Чому Україна і Польща сваряться через історію. Пояснює голова УІНП Антон Дробович | Кляті Питання

preview_player
Показать описание
Останнім часом у відносинах між Україною і Польщею знову все частіше виникають суперечки про історичну пам’ять. Волинська трагедія, ексгумація, західноукраїнські землі. Всі ці слова активно проговорюються польськими політиками у внутрішніх дискусіях та розмовах з українськими колегами. Дійшло до того, що прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Україна не буде членом ЄС, якщо не врегулює історичні проблемні питання з його країною.

Чому історична пам’ять стала заручником політичних процесів та що саме не так в історичних дискусіях між Україною і Польщею, слухайте в подкасті “Кляті питання” з головою Українського інституту національної пам’яті Антоном Дробовичем.
__________________________________________________________

Ми створили у Монобанку банку "Клятих питань" щоб перетворювати ваші маленькі одиничні донати в великі колективні суми. Збираємо на РЕБ Бумбокс для 55 бригади.

__________________________________________________________

00:00 - початок
00:50 - що не так із українсько-польськими відносинами?
04:44 - передісторія конфлікту Польщі та України
14:00 - ексгумація загиблих поляків у Волинській трагедії
21:54 - чому Туск заговорив антиукраїнськими наративами?
26:28 - політичне вирішення конфлікту
33:15 - найгірший сценарій розвитку подій
35:20 - запити від поляків
39:16 - українські запити до польської сторони
40:40 - чи будуть зміни після виборів у Польщі?
41:35 - невирішення питання з поляками, окрім Волинської трагедії
46:35 - близькість українців і поляків
47:45 - вимоги від ЄС у політиці памʼяті
50:34 - про український опір в музеях

Обкладинка: Зю Побережнюк
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Змістовний випуск, як завжди!
Дякую Вам за Вашу працю!!!

viacheslavgrygoriants
Автор

Дякую за відео. Досить спокійно та виважено.

Vlad_Mamaj
Автор

Дякую за цікавого гостя та корисну тему

kabozuro
Автор

Неймовірно вдячна за цей випуск. Знайшла для себе відповіді❤

lizabondarenko
Автор

А чому українська сторона не може зайняти активну позицію? Сказати, що за тиждень ми починаємо ексгумації згідно з опублікованим планом, запрошуємо польських колег, а також спеціалістів з інших країн долучитися? Якщо їм залежатиме, то приїдуть.

bordurek
Автор

Я дуже дякую вам за цю розмову. Окрема вдячність за поміркованість, фактаж та здоровий глузд.

howsurviveit
Автор

«Культура памʼяті — це не лише про памʼятання, а й про забування» — очевидна, коли про це думаєш, та така важлива думка як підхід.

howsurviveit
Автор

Дякую за вашу роботу - для мене дуже важливо слухати профі, а не профанів!

ВикторияХмелева-зп
Автор

Треба нам надати цей дозвіл, так, щоб всі почули і не було вже занижень та виправити стосунки з союзником і другом, який так багато для нас зробив а наша влада навіть після удару ракет в Пшеводові, чи під час легкої до вирішення теми збіжжя, не вміла поводитися правильно.

zakharsky
Автор

Хороший матеріал. Треба польські та англійські субтитри

katamarankatamaranovich
Автор

На жаль, з коментарів польських дописувачів стає зрозумілим, що наруга над українськими похованнями на території Польщі не є випадковістю. Дуже шкода.

ОлександрКлименко-щу
Автор

Важко не скласти враження, що уряд Туска, як і попередній, став заручником крecoвиx
середовищ. У цю компанію абсолютно інфільтрована Росія. Якщо їм вдалося переконати нинішню владу в тому, що питання Волині потрібно ставити на лезо ножа, то в Кремлі лопаються пробки від шампанського.

jankowalyk
Автор

Трагедія про яку згадали тільки 2014-му, поляки могли перекопати всю волинську область з 1991 по 2013, але їм було байдуже.

АннаОсташук-цъ
Автор

Там на табличці були ключові слова написані , загинули за Вільну Україну що і трегерить Поляків, яко би на території Польщі не може бути такого напису .. так вони собі трактують

johnsnow
Автор

Було б цікаво, щоб було опублікований той фрагмент зі старого відео з інтерв'ю з Дональдом Туском

taras_rad
Автор

Володимир Сергійчук

Здавалося б, коли поляки пішли на зговір з більшовицькою Москвою, то вже вони підуть на зустріч духовним запитам українців, після того як вони присягли перед Радою амбасадорів у 1923 році, що вони нададуть тим українським землям, які віддавалися Радою амбасадорів до Польщі, тобто Берестейщина, Волинь, Галичина, Лемківщина, Надсяння, Холмщина і Підляшшя (я наголошую, що про всі ці землі треба пам’ятати), що вони назвуть автономію і українці матимуть вільний розвиток.

Однак все це виявилося обіцянками. Поляки в майбутньому свого слова недотримали. Навпаки, вони одразу, починаючи з 1920 року, почали все робити, щоб принижувати українство. Насамперед тих українців, які захищали Замостя, які захищали поляків на Поділлі. Там були на Дніпрі важливі бої, які стримали наступ більшовицьких військ.

Ці українські частини, які перейшли Збруч були інтерновані поляками і кинуті в табори за колючий дріт. Більше того, українцям не дозволили на території України вчитися. Скажімо, у Львові українці не могли вступати до львівських ВУЗів, через те постала проблема творення у Львові таємного університету. Такий таємний університет існував, бо не можна було відкрито вчитися. Справді, українці могли вчитися в Варшаві, в Кракові, в Познані, але не в українському Львові.

Ось так відповіла польська влада на намагання українців вчитися, тих українців, які її захищали, які врятували Польщу від більшовицького наступу.

Це було, як кажуть, ще квіточки. Поляки тим часом почали насаджувати на теренах вздовж Збруча, на Волині, тобто вздовж нового польсько-радянського кордону, осадництво. Тобто військових наділяли землею, осаджували їх тут для того, щоб здійснювати свою польськість серед українського етнічного масиву.

Далі. Поляки вдалися на початку 20 і наприкінці 30-тих років до дуже різких репресивних заходів щодо українства, нищення православних церков насамперед на Холмщині. В цих акціях брали участь і представники польської влади. Зокрема, поліція брала участь у тому, щоб нищити православні церкви, які були осередком духовності українства.

Тобто у 30-ті роки особливо польська влада все робила для того, аби поставити українство в такі умови, щоб воно само відрікалося від українства, щоб воно не мало майбутнього, щоб воно розчинилося у польськості.

Це зрозуміло було ще й потому, що друга Річ Посполита складалася на 40% не з поляків, це були представники різних меншин, в тому числі українська меншина була найбільшою в Польщі. Великою була меншина єврейська, німецька, білоруська.

Якщо ми говоримо про 30-ті роки особливо, ми можемо бачити, що польська влада вчинила масове нищення українства і фізичне, і духовне. Вона відкрила концтабори для українців. Зокрема, такі страшні, як Береза Картуська.

Все це викликало спротив. Саме на хвилі цього супротиву народжується і утверджується на українських етнічних землях ОУН, яка ставить за мету відродження української держави. Не було в цей час іншої сили, яка б могла захищати українство. Саме ОУН береться за це, бо світове співтовариство не втручалося, воно кинуло українство на потаву. Ніхто не слідкував за тим, як дотримується рішення Ради амбасадорів від березня 1923 року про надання Польщею автономії для українства. Ніхто українство не захищав, його забули. Користуючись цим Польща робила все для того, щоб винищити українство.

Радіо Свобода 2005 рік.

Vlad_Mamaj
Автор

Wielka szkoda, że autor nie zadbał o napisy Polskie - Nie każdy potrafi wyłapać wszystkich szczegółów rozmowy .
Nie każdy też jest rozeznany w cyrylicy ...
Oczywiście jest to bardzo dobry zabieg jeśli to jest dyskusja STRICTE pomiędzy Ukraińcami .
Miłego Dnia 😊

GacekWielkouch
Автор

Етнічні українські території! Дивно, що керівник Інституту національної пам'яті боїться чіткого визначення цього, щоб когось не образити. Панове, досить цієї меншовартості. Цей пан повинен надавати чіткі та розлогі відповіді якнайширше та якомога більше.

Поляки поводяться як типові імперці: брешуть, маніпулюють. Ця вся боротьба за "історіческую справедлівость" дуже нагадує, те що творила московія 20 років і те, що творив 3-рейх на поч 20ст.

liubomyr
Автор

Только в северной Кореи нет криминала …🤧

SalmanovGadzhimurad-pjqq
Автор

Чи варто в українців у Польщі, які не поважають закони іншої країни, забирати авто за керування в нетверезому стані?

rafai