Gatunki obce i inwazyjne w Europie - przykłady #igo #gatunekobcy #gatunekinwazyjny

preview_player
Показать описание
Gatunki obce i inwazyjne w Polsce i Europie. Zagrożenia dla środowiska‼️

W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat gatunków obcych i inwazyjnych, które stanowią poważne wyzwanie dla naszej przyrody. A powodem dla którego przedstawiam ten temat są: mój wyjazd do Londynu oraz doniesienia z Nysy i Świętochłowic o rozmnażaniu się papug. 🦜🐿🌿
🦜🐿🌿 Zanim przedstawię Wam najbardziej medialne gatunki, to należy Wam się wyjaśnienie dwóch definicji.

🟦Gatunek obcy to taki, który występuje poza swoim naturalnym zasięgiem, wprowadzony w wyniku działalności człowieka.

🟪 Gatunek inwazyjny to specyficzny rodzaj gatunku obcego, który ekspansywnie się rozprzestrzenia i stanowi zagrożenie dla lokalnej fauny i flory - czyli bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym lub oddziałuje na nie w niepożądany sposób.
Obie definicje mogą się nakładać na siebie, czego przykładem jest roślina ambrozja trójlistkowa (Ambrosia artemisiifolia), która jest bardzo inwazyjnym gatunkiem obcym.

🟥Inwazyjne gatunki mogą konkurować z rodzimymi gatunkami o nisze ekologiczne i przyczyniać się do wyginięcia lokalnych gatunków. W Polsce istnieje lista takich gatunków, które mogą zagrażać bioróżnorodności i ekosystemom. Można je znaleźć na stronach RDOŚ i GDOŚ.
Organizmy, które nie są rodzime dla naszych ekosystemów i mogą powodować szkody zarówno w środowisku, jak i gospodarce.

Oto kilka przykładów:

🟫 1. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) 🌳
Podobnie jak nawłoć kanadyjska, robinia akacjowa jest bardzo lubiana przez pszczelarzy (z obu powstają miody). Mimo, że robinia jest piękna - ze zwględu na kwiaty, to jest gatunkiem o charakterze inwazyjnym. Pochodzi z Ameryki Północnej i szybko rozprzestrzenia się w Polsce. Drzewa łatwo tworzą liczne, trudne do wytępienia odrośla korzeniowe. Zajmując duże powierzchnie przyczynia się do eliminacji rodzimych drzew z otoczenia (może prowadzić do ubożenia różnorodności biologicznej). Czytałem także badania, w których stwierdzono, że dziuplaki wolą inne gatunki drzew niż robinię (a więc tam gdzie dominuje grochodrzew, ubywa dziuplaków).

🟫 2. Papuga aleksandretta obrożna 🦜
Papugi aleksandretty obrożnej, choć urocze, stanowią problem w wielu krajach Europy, również w Polsce. Moje pierwsze spotkanie z tymi ptakami miało miejsce w Londynie. Są to zielone ptaki z charakterystyczną czarną półobrożą u dołu i rożówo-czerwoną obrożą wokół szyi. Ich obecność może wpływać na ekosystemy naturalne, a także konkurują z rodzimymi gatunkami. W Nysie stwierdzono te papugi w 2015 roku, a w Świętochłowicach w 2023 r. Ten ostatni fakt zgłosiłem do RDOŚ i GDOŚ, gdyż uważam, że ptaki te należy odłowić i przekazać do fachowych placówek, aby nie stanowiły zagrożenia dla naszych ptaków. W Londynie, ptaki te niszczą elewacje budynką i doprowadziły do wycofania się wielu gatunków ptaków. Papuga ta zamieszkuje środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem, a w "nasze rejony" została sprowadzona do Izraela. Na jej rozprzestrzenianie się mają wpływ również nieodpowiedzialni hodowcy, którzy wypuszczają je na wolność.

🟫 3. Wiewiórka Szara (Sciurus carolinensis) 🐿️
Wiewiórka szara, pierwotnie występowała na obszarach Ameryki Północnej, została introdukowana do Europy. W Londynie stała się jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków. Została sprowadzona tam przez możnowładców jako fanaberia hodowlana. Niestety uciekła i zaczęła ekspansję na wschód Europy. Choć urocza, to wpływa na populację rodzimych wiewiórek przenosząc śmiertelnego wirusa. Ponadto niszczy przydomowe ogrody w poszukiwaniu pokarmu.

❌ Uważam, że miejsca z roślinnymi gatunkami obcymi/inwazyjnymi powinny być monitorowane, a także wprowadzane działania agrotechniczne. Wieloletnie działania powinny być wzmacniane poprzez sadzenie w tych miejscach gatunków rodzimych (po odpowiednim nadzorem).
❌ Gatunki inwazyjne/obce zwierząt powinny być (według mnie) odławiane i przekazywane do wyspecjalizowanych jednostek (ogrodów zoologicznych/centrów edukacji). A przypadku braku rozwiązań alternatywnych powinny być sterylizowane.
Zachęcam do przeczytania artykułów, które dostarczają więcej informacji na ten temat:
1. Inwazyjne gatunki obce (IGO)
2. Drzewo, które przetrwa apokalipsę: Robinia Akacjowa wkracza do Polski
3. Papugi w Polsce – to już fakt! Pełna inwazja, powstrzymuje tylko...
Pamiętajmy o ochronie naszej przyrody i świadomym podejściu do zagrożeń wynikających z obcych gatunków. 🌎🌱
Рекомендации по теме