III Rzeczpospolita - historia naszych czasów

preview_player
Показать описание
Kiedy rozpoczęła się III Rzeczpospolita? Czy za taką datę należy uznać częściowo wolne wybory z 4 VI 1989 r.? A może stało się to 27 października 1991 r., czyli w momencie, w którym Polacy wybierali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu? A co z momentem opuszczenia przez wojska sowieckie terytorium naszego kraju?

Za dziesięciolecia w szkołach będziemy mówić nie tylko o ojcach założycielach II RP, ale także o ich następcach z III RP. Przyjdzie moment, w którym Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Donald Tusk, Jarosław i Lech Kaczyńscy czy Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski będą patronami ulic, skwerów i placów.

Czy można powiedzieć, że III Rzeczpospolita to jeden z najlepszych okresów w historii naszego kraju? Jeżeli tak, to co o tym zadecydowało? Czy najważniejszymi wydarzeniami tego okresu było, jak sugeruje profesor Antoni Dudek, wyprowadzenie z Polski wojsk sowieckich, uchwalenie konstytucji w 1997 roku, a także wejście do Unii Europejskiej? Jak ocenić działalność Leszka Balcerowicza?

III RP to także błędy, zaniedbania i trudności. Reformy gospodarcze początku lat 90. okazały się bolesne dla wielu grup społecznych.

Rozdziały:
00:00 III RP - epoka sukcesu?
01:05 Między II a III Rzeczpospolitą Polską
15:49 Jak pisać historię naj, najnowszą?
31:56 Czy w III RP wszystko się udało?

Na zdjęciu Lech Wałęsa przy urnie wyborczej 4 czerwca 1989 roku.

Zapraszamy do wysłuchania innych podcastów Muzeum Historii Polski:

Nasze podcasty to opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski.

Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
● a także na innych platformach podcastowych.

Zapraszamy do subskrypcji naszych profili!

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Doceniam spojrzenie i optymizm Pana Dudka względem rozwoju sceny politycznej naszego kraju. Chciałbym podzielać tę naprawdę cudną wizję, ale boję się, że bliżej naszej przyszłości do rozrywu sceny politycznej jak w Stanach, niż do zabliźnienia ran po odejściu Pokolenia '89 (swoją drogą - świetna nazwa). Mam nadzieję, ze się mylę. Pozdrawiam Pana Profesora i ekipę Muzeum!

martinmortyry
Автор

Świetny odcinek, dzięki! A co do pytania wyjściowego - oczywiście 4 czerwca.

iliasofronow
Автор

Słyszałam mowa była o roku 1993, więc pozdrawia urodzona w 1993 roku 😊

NataliaCh
Автор

Prof Dudek jest wszędzie. Boję się otworzyć lodówkę 😅

milommilom
Автор

Jestem Polką ! Mnie też nie podobają słowa padające z ust polityków : „… Polacy chcą wiedzieć … Polacy mnie wybrali…, itd.. Tradycyjnie pozdrawiam p. Profesora! 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

krysiadz
Автор

Co do materiału super, jest kilka kwestii dyskusyjnych jak "Jak rosjanie zaczeli zakręcać kurek" (w temacie gazoportu). To bym się osobiście nie zgodził bo to nasze władze na hura postanowiły się odciąć bo.... Ale poza tym to bardzo ciekawy materiał, oczywiście dla tak współczesnej historii zawsze można powiedzieć że rozmówcy nie mają racji bo tak jak było wspomniane brak obecnie tego dystansu ale takie materiały są fajne i zawsze mogą być użyte później jako materiały źródłowe :D

DGronki
Автор

na takie tresci Polska czeka.Pozdrawiam

adikkbe
Автор

Zrobcie proszę sondaż polityczny wśród historyków. Naprawdę ciekawa rzecz, skoro obowiązkowo musz wiedzieć jakie są źródła i motywację sił politycznych. 😮😮😮😮

mateofactory
Автор

Nad wszystkim wisi widmo Rosjan. Jak długo wolna jest Ukraina, tak długo wolna będzie Polska. Pamiętajmy o tym!

BogusławDąbrowski-dc
Автор

Polska z prezydenckim systemem nie z gabinetowo parlamentalnym

stancapar
Автор

Ależ ta wieś się wzbogaciła po wejściu do Unii, wszystkie narzędzia, maszyny rolnicze wzrost cen na drugie tyle, do tego wszystko w kredytach, a plody rolne cena w dół. Do tego zakazy, nagazy oderwane od rzeczywistości wymagania (oczywiście dla Polski). Tak się to rolnictwo rozwinęło, że na wsi rolnicy nie mają już świń, krow, nawet drób mało kto hoduje. I nie dlatego, że ludzie nie chcą a że względu na chore wymagania i niskie ceny zbytu w porównaniu do wysokih kosztów utrzymania. Brawo!!

joannajoanna
Автор

Na pewno na pomniki i nazwy głównych ulic zasługują ludzie, dzięki którym Polska weszła do NATO i UE (bo to nasze największe sukcesy): A.Kwaśniewski, L.Miller, W.Cimoszewicz, B.Geremek. Teraz widać co mogłoby nam grozić gdybyśmy byli w sytuacji Ukrainy i Białorusi. Do historii przejdą też A.Duda (2 kadencje), D.Tusk (najdłużej był premierem i przewodniczący Rady Europejskiej) i J.Kaczyński (szara eminencja). Powinniśmy sobie wyznaczać cele na 10-20 l. i kolejne rządy powinny je realizować: budowa elektrowni jądrowych, inwestycje w armię i nowoczesne technologie, budowa CPK i dróg (via Carpatia i via do Helsinek) i nie zajmować się przekładaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni albo jałowymi sporami o światopogląd.

thelittleprince
Автор

Wspaniały czas - prawie trzy miliony ludzi musiało szukać pracy poza Dzięki towarzyszu Balcerowicz!!!! 😂😂😂

tadeuszwyszomirski
Автор

Kiedy padły słowa na temat "szczęśliwie nam żyjącego" w 4:30 minucie to dałem sobie spokój z dalszym słuchaniem pana "mądrego".

jarosawprzewoka
Автор

III RP powstała przy okrągłym meblu albo lepiej w Magdalence

slawomirhadys
Автор

Witam, moim zdaniem najbardziej przelomowym wydarzeniem w historii III RP byla Intronizacja Jezusa na Krola w 2016 na podstawie objawien Rozali Cielakowny . W Polsce juz nie bedzie wojny. Dziekuje za ciekawa rozmowe. Moim zdaniem Ewangelia i Prawo Boze jest tym czym nalezy sie kierowac w police i pod tym katem nalezy oceniac rzady . Widze tez ze sa ludzie ktorzy juz spisuja historia III RP i ta dobra i zla i to duza odpowiedzialnosc bo pomniki dla przyszlych pokolen i nazwy ulic powinny byc naprawde za zaslugi .

LigiaKwiat
Автор

Wywiad jak propaganda sukcesu. Póki co to III RP jest krajem klęski demograficznej. Zadziwiające, że w podcaście nie ma o tym słowa, nie ma żadnej próby analizy tej klęski i jej przeciwdziałania.

mezon-k
Автор

Lech Kaczyński już ma ulice swojeg imienia. Bardziej jednak zasłużyli na nie Kwaśniewski, Geremek, Miller czy Cimoszewicz ktorzy wprowadzali Polskę do NATO i UE

vieslav