Co powoduje miażdżycę i dlaczego weganie też chorują?

preview_player
Показать описание
Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.

Poglądy na temat miażdżycy w ciągu ostatnich 20 lat bardzo się zmieniły. Pytanie to zatem ciągle pozostaje aktualne. Blaszka miażdżycowa składa się z estrów cholesterolu, kryształków cholesterolu, wapnia, estrów kwasów tłuszczowych nienasyconych, głównie oleinowego i izomerów trans kwasu linolowego. Obecność makrofagów, komórek piankowatych, limfocytów, pobudzonych fibroblastów i komórek śródbłonka, oraz niekiedy złogów immunoglobulin, nakazuje traktować proces miażdżycowy jak stan zapalny, co więcej, niekiedy nawet chorobę autoimmunologiczną.

W etiologii miażdżycy uwzględnia się czynniki zakaźne, takie jak Helicobacter pylorii czy Chlamydia trachomatis. Niewykluczone, że przewlekła infekcja pasożytami atypowymi i innymi mikroorganizmami może sprzyjać powstawaniu miażdżycy w wyniku tworzenia kompleksów immunologicznych i odpowiedzi komórkowej typu ADCC i CDC.

Otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka miażdżycy. Ludzie otyli posiadają większą ilość cytokin prozpalnych, takich jak IL-1a, Il-6 czy CRP, które są produkowane przez komórki tkanki tłuszczowej. Przewlekłe choroby autoimmunologiczne, takie jak Hashimoto, WZJG czy toczeń również sprzyjają miażdżycy w taki sam sposób, jak otyłość.

Alkohol i palenie papierosów powodują uszkodzenia śródbłonka naczyń włosowatych, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Podobnie działa nadciśnienie. Cytotoksyczny efekt na komórki wywiera homocysteina oraz izomery trans kwasów tłuszczowych nienasyconych. Nie można także wykluczyć predyspozycji genetycznych, związanych głównie z nieprawidłowym działaniem transacetylaz cholesterolowych czy zaburzeń w gospodarce lipidowej.

Niedobór witamin, takich jak B6, B12, kwas foliowy może również sprzyjać miażdżycy. Także niektóre leki, zwłaszcza antagoniści witaminy K1 i K2, takie jak warfaryna i kumaryny, mogą nasilać zwapnienie tętnic.

Piśmiennictwo:
1. Kumar V., Cotran R. S., Robbins S. L., Robbins Basic Pathology, tłum. Olszewski W.T, Wydawnictwo Medyczne Urban & Pater Wrocław, wydanie I 2005.
2. Ross R. Nature, 1993, 362: 801–9.
3. Pigozzi F.; et al. J. Sports Med. Phys. Fitness, 2001, 51: 260–267.
4. Shanmugma, N., Román-Rego, A., Ong, P. & Kaski, J.C. Cardiovasc. Drugs Ther. 2010, 24, 311–317.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pan ma dużą wiedzę. Wykład klarowny i zrozumiały dla laika takiego jak ja. Dziękuję bardzo.

kazimierzgaas
Автор

w końcu ktoś w sposób prosty, przystępny i logiczny wytłumaczył mi sposób powstawania miażdżycy - dziękuje : ))

tomaszm
Автор

Trafiłem przypadkiem, oglądam i wiem że obejrzę wszystkie Pana filmiki. Duży plus za konkretne praktyczne wiadomości.

radarian
Автор

Przepięknie i rzetelnie opracował Pan ten materiał. Tym razem jestem z Pana taka dumna! Dziękuję, że dzieli się Pan istotną wiedzą z nieświadomymi w większości ludźmi.

Analitycznaona
Автор

Taki wykład i za darmo.... Człowieku jesteś wielki🌺🍧

lantusinfluencer
Автор

Wzorcowy odcinek tej jakże pożytecznej serii. Najwyraźniej im bardziej skomplikowany temat tym bardziej prowadzący go jegomość wie co ma mówić i nie stosuje dowcipu czy dygresji do czego nie ma talentu za grosz:))
Na razie najciekawszy kanał na YT

plelektryk
Автор

Dla mnie jeden z najlepszych odcinkow. Wielkie dzieki

marcinciechan
Автор

jest Pan bardzo mądrym człowiekiem. Pozdrawiam

SuperCiacho
Автор

Bardzo ciekawy i pozyteczny filmik. Kolejny dowod na to, ze dieta wege nie jest dla wszystkich.

agama
Автор

Pan tak ciekawie opowiada i wyjaśnia meandry ludzkiego ciała, że strasznie dziś żałuję słabych ocen z przedmiotów ścisłych:( Gdyby tak nauczyciele potrafili zaciekawiać uczniów swoimi konspektami lekcji...

amac
Автор

Patryku, ogólnie rzecz ujmując jestem oczarowany Waszym kanałem. I z czystym sumieniem mogę wyrazić swoją obiektywną opinię że ten kanał to istny Diament wśród vlogów czy tym podobnych. Odkryłem kanał przypadkiem, gdzieś pojawił się w proponowanych, z ciekawości zajrzałem i wystarczył jeden film żeby mnie pochłonęło. Postanowiłem sumiennie obejrzeć cały kanał chociaż wiem że to zadanie niełatwe. Ty jak i Aneta poruszacie bardzo wiele kwestii które mnie nurtowały, zastanawiały, ciekawiły.. w szczególności żywienie. Chciałbym Wam już teraz podziękować za poświęcony czas oraz za chęci w tworzeniu tych filmów. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału jak i będę czekał z niecierpliwością na kolejną porcję świeżej, wyrazistej i rozwiewającej wszelkie wątpliwości wiedzy :) Pozdrawiam Jakub

MrKubuuu
Автор

Dziekuje bardzo za Swietny wylkad.Bardzo dobrze, szybko i fachowo przekazane.Podziwiam pana wiedze i umiejetnosc przekazywania innym.Nie znosze kiedy ogladam innych i caly czas sie jakaja i malo sie im to wszystko klei w calosc.Pozdrawiam z NY

annakon
Автор

Widze duza zmiane u pana, bardzo sie ciesze. Wiedze ma pan ogromna

annawiniarz
Автор

To bardzo ciekawe czy wiedzą o tym cokolwiek lekarze. Właśnie wyszedłem z kardiologii ponoć na wysokim poziomie i zalecenia na temat cholesterolu i diety jak że średniowiecza Może ten wykład powinien być obowiązkowy dla przyszłych lekarzy- nawet jeśli jak niektórzy zarzucają zawiera jakieś błędy- w celu wywołania jakby innego sposobu podejścia.

oskaruszynski
Автор

Dziękuję za swietny materiał, ponieważ lekarze nagminnie przy wyższym cholesterolu przepisują statyny, które obniżają poziom cholesterolu. Mało który lekarz próbuje znaleźć ewentualny stan zapalny i do tego optuje za dietą węglowodanową, która przyczynia sie do powstawania cukrzycy. Pozdrawiam

elab.
Автор

Bardzo fajny film. Może teraz co powoduje udar, zawał serca i inne najczęstsze powody śmierci. XD

derangedpsychopath
Автор

kocham Twoje filmy, co kolejny to lepszy, doskonaly dobór tematyki - wszystko to jest właśnie na czasie ☺
co oznaczał skrót myślowy - powietrze w jajkach? siarka-> gazy?😊
Pozdrawiam

katarzynamacieja
Автор

Ma Pan świetne wyczucie czasu - właśnie przygotowywuję prezentację nt. chorób układu krwionośnego :)

grumpygirl
Автор

skąd Pan to wszystko wie?
fantastycznie się Pana słucha. chociaż to wszystko skomplikowane.

krzysztofmsk
Автор

witam, bardzo dziękuję ten film. SZKODA ze na uczelniach jeszcze takiej wiedzy nam nie przekazują. Czy czyli Pan tak uprzejmy podać może podręcznik od do którego mogłabym się odnieść studiując dietetykę. Podręczniki które posiadam nie przekazują takiej wiedzy. Pozdrawiam

malgorzatad
welcome to shbcf.ru