ReTV: Mācību nav, bet par dienesta viesnīcām tik un tā jāmaksā?

preview_player
Показать описание
Mācās attālināti, dienesta viesnīcā nedzīvo, bet summu par istabiņu maksā pilnā apmērā - 22 eiro mēnesī. Tā par šī brīža situāciju ReTV Ziņām saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Olaines Tehnoloģiju koledžas studente.

RTU Olaines tehnoloģiju koledžas studente Karīna (vārds mainīts) saka: “Ņemot vērā to, ka lielākā daļa cilvēku tur pašlaik nedzīvo, es neuzskatu, ka tas ir līdz galam godīgi. Uz konsultācijām aizbraucu pāris nedēļas, bet tā bija viena nakts tur.”

Taču ir arī variants līgumu ar kopmītnēm lauzt. “Tas nozīmē – ir jābrauc uz turieni un jāizvāc viss. Tad tu vari pazaudēt istabiņu vai koju vietu vispārīgi, ja, piemēram, nākamajā gadā ir ļoti daudz gribētāju,” saka Karīna.

RTU pārstāvis Juris Iljins ReTV Ziņām skaidro pašreizējo kārtību, ka, ja istabiņu vēlas saglabāt, tad cenas ir tādas pašas – no 60 līdz pat 400 eiro mēnesī, atkarībā no konkrētās dienesta viesnīcas klases.

Juris Iljins saka: “Ja viņš vēlas doties mājās un vairs nemaksāt, viņš mums piezvana, pasaka, un mēs viņu ieliekam sarakstā, viņš kādā no dienesta viesnīcām tiks iekšā. Vai tā būs tā pati ēka, vēl nav zināms.”

Var nemaksāt, taču atgriežoties būs jādzīvo citur. Atlaides gan piemēro, izskatot gadījumu individuāli. Juris Iljins saka – pārsvarā maksā tie, kuri palikuši dienesta viesnīcā, jo paralēli studijām arī strādā.

Cita aina ir Latvijas Universitātē (LU) – kopmītnēs par savu vietu dienesta viesnīcā studenti šajā laikā maksā mazāk

LU Infrastuktūras departamenta pārstāve Daiga Štelmahere saka: “Ir noteikta vienas gultas vietas saglabāšanas maksa. Tātad - īrnieks var maksāt šo vietas saglabāšanas maksu, atstāt savas personīgās mantas, jebkurā laikā atgriezties viesnīcā. Un šī maksa mums ir 22 eiro mēnesī.”

Dzīvojot kopmītnēs, ikdienā vidējā mēneša maksa esot nedaudz vairāk nekā 50 eiro.

“Protams, ir ļoti daudz cilvēku, kuri īres līgumu ir pārtraukuši un no viesnīcas izbraukuši,” saka Daiga Štelmahere. Un kopā sešās viesnīcās tie ir ap 60% studentu.

“Mājas mums jāapsaimnieko, apkure visu laiku tiek nodrošināta, apkopēji strādā, sētnieki strādā, tāpēc arī mēs nevaram vienkārši pateikt studentam – mēs saprotam, ka apstākļi ir sarežģīti visiem, bet mums arī viesnīcas ir jāuztur,” skaidro Daiga Štelmahere.

Līdzīga pieeja ir arī Vidzemes Augstskolā – ja students vēlas paturēt savu istabu, maksā uz pusi mazāk. Taču dienesta viesnīcu pakalpojumus izmanto arī pamata, vidējās un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi.

Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis pauž: “Esam nolēmuši, ka audzēkņi par dienesta viesnīcu nemaksā, jo viņi uzturas neilgu laiku. Ņemot vērā, ka viņi brauc tomēr no laukiem, nav tik lielas tās rocības. Domāju, ka šajā situācijā tas ir pareizs lēmums”

Joprojām no kopā 500 skolēniem 20 uzturas kopmītnēs – tiem, kuriem ir nepieciešamas konsultācijas vai arī ir apgrūtinoši mācīties mājās.

Arī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma dienesta viesnīcā Priekuļos un Cēsīs skolēniem par dienesta viesnīcu nav jāveic ikmēneša maksa – visiem vieta ir saglabāta. Arī Valmieras pilsētas pašvaldība no šī finansiālā sloga atbrīvo skolēnu ģimenes.

Kopā trīs pašvaldībās dienesta viesnīcās viena mēneša izmaksas ir no 25 līdz 30 eiro mēnesī. Tiem bērniem un jauniešiem, kuri joprojām izmanto izmitināšanas pakalpojumus, jāmaksā mazāka summa.
Рекомендации по теме