Parę słów o… ODCINEK 138 – PO CO LOKOMOTYWIE ŻÓŁTE CZOŁO? #kolej

preview_player
Показать описание
Mirosław Romański opowiada o żółtych czołach w lokomotywach oraz ich roli w ruchu kolejowym. Ten element bezpieczeństwa wprowadzono w 1988 r. po wypadku ciężarówki wojskowej pod Bytomiem Odrzańskim, która wjechała pod pociąg. Mimo, że polepszanie widoczności nadjeżdżającego pociągu dzięki malowaniu na żółto czół lokomotyw miało być docelowo właściwym rozwiązaniem, szybko okazało się, że podobnie lub lepiej sprawę rozwiąże jazda pociągu w dzień z włączonymi światłami. Toteż w 2002 r. odstąpiono od obowiązku malowania czół lokomotyw na żółto. Jednak obecnie można spotkać pojazdy z takimi czołami, choć jest to nawiązanie w malaturze do wydarzeń historycznych.
--------------------------------------------
✅ Realizacja, opracowanie i montaż:
MIROSŁAW ROMAŃSKI
✅ Muzyka:
ARKADIUSZ TESSAR
--------------------------------------------
Dzięki temu będziesz otrzymywać regularne powiadomienia o materiałach na tym kanale
--------------------------------------------
✅ JEŚLI CHCESZ ZASUGEROWAĆ TEMAT FILMU LUB MASZ INNE PYTANIE MOŻESZ NAPISAĆ:
--------------------------------------------
✅ WESPRZYJ KANAŁ - ROZWÓJ
--------------------------------------------
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dziękuję za krótki ale ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie

marekkusal
Автор

Witamy no i elegancko, moc pozdrowień, my uwielbiamy te starsze barwy

KOLEJDrogaPrzygody
Автор

Brawo jak to zwykle bywa - solidna dawka wiedzy 😀dzięki p. Miroslawie

pawel
Автор

To był bardzo tragiczny czas dla (Ludowego) Wojska Polskiego i PKP. Właśnie dzięki Panu dowiedziałem się o drugim tragicznym zdarzeniu z 19 maja z Piły z tego samego roku. Całe życie wiedziałem że przy moich dziadkach na cmentarzu spoczął tragicznie zmarły żołnierz który zginął w wojskowej ciężarówce na przejeździe kolejowym i ta historia zdaje się być tu opowiedziana. Nigdy nie zgłębiałem tego wątku ale Pana opowieść i ujęcia tablicy pamiątkowej mnie do tego zainspirowały, szczególnie że nie odnalazłem na niej kluczowego nazwiska. Okazuje się że całe życie powielałem błędną informację bowiem pan Artur zginął w wypadku kolejowym ale kilka dni wcześniej [zginęło 10ciu żołnierzy], a zapewne ówczesna "poczta pantoflowa" scaliła dwie historię w jedną. Bardzo dziękuję za ten materiał!

Animowariacje
Автор

Mirku, jak zawsze...kawałek dobrej roboty.
Serdecznosci
Arek

arkadiusz_synthesiser
Автор

Kiedy służyłem w wojsku, na kursach mielili ten wypadek w nieskończoność. Był niepisany ( a może pisany) wymóg by zatrzymywać się przed każdym przejazdem przez tory ( jadąc pojazdem pow. 3.5 t) każdym. Nawet bocznicą.
Zdjęcia które nam wtedy pokazywano, do teraz przypominają o zachowaniu ostrożności w okolicach torów.

Ps. DIękuję Panie Mirosławie, jak zawsze świetny materiał🎉

kapibara
Автор

Zabezpieczenie - zabezpieczeniem, ale nic nie zastąpi myślenia nad tym co się robi . Co chwilę słychać o jakimś wypadku na przejeździe kolejowym. No ale nic dziwnego, skoro co niektórzy, , kierowcy, , potrafią w czasie jazdy rozmawiać przez telefon, lub co gorsze pisać SMS-y . Robi Pan ciekawe filmy . Pozdrawiam serdecznie .🚂

wojtekkuc
Автор

BRAWO Mega Wiedza i piękne jej przekazanie

stanisawk
Автор

Bardzo ciekawy materiał. Nie wiedziałem dlaczego były czoła i że po takiej tragedii. Dziękuję za film panie Mirku . Pozdrawiam serdecznie 👍👍👍

DamianLewandowski-ki
Автор

Jak zawsze super materiał z rzetelnym i rzeczowym wyjaśnieniem jednego z ważniejszych kolejowych zagadnień ;)

ST_
Автор

Pamiętam te żółte czoła, kolej mojego dzieciństwa 😊

kolejowaeksploracja
Автор

26 lat mieszkałem nad dworcem kolejowym, lata 90 to najlepszy okres młodości i doskonale pamiętam te żółte czoła. Jak dla mnie powinny wrócić bo to właśnie wizytówka polskiej kolei . A widoczność na prawdę lepsza.

DymarDymar-ylwg
Автор

1:55 no właśnie - kiedyś za dzieciaka śmiałem się, że w Polsce jeździmy z włączonymi światłami. Potem dorosłem i zdałem sobie sprawę jak bardzo poprawia to bezpieczeństwo :)

krzysztofsz
Автор

W latach siedemdziesiątych będąc w wojsku kolega prowadził UAZA wioząc nas na strzelnice . Po drodze byly tory kolejowe, przed którymi kolega zwolnił i dalej przejechał nie widząc pr, eszkód. Jak tylko przejechaliśmy usłyszeliśmy za plecami ryk silnika ruskiego Gagarina pomalowanego na ciemno zielony kolor. To byl przejazd w lesie i naprawdę lokomotywa zlewała się z tłem. Pewnie gdyby miała żółte czoło byłaby wcześniej zauważona. O malo nie doszło do tragedii.

danieljewasinski
Автор

Dzięki za kolejny interesujący materiał . Pozdrawiam

KOSMICZNY_PEJZAŻ
Автор

Po tym wypadku potrzebna była bardzo rzadka grupa krwi i w jednostkach POW poszukiwano tej grupy krwi wśród żołnierzy krwiodawców.Pamiętam, że z mojej jednostki wytypowano kolegę z mojej sali bo taką krew posiadał.Bardzo szybko zawieziono go do centrum krwiodastwa.

Tadek-ng
Автор

Ciekawy materiał. I oczywiście ujęty w szerszym kontekście co jest ważne.

adamnesz
Автор

Ja lubię żółte czoła na lokomotywach przypomina mi to kolej z lat 80 tych i 90tych 🙂

Sebastian-leed
Автор

Klasyka i tradycja wysokiej jakości i rzetelnośći materiałów brawo

andrzejnajlepszy
Автор

Witam Panie Mirosławie. Dodam tylko, że skład wagonowy był to pociąg wczasowy z Kołobrzegu zamówiony przez grupę kapitałową KGHM. Jego docelową stacją był Głogów gdzie wracający z wczasów pracownicy mieli zakończyć podróż . Jak zawsze bardzo dobrze opracowany materiał. Pozdrawiam 👍

JedrekJedrasinski
visit shbcf.ru