Do czego służy korektor? [TOWARY MODNE 85]

preview_player
Показать описание
Czym jest korektor i do czego służy? O korektorach wieżowych: FS015 i FS042. Jak brzmią wycinki pasma i czym się charakteryzują?

Przekazane eksponaty zostały podarowane przez sympatyków serii. Dziękuję :)

Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
oraz do subskrybowania:
Napisy: Anna Śmiałek

#korektor #fs015 #fs042
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

jako technik realizacji nagrań i nagłośnień chciałbym tylko napisać, że naprawdę bardzo profesjonalnie Pan przedstawił temat, zostały przekazane wszystkie najważniejsze informacje, bezbłędnie i zrozumiale. Ja akurat nic nowego się nie dowiedziałem, ale bardzo przyjemnie się oglądało i słuchało kogoś kto naprawdę umie przedstawić temat :)

mateuszwilk
Автор

Prosto i dokładnie przedstawione. Takie programy powinny być prezentowane w TV, a nie jakieś Idole czy Voice of Poland.

ervi
Автор

Zasada jest taka, lepiej uciąć to czego jest za dużo niż podbijać to czego nie ma. A poza tym super materiał.

marcinx
Автор

Tak jest. Zawsze powtarzam, że to nasze ucho jest najważniejszym sędzią. Najbardziej liczy się własna przyjemność, a nie, co myślą, piszą i gadają inni. Ludzki słuch jest u każdego tak różny, że nie ma i nigdy nie będzie jednej charakterystyki, która dogodzi wszystkim. I tu świetnie pomaga dobry eq w osiągnięciu większej przyjemności z odbioru ulubionych nagrań. Nie wspomnę o drobnej korekcji charakterystyki tłumienia pomieszczenia, która także działa jak niechciane eq.. Zawsze byłem i będę za korekcją pasmową (użytą z głową) w domowym sprzęcie audio. Zresztą w studio także go używam do pewnych zadań (31 band).

BartekEVH
Автор

Dobry bonus na końcu odcinka, porównujący różne częstotliwości. Tylko nie mieści mi się w głowie, jak te różne częstotliwości są przesyłane równolegle w jednym kabelku, np tym prowadzącym sygnał do głośnika. Jest jakiś odcinek na kanale, który by to wyjaśniał ? :)

JiuTiup
Автор

Największą wadą tych urządzeń były szumy, jak był wzmacniacz, i jego tor regulacji barwy dźwięku był dobrze zrobiony, nie używało się korektora. Ja mam do dziś zestaw Diora SSL502 tu poszli na łatwiznę bo korektor nie ma własnego zasilacza, był zasilany ze wzmacniacza, wtyk DIN przesyłał napięcie symetryczne =38 -38 Voltów, oraz masę. Był sterowany ze wzmacniacza tj, tylko on/off korekcja bez mian ręcznie. Model FS506 otrzymał widowiskowy wyświetlacz, coś na wzór Technics.który pokazywał wskazania dla poszczególnych pasm. Cóż do dziś sprawny. Diora zastosowała wzmacniacze operacyjne, to był krok naprzód.

gregoryhouse
Автор

Nie zawsze płaska charakterystyka może być miła w odsłuchu. Kiedy pracowałem w studiu nagrań przegrywaliśmy mastery na płyty CD lub kasety i zespół brał do odsłuchania w domach. Najlepsze efekty dawało odsłuchanie w samochodzie 😀
Po pewnym czasie przestałem sugerować się analizatorem widma a z czasem coraz rzadziej go używałem na rzecz ucha. 😀

sebastian_drazczyk
Автор

Świetny odcinek. A komentarz na końcu trafiony w punkt. "Nie ma sensu pytać o sens". Pozdrawiam i gratuluję.

ZPDU
Автор

Ewenement - interesująca lekcja i badanie słuchu w jednym ;) Usłyszałem wyraźnie wszystkie prezentowane częstotliwości, znaczy chyba jeszcze do końca nie ogłuchłem :)

spavatch
Автор

Wspaniały materiał! Ach, zabawiałem się tak kiedyś i ja. Teraz dla mnie pasmo przenoszenia sprzętu audio nie ma większego znaczenia, bo z racji wieku mój słuch kończy swoją czułość w okolicy 9 kHz. Szkoda.

mieczysawbaszczynski
Автор

Nasycenie taśmy magnetofonowej powodowało spory wzrost w środkowej części pasma przy obcięciu dołu i góry. Ten uśmiech miał sens w przypadku korzystania z magnetofonu i nagrywania z wysokimi poziomami.

sebastian_drazczyk
Автор

Po co był potrzebny korektor ? Bo wieża była wtedy wyższa i wyglądała na potężniejszą :) Poza tym w połączeniu z regulatorami niskie-wysokie dawało taki "umc...", że nic poza nim nie było słychać. Ale z tymi fragmentami pasma przefiltrowanego szumu to jest dobrze pokazane - widać teraz dokładnie jakie częstotliwości za co odpowiadają.

KB-xsii
Автор

Posiadanie i używanie korektorów to jest jak pytanie który z kolorów jest ładniejszy.
Miałem ich wiele ale jak dla mnie to naprawdę malo który jest naprawdę dobry.
Dziś robią u mnie tylko za monitory i raczej tylko do wizualnego uzupełnienia zestawu.
Dla mnie to prosta regulacja bass/sopran i tylko po to by nadrabiać niedoskonałości nagrania lub sprzętu albo kształtu pomieszczenia.
Ja powiadam "Każdy gra tym co ma" i jeśli tylko mu to odpowiada to brawo dla niego 😁
Nie oszukujmy się ale mało kogo stać na wzmacniacze lampowe McIntosh'a z kolumnami za furę pieniędzy i odtwarzaczami najwyższej pólki stojącymi w specjalistycznej sali odsłuchowej.
Cieszmy sie tym co mamy i po prostu rozkoszujmy się muzyką 😁👍

qba
Автор

Ufff, wyszło, że jeszcze do końca nie jestem głuchy i słyszę wszystkie prezentowane częstotliwości.

radosawhuawei
Автор

Ta retro tehnologia jest fascynująca - miło popatrzeć jak to się kiedyś robiło za kamiena łupanego ;)

mirek
Автор

Niestety, jakiś czas temu przestałem słyszeć nietoperze. Bardzo lubiłem te "igiełki" w uszach, kiedy przelatywały. Najlepsze były miny tych których pytałem czy słyszeli. Patrzyli na mnie jak na wariata😄

nexus
Автор

Zawsze byłem ciekawy jak działa lampa Kineskopowa Panie Adamie super Pan to wytłumaczył dziękuję Panu za to.

antonipniok
Автор

Adam, twoje przeszkolenie uświadomiło mi że moje słuchawki są do bani bo na dole brzęczą jak tłumik w polonezie a na górze nic się nie dzieje, chyba pójdę do laryngologa ...
Fajny odcinek jak zawsze, taki mały korektor miałem zakupiony w dawnych latach do mojego ówczesnego zestawu samograjów, zakupiony i oddany tego samego dnia bo po odsłuchaniu okazało się że nic pozytywnego nie wnosił do całokształtu a jak na moją kieszeń mało nie kosztował...

klakierklakier
Автор

Miałem Macwatts FS 0422. Z dnia na dzień jeden kanał zaczął grać ciszej i lekko buczeć. Znalazłem 2 małe kondensatory z wielką rezystancją wewnętrzną, wlutowane blisko grzejących się tranzystorów. Wymieniłem, sprawność przywrócona, sprzedany za 50zł na portalu aukcyjnym. Ludzie wręcz bili się o niego, mieli pretensje że już sprzedany a chcieli zapłacić więcej :D
Gdybym go nadal miał, zrobiłbym tzw. "recap" bez patrzenia czy trzeba, czy nie.
Kiedyś wyrzuciłem na śmietnik ZRK 140T ponieważ buczał i nie miał wysokich tonów, a wiedziałem że jest najpodlejszym szpulowcem. Ehh... a mogłem też wymienić elektrolity i od czasu do czasu puścić go przy znajomych ;)

szejker
Автор

Bardzo wartościowy odcinek, jeden z moich ulubionych jak do tej pory.

hiddenbear