Jak mądrze dokarmiać ptaki?

preview_player
Показать описание
Nie czekamy, dokarmiamy!
Zachęcamy do karmienia nie tylko przy minusowych temperaturach, czy grubej pokrywie śnieżnej.
Zapomnij o mitach!

Dokarmianie ptaków może trwać nawet cały rok!
1. Jest to jedynie mała rekompensata za to, co zabraliśmy. Bujne łąki, czy ogrody pełne kwiatów i nasion, które stanowiły kiedyś zimową stołówkę ptaków, zostały zastąpione betonowymi osiedlami z trującymi trawnikami i ogrodami z kostki brukowej. Nawet latem, ptaki mają coraz więcej trudności ze znalezieniem pokarmu. Nie tylko jesteśmy winni ptakom dokarmianie - to nasz obowiązek!
2. Nasz karmnik nie zaburzy zwyczajów migracyjnych i nie sprawi, że ptaki zostaną z nami na zimę. Jak wyżej, jest on jedynie rekompensatą za źródło pokarmu, które było tu od zawsze, zanim je zniszczyliśmy.
3. Jeśli sprawia Ci to przyjemność i masz taka możliwość – ptasia stołówka może być otwarta cały rok!

Najważniejsze są jednak zasady prawidłowego dokarmiania:
- do "grobowej deski" (na zawsze!),
- czysty karmnik i woda,
- zero tolerancji dla chleba.

Gdzie?
Karmnik powinien być montowany w takim miejscu, aby zmniejszyć ryzyko żerowania drapieżników (uwaga na koty!). Wciąż jednak korzystniejsze będzie naturalna pomoc - w postaci zakładania zadrzewień stanowiących pokarm i schronienie. W listopadzie często przekopuje się ziemię (glebogryzarka, orka). Takie działanie wpływa nie tylko na utrzymanie dobrych parametrów gleby, zmniejsza zachwaszczenie, ogranicza szkodniki glebowe, ale przy okazji zapewnia stołówkę ptakom.

Serial to osiem odcinków ilustrujących wzajemne powiązania i przede wszystkim współzależność rolnictwa/rolników i Przyrody – zjawiska i wartości kompletnie ignorowane przez współczesnych rolników i osoby związane z tym sektorem. Serial to garść praktycznych rad dla rolników, dla gospodarstw i dla wszystkich którzy wciąż jeszcze żyją mitami, iż lis jest szkodnikim, gęsi niszczą oziminy, a chemiczne środki to rozwiązanie wszelkich problemów upraw.
W poszczególnych odcinkach mowa jest nie tylko o otaczającej nas przyrodzie (kluczowe gatunki, siedliska, ich funkcjonowanie, wzajemne powiązania i znaczenie), ale też o dobrych praktykach i sposobach wsparcia lokalnej bioróżnorodności w warunkach gospodarstwa rolnego.

Serial jest produkcją stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Powstał w ramach kampanii Bukiet z pól. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zatrzymania spadku różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym", którą realizujemy dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie umowy nr 533/2015/Wn50/EE-EE/D. Za jego treść odpowiada wyłącznie stowarzyszenie Ptaki Polskie.
Bądźmy na pTAK! zanim będziemy za późno.
Рекомендации по теме