dodatkowych tłumaczy mi materiał w przód już z licealnej podstawy programowej i daje mi zadania, które robię w domu. Jak mam problem, to przynoszę zadanie do szkoły i omawiamy je na zajęciach dodatkowych. Uważam to za super dla mnie, gdyż inni w klasie mają problem z matematyką i wymagają poświęcenia więcej czasu jednemu tematowi, a ja idę swoim jakby "tokiem". Pozdrawiam i podziwiam każdego nauczyciela! :D

dajmonddajana
Автор

Czasem zdarza mi się przygotowywać dla uczniów, którzy pracują szybciej materiały typu znajdź różnice, połącz punkty. Korzystam z wydawnictw pedagogicznych, np.Harmonia. relaks plus pobudzenie obu półkul mózgu :-)

annadziadkowiec
Автор

Nie wiem czy dobrze, ale ja dawałam kolorowanki relaksacyjne, w starszych klasach podsuwałam czytanki albo pozwalałam patrzeć się w okno czy drzemać w tym czasie 😂 Chyba, że dzieciak ewidentnie rwał się do roboty to wtedy kombinowałam z kserówkami czy dodatkowymi zadaniami z książki.

buka
Автор

Jedna moja uczennica czyta na lekcji książkę lub rysuje komiksy, jednocześnie jest ze wszystkim na bieżąco. Klasa to akceptuje, bo czytanie książki nie jest dla młodzieży najatrakcyjniejszym zajęciem 😉 Oni potrzebują więcej czasu na zrozumienie lekcji a ta uczennica na lekcji się nudzi.

agnieszkastopka
Автор

Szanowne Panie, a czy w ogóle jest Wam znana specyfika ucznia zdolnego? Wiem, w Polsce mało jest opracowań na ten temat, a praktyka właściwie żadna. Ale skoro już podnosi się tę kwestię i ją publicznie omawia. Przecież uczeń zdolny to niekoniecznie taki, który szybciej niż reszta zrobi zadane przez panie prace, a Waszym jedynym problemem będzie czym go tu zająć do końca lekcji. Często może być tak, że w ogóle nie będzie chciał robić tego, co reszta, będzie się nudził, narzucał swoje pomysły albo dezorganizował pracę na lekcji. Nie spotkałyście się z takimi przypadkami? Uczeń zdolny to niekoniecznie uczeń piątkowy ze wzorowym zachowaniem. Istnieje przecież syndrom nieadekwatnych osiągnięć. Są dzieci zdolne z trudnościami z przystosowaniem się do systemu szkolnego, z intensywnymi emocjami, z asynchronią rozwojową. O tym, niestety, ani słowa. To szeroka problematyka i takich dzieci wcale nie jest mało, ale niestety w większości niezauważana przez pedagogów.
"Uczniowie zdolni według autorki charakteryzują się, asynchronią rozwojową, mogą posiadać problemy emocjonalne, przejawiać niedostosowanie społeczne, a także mogą być odbierane jako osoby niezdyscyplinowane i niegrzeczne. Bez pomocy odpowiednich specjalistów uczniowie zdolni mogą nie rozwinąć w pełni swoich zdolności, funkcjonując w szkole na zdecydowanie niższym poziomie niż jest to możliwe."

izamichalska