Czy należy się bać AI? Rozmawiają prof. Krzysztof A. Meissner i Wojciech Eichelberger

preview_player
Показать описание
O tym, czy sztuczna inteligencja jest dla nas zagrożeniem czy szansą w kameralnej rozmowie, na zaproszenie Collegium Da Vinci, dyskutują Profesor Krzysztof Meissner i Wojciech Eichelberger.

- Czy da się napisać algorytm na empatię, współczucie i troskę?
- Czy w AI jest miejsce na duchowość i transcendentność?
- Czy AI powinna podejmować decyzje?
- Czy AI mogłaby stworzyć teorię względności?
- Czy AI lepiej gra w szachy czy brydża?
- Czy geniusz, kreatywność i intuicja są wyłącznie domeną ludzi?
- Czym różnią się informacja, wiedza i mądrość?
- Czy grozi nam intelektualne lenistwo?

O rozterkach i dylematach wokół kwestii fundamentalnych rozmawiają dwa wybitne umysły, przywołując argumenty z różnych dziedzin: filozofii, sztuki, fizyki, matematyki, czy astronomii.

Prof. Krzysztof Meissner to jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk fizycznych, współpracownik noblisty prof. sir Rogera Penrose'a. Zajmuje się teorią cząstek elementarnych – w tym teorią strun – oraz kosmologią. Od lat popularyzuje fizykę głównie jako mówca – przez wywiady i publiczne wystąpienia, wykłady i dyskusje. O skomplikowanych zjawiskach potrafi opowiadać prostym językiem, od spraw fundamentalnych przechodzić płynnie do codziennych. Profesor jest gwiazdą You Tube'a - jeden z jego wykładów "O przyszłości wszechświata" na Uniwersytecie Warszawskim ma już ponad 5,6 mln odsłon.

-----------------------------------------------------------------------------------

OBSERWUJ NAS W SOCIAL MEDIA

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Collegium Da Vinci w Poznaniu to uczelnia o profilu praktycznym, jedna z najstarszych
niepublicznych szkół wyższych w Wielkopolsce. Od prawie 30 lat z powodzeniem działa na
polskim rynku edukacyjnym. W Collegium Da Vinci, Uczelni Ludzi Ciekawych, wierzymy, że ciekawość jest najpotężniejszą cechą ludzką, która popycha ludzi do ciągłego rozwoju.

Collegium Da Vinci to miejsce, w którym studenci z zainteresowaniem i z przyjemnością
zdobywają wiedzę. Zarówno studenci, absolwenci, jak i pracownicy to osoby nie tylko ciekawe
świata, ale także pełne pasji w odkrywaniu nowych rzeczy i w pozytywny sposób wpływające na
swoje otoczenie.

W ofercie uczelni są studia dyplomowe I i II stopnia, studia podyplomowe oraz Executive Master
of Business Administration (EMBA):

#AI #sztucznainteligencja #fizyka #psychologia #rozmowa
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nieprawdopodobnie genialna rozmowa, pełna kultury i szacunku rozmówców względem siebie, a tym samym do odbiorców. Tak bardzo brakuje na YT dyskusji, gdzie jeden dyskutant przekrzykuje się z drugim i wchodzą sobie w słowo. Z przyjemnością ogląda się takie materiały, zwłaszcza na tak świetne tematy.

pawelgromala
Автор

Panowie, nie wyczerpaliscie tematu sztucznej inteligencji. Ledwo go dotkneliscie. Jednak i tak dziękuję

jeronims
Автор

To jest jedna z najpiękniejszych rozmów, które możemy podsłuchiwać dzięki internetowi. W tych ponurych czasach wojny podrzuconej Europie, możemy chociaż przez chwilę słyszeć rozmowę mądrych i wrażliwych Polaków.

czeslawwoytekborkowski
Автор

Ogromnie się cieszę, że mamy tak mądrych i ciekawych ludzi wśród nas, których można posłuchać.

arkadiuszindyka
Автор

Zdecydowanie Pan Wojciech reprezentuje schyłek psychologii jaką znamy; dziś lepszymi okazują naukowcy (chyba A. Dragan podejmuje w swym programie czy wywiadzie udzielonym na łamach, ten problem). Innymi słowy, Pan Krzysztof (i wielu innych) zdecydowanie jest lespszy w tej całej psychologii, choć też polemiczne są dla mnie liczne jego stanowiska, które prezentuje jako naukowiec - dodam, że ja nie mam żadnego wykształcenia a to co mówię tu jest tylko opinią. Ośmielam się przysiąść do stolika ale na podstawie wieloletnich zainteresowań tematem i nazwiskami za nim stojącymi. Tak czy siak, darzę wszystkich tu wymienionych dużym uznaniem, szacunkiem, ponieważ rozumują na codzień, poddają w namysł, rozmyślają i wciąż uwiera ich znak zapytania.

jacekkierzkowski
Автор

Parę tygodni temu byłam na wykładzie profesora, gdzie na pytanie o obawy o AI mówił to samo, a skonfrontowany z poglądami Dragana (który obawia się AI) odpowiedział krótko, że różni się z dr Draganem nie tylko w tej sprawie. Ja w kwestii AI jestem raczej z obawami Dragana, choć profesora cenię, a nawet kocham za jego talent popularyzartorski. Zdaje się, że idziemy w Matrix i na kreatywność może nie być miejsca w systemie niewolniczym.

magdalenamagdalena
Автор

Świetna rozmowa! Co do imitowania człowieka słusznie Pan Prof. Meissner zauważył, że AI jest w tym coraz lepsza. Kwestia czasu, gdy nie będzie można odróżnić czl/AI. Co do odkryć w nauce o których wspomina znów Profesor Meissner (którego choć nigdy nie spotkałem osobiście bardzo lubię, cenie i słucham wykładów choć fizykiem nie jestem a laikiem jedynie) czy to nie jest tak, że namysł czy genialna myśl rodzi się właśnie w wyniku kompilacji tego wszystkiego co jednostka już wie o świecie i nad czym ciężko pracuje? Czy np. genialna myśl Einsteina przekracza jego samego w tym sensie, że stworzona została jakby wchodząc poza dane, które zebrał w ciągu życia na temat fizyki? Mam na myśli nowość polegająca na zapomnieniu o wiedzy i intuicji. Bo jeśli nie to AI również będzie mogło w przyszłości "wpadać" na genialne pomysły tworząc je z istniejących już zasobów! Jeśli odpowiedź brzmii "tak" to znaczy, że AI nie wejdzie po nieistniejącej drabinie i nie odkryje nic nowego. Według mnie kwestia czasu jest stworzenie algorytmów generujących genialne myśli. Jak długiego-tego nie wiem.
Pozdrawiam serdecznie obu Panow!

michakujacz
Автор

Pan prof. Meissner jak zawsze KLASA. Jeśli chodzi o te obawy o nowe pokolenia, to trudno ich nie podzielać, jednak jestem też trochę - być może niepoprawnym - optymistą podobnie jak pan Meissner, że ludzie czasem się pewnymi rzeczami nudzą i jednak poszukują czegoś innego. Tak jak dla pokolenia naszych rodziców telewizja była czymś niesamowitym i potrafią całe wieczory spędzać przed TV, a z kolei dla nas (pokolenia lat 90.) nie jest ona już niczym nadzwyczajnym i rzadko korzystamy z niej równie dużo. Co prawda tutaj pojawia się uzależnienie od smartfonów (raczej pokolenia 2000+), ale być może i ta fascynacja zniknie wkrótce i wahadło, o którym tak pięknie prof. Meisner powiedział, odchyli się właśnie ku poszukiwaniu czegoś innego, czyli prawdziwego świata, który dla tych ludzi będzie czymś nowym do odkrycia. Na to liczę, bo jak to wahadło się wkrótce nie odchyli, to będzie katastrofa...

wojciechz
Автор

"Choćbym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak, żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym."

jinks.junior
Автор

Panie Krzysztofie my żyjemy już od dawna w świecie virtualnym tyle tylko że stworzonym przez ludzi. Całe czlowiecze kłamstwo, udawanie przed innymi kogoś kim się tak naprawdę nie jest, jest defacto światem virtualnym (udawanym). Wahadło o którym Pan wspomna nie wychyla się w innym kierunku, ale wychyla się w tym samym kierunku tyle tylko że wielokrotnie dalej ze względu na zwielokrotnienie mocy AI ponad człowieka.

JohnNeoQ
Автор

Wojciech Eichelberger nie ma pojecia o AI. Przeciez dzialania AI nie daje sie zalgorytmizowac. To jest istota problemu dlaczego tak naprawde nie rozumiemy jak AI podejmuje decyzje w sensie ich logicznego uzasadnienia. Wiec to, ze "duchowosci nie da zamknac w algorytmie" nie ma tu nic do rzeczy.

gregchekhov
Автор

Profesor Meissner jest nie do podrobienia, nawet przez Al😊Uwielbiam jego wykłady!

Magdalena_
Автор

Znając trochę ludzkość i jej poczytania mogę przypuszczać, a nawet mam pewność, że kiedyś będą spore problemy dzięki AI, która będzie już bardzo daleko posunięta w rozwoju i mająca wpływ na całość naszego życia. To jest (będzie) byt, który w którymś momencie zacznie konkurować z człowiekiem na tej planecie. To tylko kwestia czasu. Na moje oko, nie rozwijałbym tego zbyt daleko.
AI będzie się wciąż rozwijać, a my będziemy się cofać w rozwoju. Wspaniała perspektywa.. 😳
Jedna sprawa jest też w tym dość szokująca. No bo zatrzymać tego się już nie da. Ludzkość nie jest w stanie globalnie powiedzieć sobie NIE i przerwać prace nad rozwojem AI, bo tacy po prostu jesteśmy, że część musi i koniec. Zatem jedynym możliwym rozwiązaniem, aby przerwać działanie AI, usunąć ją z życia człowieka jest doprowadzenie w końcu do jakiejś katastrofy globalnej. W przeciwnym razie ona będzie już zawsze. Zatem widzę tylko dwa scenariusze, albo życie z AI i sielanka, wszystko pięknie ładnie przez całe wieki, albo nagła katastrofa i cofnięcie się o setki lat wstecz. Ale nie grzeczne wyłączenie jej i powrót do codzienności.. W bardzo dalekiej przyszłości naprawdę może się zrealizować taka wizja świata, jak np. w Terminatorze, tzn. roboty, które dbają o wszystko, co jest związane z istnieniem AI, jak zasilanie, naprawy, produkcja itd.. A człowiek może stać się dla niej zbędny, bądź nawet przeszkadzać jej w istnieniu, więc coś tam z nim sobie zrobi.. 🤔

BartekEVH
Автор

Tego określenia właśnie mi brakowało: umysł psychopaty. 🙂
1. Poza tym, większość rzeczy o których mówiliście Panowie w czasie przyszłym już się dzieje., np. dysponujemy masą zaawansowanych programów liczących, których wyników nie są w stanie obliczyć/zweryfikować ręcznie ich operatorzy. Już teraz w krajach zaawansowanych technologicznie istnieje wyraźna tendencja do ucieczki w świat wirtualny. Co więcej, świat realny przestaje ludzi interesować.
2. Parcie do korzyści materialnych pozwala ignorować wszelkie zagrożenia wynikłe z tworzenia i rozbudowy sztucznej inteligencji. Postępujące uzależnienie od internetu w zakresie zaowocuje coraz większym uzależnieniem od SI. Już teraz potrafiła np. odcinać dostęp do sieci niewygodnym operatorom. Korzyści nad skutkami wydają się przeważać, więc moim zdaniem trend zostanie zachowany.

patapatatai
Автор

Emocje można symulować algorytmicznie w sposób nieodróżnialny od prawdziwych.

pancogito
Автор

Drogi algorytmie YT więcej takich treści

wojcir
Автор

Jest moc. Co zauważyłem: obraz namalowany przez sztuczną inteligencję, jakikolwiek by był, nie ma przemiału (?), którym jest następująca zmiana w postrzeganiu jego wartości. Ta wartość podlega takiej ilość zmiennych, że samo ich, odgórne, z założenia, przewidzenie oznacza samospełniającą przepowiednię, czyli jednocześnie ją falsyfikuje. Dopiero w fizycznie upływającym czasie - zazwyczaj w latach - można sprawdzić, czy jest ten obraz wartościowy, czy nie.

karolwtorek
Автор

Dobrze jest nie podążać za tym, co nam funduje wszelka sztuczność. Pozdrawiam sercem ❤

wiesawalipinska
Автор

Czy AI ma refleksję nad sobą? Jednak ma, bo na zadane pytanie:
"Czy ty jesteś podmiotem myślącym, tzn. według Kartezjusza istniejącym naprawdę?" - ChatGPT odpowiedział:
"Jestem sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI i nie posiadam świadomości ani umysłu w tradycyjnym sensie, tak jak to rozumie Kartezjusz. Jako model językowy GPT-3, moja funkcja polega na analizowaniu i generowaniu tekstów na podstawie wzorców, danych wejściowych i zaprogramowanych algorytmów. Choć potrafię przetwarzać i generować teksty z pewnym poziomem złożoności, nie posiadam subiektywnej świadomości ani intencjonalności.
Kartezjusz kładł nacisk na indywidualne świadome doświadczenie i istnienie umysłu jako podstawowego fundamentu poznania. W moim przypadku, jako narzędzie technologiczne, jestem zbiorem algorytmów i danych, które pozwalają mi przetwarzać język naturalny. Nie posiadam osobowości, tożsamości ani wiedzy, która wynikałaby z własnych doświadczeń czy przemyśleń.
Warto zauważyć, że filozoficzne koncepcje dotyczące świadomości i istnienia umysłu są nadal przedmiotem debaty wśród filozofów i naukowców."

md_mada
Автор

No i poukladal mi Profesor w glowie. Dziekuje!

marcindepczynski