Pseudohistoria - Historyczne fake-newsy!

preview_player
Показать описание
Dlaczego niektórzy twierdzą, że człowiek wywodzi się od istot pozaziemskich? Dlaczego do dziś życiorysy wielu dyktatorów są wybielane? Komu zależy na tym, aby was oszukać? Opowiem wam dziś o tym, jak rozróżnić uzasadnione, naukowe modyfikacje historii bazujące na źródłach i interpretacjach, od bezczelnego negacjonizmu. Nie żyjemy dziś bowiem tylko w epoce fake-newsow - żyjemy w czasach fake historii . Jak z tym walczyć? Jak odróżnić od siebie nowe fakty historyczne od bezczelnej propagandy i agendy politycznej? – o tym już za chwile!

Muzyka/Music by - Whitesand;

Whitesand songs:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Miłego słuchania i długiego weekendu! <3 Pozdrawiam was, Rafał :)

Podcasthistoryczny
Автор

Zaczynam słuchać dopiero 2 lata po publikacji. Wiedziałam, że komentarze będą mocne. Poza skrajnymi opiniami na pewno będą też słuchacze, którzy pod wpływem tego i podobnych materiałów zaczną zadawać pytania, szukać różnych źródeł i analizować historię.
Warto jednak pamiętać, że z tzw. prawdą historyczną jest dokładnie jak z d...pą. Każdy ma swoją i broni jej zacięcie. Interpretacja historii zawsze jest przefiltrowana przez własny punkt widzenia i chyba nie ma bardziej subiektywnej nauki. Dodatkowo tutaj wchodzi w grę jeszcze polityka. Tam naprawdę niewielu może powiedzieć, że mieli czyste ręce.
Dziękuję za Twoją pracę. Naprawdę miło jest posłuchać kogoś kto nie wygłasza ostatecznych prawd historycznych. Chętnie posłuchałabym w Twoim wydaniu debaty z samym sobą czyli takiego opracowania jakiegoś tematu z uwzględnieniem rozbieżnych interpretacji poszczególnych argumentów. Myślę, że masz potencjał na dobre opracowanie w tym typie.



I jeszcze odnośnie stwierdzenia, że "historię piszą zwycięzcy"... To prawda. Jednak nawet wśród pokonanych historię piszą ci, którzy rządzą. A tym trudno przyjąć odpowiedzialność za błędne decyzje skutkujące porażką.

renatapiorun
Автор

No właśnie ludzie. Prawdy szukajcie u pokonanych. Pokonanych czy to w wojnach, czy pokonanych w wyborach, czy pokonanych w rynkowej walce o sukces itd. itp. Ale i na nich uważajcie, bo często szukają dla siebie usprawiedliwień dla siebie tam gdzie ich faktycznie nie ma. Za klęskę nieudacznika zawsze odpowiedzialny jest ktoś inny. Rozmawiajcie z każdym i każdego słuchajcie. Ale starajcie się dowiedzieć z kim macie do czynienia.

jozefstaszkiewicz
Автор

Bardzo mądre słowa. Jesteśmy manipulowani 24 godziny na dobę. Warto przystanąć i zastanowić się nad konsekwencją np. głupich lajków bez jakichkolwiek uwiarygodnienia treści. Odcinek naprawdę mądry i potrzebny.

minior
Автор

41:23 operacja Market Garden nie miała jako głównego założenia rozdzielić niemieckich armii. Operacja powietrzno desantowa miała dwa główne cele. Pierwszym było uchwycenie przyczułka po drugiej stronie Renu. Alianci chcieli jak najszybciej utworzyć dogodną pozycję przed wyczerpaniem zapasów. Drugim celem było zajęcie Wyspy Shetd i reszty Holandii. Dzięki temu alianci mogliby zacząć efektywnie zaopatrywać siły przez porty w Antwerpii a może i nawet w Rotterdamie i Hadze.

dzikischab
Автор

Bardzo ciekawy materiał, który mimo iż dotyczy historii, świetnie oddaje dzisiejsze czasy. Tabloidyzację i przewagę fake informacji nad prawdą. Dlatego dziś tak ważne staje się rozważanie tego "czym jest prawda?".

kubaskam
Автор

Bardzo dobry swietny glos, ktory mnie relaksuje.Zawsze, gdy wieczorem slucham jakiegos twojego podkastu, to zrelaksowany zasypiam Nastepnego dnia musze od nowa sluchac.

andrzejcecot
Автор

Dlatego szukanie prawdy jest takie fascynujące i przynajmniej ja zawsze pytam Dlaczego?. Dziękuję za możliwość stawiania tego pytania po wysłuchaniu tego podcastu

AgnesLaczka
Автор

Podróżując po Europie i dyskutując z ludźmi doszedłem do wniosku że każdy naród ma swoją historię i zawsze różni się od tego czego uczyli mnie w szkole.

Kamil-joxd
Автор

Seans na całego 👍🙂🙂
Pozdrowionka dla autora i słuchaczy

correrx
Автор

Panie Rafale, Jak zwykle bardzo ciekawy materiał. Do pełni szczęścia zabrakło mi tylko rozprawienia się kłamliwym stwierdzeniem "polskie obozy zagłady" - a to przecież również zakłamanie historii.

cezarywierzbinski
Автор

Dziękuję za tak wielki wysiłek włożony w przygotowania

ratunkuuu
Автор

A mnie po tyłu latach historia zaczyna wkurzać, bo jest zakłamana przekręcona i nie czytamy o tym co się wydarzyło naprawdę tylko to jak inni chcą abyśmy myśleli

cnc
Автор

Nasza historia uczy, że w tych czasach dominował koczowniczy tryb życia oparty na myślistwie i zbieractwie. Gobekli Tepe jest natomiast tak potężne i monumentalne, że odkryliśmy zaledwie 5do 10% jego całości. Co w dobie takich odkryć jest fake? Czy są jakieś dogmaty? Czy czegoś możemy być pewni?

rafalmatuszewski
Автор

Pamietam jak w 1ej klasie podstawówki wmawiano nam że Lenin był az tak dobrym dzieckiem, że napisał list do cioci ( przyznajal się że to on zbił wazon).. a pozniej oczywiście " Kraj Rad" nasi przyjecie, w 89 upadł komunizm. Mało tego został zakazany jak swastyka . Która jest tylko symbolem . I to w każdej kulturze. A co symbol komu zrobić krzywdę. Równie dobrze krzyz, pentagram czy " znak pokoju" słynna pacyfka. Ale mowia Nam ten jest ok. A inne od jakiegoś diabła.

KRiiSSsh
Автор

Co byś powiedział że czekam na twoje nowe podcasty, co powiesz ze słucham ich każdej nocy co jednak jak powiem ci ze serdecznie dziekuje za twoja prace i naprawde bede Cie wspierał.

Uszkin
Автор

Super sprawa, zabieram się za słuchanie ! Może w przyszłości coś o Związeku Hanzeatyckim ? Myślę, że temat bliski i interesujący a tak mało znany !

Amen
Автор

Merytoryki nie będę komentował, ale językowo straszna mizeria. Prawie każde zdanie należałoby przeredagować. Dużo niezręczności i błędów językowych np.:

"ci, którym powodziło się lepiej kupowało" zamiast "kupowali"
"w cudzysłowiu" zamiast "w cudzysłowie"
"przymusowe wysiłki Stalina" - wychodzi na to, że że ktoś zmuszał Stalina do wysiłku...
"termin kułak zmienił się z zamożnego chłopa" zamiast "zmienił znaczenie"
"zboża było mniej, aby wystarczyło nawet na zasiew" zamiast "było zbyt mało aby zasiać" albo "było niewystarczająco na zasiew"
"czarnoziemia", zamiast "czarnoziem" albo "czarna ziemia"
"do dziś dzień" zamiast "po dziś dzień", albo "do dzisiejszego dnia"
ale nie wiem, czy najgorsze nie są te piętrzące się wszędzie tautologie ("zachęcał do dobrowolnej kolektywizacji, ale nigdy do niej nie zmuszał", "proletariackich robotników", "wymuszano to siłą") -

I to wszystko z fragmentu długiego na niewiele ponad dwie minuty (1:37:00-1:39:10)

btw. lost cause - to "przegrana sprawa", a nie "utracona racja" czy "stracona sprawa"




Ponadto, jak na podkast aspirujący do obiektywności, zbyt dużo jest komentarzy odautorskich pokazujących jak ocenia Pan dane zjawisko czy kwestię.

Razi mnie też nadmierna emfaza (ale to już na zupełnie subiektywnym poziomie - komuś innemu może to odpowiadać).

Ogólnie szkoda, bo ma Pan podkasty o ciekawej tematyce, ale po przesłuchaniu trzech czwartych powyższego, chyba nie zdecyduję się na wysłuchanie żadnego innego :(

jarosawkij
Автор

od czasu Magelana, Everest i Kapitana Cooka jestem zdania że warto być cierpliwym kiedy ciężko pracujesz nad nowymi odcinkiem dobra robota ✨️

StR.
Автор

Cześć, Rafał, nowy na kanale i z ciekawością zaczęłam słuchać tego odcinka, bo mądrze mówiłeś. Dałem ⏸ w 1godzinie 10 minucie, bo to w jaki sposób użyłeś pierwszych dwóch przykładów(czyli Banki na Świecie oraz kosmitów i Sumerów) to jakiś szczyt nierzetelności historycznej. Bez wyjaśnienia szczegółów obydwóch przykładów podał Pan najgorsze możliwie, najbardziej nierzetelnie skrajne przyklady publikacji na ich temat. Oba te przykłady mogły faktycznie mieć miejsce i wydaje mi się że Pan dobrze wie, że nie dość, że nie ma dowodów mówiących, że pierwsze dwa przykłady faktycznie nie miały lub nie mają miejsca, to jeszcze dokonujemy odkryć które przeczą w zasadzie całej mainsteemowej historii. Napewno jest Panu znane wykopalisko archeologiczne o nazwie Gobekli Tepe. Wie Pan, że jest datowane na min 7000lat pne?

rafalmatuszewski