Mieszkanie plus Gierka. Dwa i pół miliona nowych M w dziesięć lat. Wielka płyta buduje Polskę.

preview_player
Показать описание
Hej, w najnowszym odcinku serii Powojnie poruszam wątek mieszkaniowego boomu do jakiego doszło za czasów Edwarda Gierka. W ciągu dekady jego rządów w Polsce powstało ponad 2,5 miliona nowych mieszkań. Budowlana rewolucja była możliwa również dzięki zastosowaniu tak zwanej wielkiej płyty. Była to technologia stosowana już wcześniej za czasów Władysława Gomułki jednak to dopiero za czasów jego następcy w pełni "rozwinęła skrzydła". Co roku powstawało co najmniej 200 tysięcy nowych lokali mieszkalnych. III RP udało się osiągnąć podobny wynik dopiero w 2021 roku co pokazuje jak potężny był to skok pod względem liczby mieszkań w czasach Edwarda Gierka.

Aby w pełni nakreślić budowlaną rewolucję przedstawiłem sposoby otrzymywania mieszkań, a także nawiązałem do czasów powojennych. Więcej dowiecie się oglądając najnowszy film.

Bardzo dziękuję za wsparcie kanału Powojnie poprzez platformę Patronite! Dzięki Waszemu wsparciu już wkrótce ukaże się moja trzecia książka.

A teraz zapraszam do oglądania!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wielka płyta, przyzwyczaiła nas do pewnego standardu, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia. Katapultowała standardy normalności w mieszkalnictwie w zupełnie nowy wymiar. Ż zagrzybionych kamienic, ogrzewanych piecami kaflowymi, przeniosła społecznosc miast, do skanalizowanych domów, z ogrzewaniem centralnym i łazienek z bierzaca wodną. W tym sensie właśnie tam, nauczyliśmy się marzyć i oczekiwać, od życia więcej.

malgorzatajaneczek
Автор

Na wsi było to samo. Proste kredyty dla rolników, mój dziadek wziął kredyt rolniczy i z domu z drewna krytego strzechą wyprowadził się trzema córkami i zoną do domu kostki wybudowanej obok. Kredyt spłacał plonami rolnymi. Dzisiaj w tym domu po generalnym remoncie mieszka moja Mama. Metraż 100 m2 piwnicy i 100m2 powierzchni mieszkalnej nawet dzisiaj jest idealna (3 pokoje, kuchnia, łazienka, korytarz i garderoba)


To dzięki Gorkowi Polska wieś różni się od wsi w pozostałych krajach bloku wschodniego. Ludzie odnowili sobie kostki Gierka i każdy przyjezdny jest zachwycony w jak dobrym stanie jest wieś w Polsce.

rafaszwed
Автор

W razie gdyby ktos hejtowal. Niech sobie ludzie porownaja jak mieszkali chlopi w latach 20tych a jak w 70tych. To byl skok z dziury zalewanej blotem w suche i czyste pokoje....

therzook
Автор

Jakby nie ten gierek który wybudował tyle bloków, to dzisiaj z problemem mieszkaniowym byłoby kilka milionów ludzi więcej.ilu młodych teraz dziedziczy te mieszkania.inaczej nie mieli by gdzie mieszkać.

marcinbudzinski
Автор

Można się śmiać z tych czasów ale gdyby nie one to teraz mielibyśmy straszny problem z mieszkaniami

Lysy_od_wlosow
Автор

Mieszkam w PRL-owskim budynku. Standard ok, bo przez lata przeszedł ocieplenie i remonty. Wokół mnóstwo zieleni, zespół sklepów, place zabaw, dalej szkoła. Można dłuższy czas nie wychodzić z osiedla, bo wszystko pod nosem. Dzisiejsze budownictwo? Nie, dziękuję, nie skorzystam.

KrzychuW
Автор

Gierek zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Ale tak na poważnie. Sam całe życie mieszkałem i mieszkam w blokach obecnie 55 metrów na 4 piętrze z widokiem na góry Sudety i góry bystrzyckie. W okolicy sklepy dużo zieleni syn jeździ na rowerze bez obawy, szkoła podstawowa tzw 70 latka, ławeczki, sklepy, przychodnia lekarska.

jankowalski-thsk
Автор

Wielka płyta w drugiej połowie XX wieku była stosowana w całej Europie. Można narzekać na jakość wykonania w Polsce, ale żaden tych budynków nie zawalił, ani nie groził katastrofą budowlaną (nie liczę eksplozji gazu). Co więcej, mimo tego że część z tych budynków zaczyna dochodzić lub wręcz przekraczać założony czas eksploatacji to nadal są bezpieczne. Natomiast w Wielkiej Brytanii wykryto krytyczne błędy budowlane w niektórych takich projektach, które zaowocowały masowymi rozbiórkami konstrukcji wielkopłytowych. W ogólnym rozrachunku wielka płyta PRL nie wypada tak źle, a kapitalistyczna pato deweloperka pokazuje, że krzywa ściana nie jest aż tak bolesna.

jarosawrzepecki
Автор

wtedy fuszerka? a teraz jest lepiej? na tych wielkich płytach jest miejsce, jakiś plac zabaw, parking, szkoła, przedszkole, przychodnia, sklepy a w tych nowych? metry się liczą i budują tyle ile tylko się da, najlepiej żeby nie robić nic tylko bloki i cena za metr 20 tyś. myślę że prl też miał swoje plusy i by pewnie zniwelował po części nierówności społeczne jakie są w systemie kapitalistycznym

WEWE-zile
Автор

Jak gardzę komunizmem to masowe budownictwo za czasów Gierka jest prawdopodobnie jedną z lepszych rzeczy w powojennej historii tego kraju
Ps. Kto mieszka w bloku z prl daje łape w górę

thrawn.
Автор

A teraz to na ilu metrach mieszkają rodziny? Ceny tak pogalopowały w górę, że 45 metrów dalej jest standardem, również dla rodzin. Lub nawet luksusem, niedościgłym marzeniem. No chyba że jest się posłem lub małżeństwem posłów. :(

Dobry temat ale przygnębiający, wobec szarej rzeczywistości. Jak w filmie "Plac Zbawiciela"

jankowalski
Автор

dziekuje ze byl taki czlowiek jak Gierek

przemaser
Автор

PKB per capita w Polsce:
1970: 866$
2024: 23 434$
Wtedy sie dało ale dzisiaj się nie da?

Btw Kropiwnicki 12 mieszkań, "lewicowy" Śmiszek 9 mieszkań itd. i ktoś się jeszcze zastanawia dlaczego nie ma podatku katastralnego od 3 mieszkania? ;)

spec
Автор

Blok przedstawiony w 2:00 nie jest z "wielkiej płyty". Ściany konstrukcyjne są stawiane w szalunkach - co widać na zdjęciu. Jako ciekawostkę dodam, że ten typ bloku miał projektowane schrony przeciwlotnicze w piwnicy. Same ściany odlane są z gruzobetonu - specjalnie obliczonej mieszanki cementu, gruzu (ze zniszczeń powojennych) o specjalnej frakcji oraz wody.
O wspomnianym później normatywie też warto powiedzieć, że zmieniał się on w czasie. W bloku który został przedstawiony w 2:00 (blok z 1962 roku) mieszkanie dwupokojowe miało 52m, a kawalerka 42m. Po paru latach zmieniono normatyw i mieszkania 3 pokojowe miały 52m, a dwupokojowe 42-45m.
2:45 mieszkanie nie tylko można było nabyć "ze spółdzielni", ale także były mieszkania komunalne, socjalne itp

iwan
Автор

A w dzisiejszych czasach jedyne co rząd potrafi zrobić to laske deweloperom.

CorneliusMagnus
Автор

Kiedyś państwo brało i budowało (bylejak, ale budowało). Teraz państwo tuczy deweloperów dopłatami i podbija cenę mieszkań xd

plejton
Автор

Dwa lata temu kupiłam dla siebie mieszkanie 35m2 w bloku z 1972 r. na bydgoskich Wyżynach. Bardzo dobrze mi się tam mieszkało (życie zmusiło mnie do wyprowadzki do Warszawy). Mimo niewielkiego metrażu jest bardzo ustawne, dwa pokoje, osobna kuchnia a nie te nieszczęsne aneksy w nowoczesnym budownictwie, mieszkanie bardzo ciepłe i wygodne. Na osiedlu cała potrzebna do życia infrastruktura, łącznie z tym, że w odległości jakiś 500 m miałam dwie pływalnie. Nikt mi nie zaglądał w okna, wszystko pod ręką. Owszem, ściany i sufit były krzywe, ale i tak mieszkało mi się bardzo dobrze.

Tavieulle
Автор

Mieszkam w takim trzy-piętrowym bloku z wielkiej płyty od 1984 roku i bardzo sobie cenię to miejsce. Parter zapewnia dodatkowo dostęp do ogródka.

AdamMuracki
Автор

Było biednie ale się dało. Teraz mimo dobrobytu "nic sie nie da zrobić". Strasznie nam te ostatnie 30 lat wyprało mózgi i upodliło

laikipl
Автор

Wielka płyta... Hejterzy mogą hejtować, ale trzepaka (czy w moim przypadku małego laska/lasku? przy pętli tramwajowej) facebook nie zastąpi🙂

mikoajbadzielewski