Wspomnienia partyzanta 3. i 5. Wileńskiej Brygady AK ▶ Józef Bandzo „Jastrząb” – 17/20 [audiobook]

preview_player
Показать описание
🗣 1946 r. Spotkaliśmy Marka Jankowskiego i Lolka Iwanickiego. Obaj byli w 3. Brygadzie u „Szczerbca”. Teraz byli studentami Politechniki Gdańskiej. Poprosili mnie abym ich wziął do lasu, gdyż nie chcą żyć w tej rzeczywistości. Zamierzają walczyć o wolną i sprawiedliwą Polskę.

📢 Posłuchaj wspomnień człowieka, który walczył o wolną Polskę. Poznaj historię widzianą oczami świadka wydarzeń opisywanych dziś na kartach książek. Poczuj klimat tamtych dni❗ Czyta Marcin Kwaśny. Część osiemnasta: 20 marca o godz. 8.00.

🎧 Wydane w formie audiobooka wspomnienia Józefa Bandzy „Jastrzębia” obfitują w dynamiczne opisy walk i trudów życia partyzanckiego, lecz także przenoszą do utraconego świata dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Barwne losy naszego bohatera wplecione w okrutny czas okupacji i pierwszych lat Polski ludowej pozwalają słuchaczowi poznać liczne dylematy oraz specyfikę życia ludzi, których okres dojrzewania przypadł na tragiczne lata wojny.

ℹ Audiobook został przygotowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w ramach serii #PamiętnikiDoSłuchania

👤 W 1942 r. 19 letni Józef Bandzo (1923-2016) wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Od 1943 r. był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”. Stał też na czele drużyny w 1. kompanii por. Romualda Rajsa Burego. Brał udział w operacji Ostra Brama. W maju 1944 r. został ciężko ranny w zwycięskiej bitwie pod Murowaną Oszmianką z kolaborującym z III Rzeszą Niemiecką Litewskim Korpusem Lokalnym.

➡ W listopadzie 1944 r. aresztowany przez NKWD. Po ucieczce przystąpił do 1. szwadronu por. Zygmunta Błażejewskiego Zygmunta w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Po rozwiązaniu brygady przeszedł do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Na początku 1946 r. wrócił pod rozkazy mjr. Łupaszki. Został dowódcą patrolu dywersyjnego. W maju 1946 r. otrzymał awans na stopień porucznika czasu wojny. W lutym 1947 r. na mocy amnestii się ujawnił. Przez wiele lat był inwigilowany i prześladowany. W latach sześćdziesiątych został skazany na karę dożywocia. Lata 1960-1976 spędził w więzieniu.

⬛ Józef Bandzo „Jastrząb” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie w Kwaterze LB-X-4 (kolumbarium). Postanowieniem z 6 maja 2017 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i awansowany do stopnia podpułkownika.

#audiobook #ŚwiadekHistorii #IIWŚ #ArmiaKrajowa #WileńskaBrygadaAK #SowieckieZbrodnie #NKWD #Wilno #OperacjaOstraBrama #PodziemieNiepodległościowe #ZygmuntSzendzielarz #ŻołnierzeWyklęci #pamiętamy #edukacja
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Słuchając tych wspomnień, odnoszę wrażenie, że opowiada to jakiś mój dawno nie widziany kolega albo członek rodziny, ktoś bliski. Wielkie dzięki.

waldemarkorkus
Автор

Chłopy przeżyli....i nikt nie płakał...my to w luxusach zyjemy

johnkowalski