Metrologia - Jaki tani miernik cęgowy kupić? Multimetr, pomiary prądu i dokładność (clamp meter).

preview_player
Показать описание
We filmie przedstawiam recenzję multimetrów i mierników cęgowych (clamp meter) SONEL CMP-1015-PV, Hogert HT1E621, UNI-T 211B, PROVA A9+, a więc tanich, od 100zł i drogich modeli do 1600zł. Przyrządy te oferują różne funkcje pomiarowe, ale wszystkie są przeznaczone do bezkontaktowego pomiaru prądu (AC i/lub DC).

Sprawdzam funkcjonalność cęgów (test ciągłości obwodu, czas pomiaru, itd.) ale przede wszystkim dokładność. Jaki tani miernik (multimetr) cęgowy kupić?

Linki do przyrządów:

Linki do moich innych filmów Metrologia:

Spis treści:
00:00 - Wstęp
02:25 - Przegląd multimetrów cęgowych
09:40 - Mierniki cęgowe - testy funkcjonalne
11:22 - Pomiar prądu - wpływ średnicy przewodu na cęgi
14:04 - Stanowisko pomiarowe do badania multimetrów cęgowych
15:05 - Metodologia oceny dokładności przyrządów cęgowych
16:16 - Dokładność pomiaru prądu przemiennego
19:09 - Dokładność pomiaru prądu stałego
20:55 - Dokładność pomiaru napięcia przemiennego
21:36 - Dokładność pomiaru napięcia stałego
22:12 - Dokładność pomiaru rezystancji i pojemności
23:02 - Tani miernik (multimetr) cęgowy? Podsumowanie

#metrologia #multimetr #pomiaryelektryczne
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dzięki za świetny materiał, dzięki Tobie nie kupię drogiego badziewia. Jednak trochę szkoda, bo CMP3000 wypada bardzo dobrze cenowo, w porównaniu do fluke itp.

Szczyrczek
Автор

WITAM!!! Pamiętam wykłady z miernictwa na P. Wroclawskiej. Były bardzo ciekawe, był wówczas rok 1967. Profesor przedstawiał i opisywal przyrządy, mierniki analogowe. Z nowości wówczas prod. polskiej to miernik Lavo 3. I komputer tranzystorowy, Odra 1013. To były czasy!. Dzieki ze Pan przekazuje wiedzę dla potrzebujących. Ale moje spojrzenie na Pana wykłady. Są O.K. .Ale brakuje mi wprowadzenia z bezpieczenstwa posługiwania i użytkowania tych urządzeń przez słuchaczy. Uwagę przekazuję ze wzgledu na bezpieczeństwo poslugiwaniu się multimetrami w domu. Z poważaniem 81 letni emeryt elektryk.

JerzyWojciech
Автор

Jak zwykle super odcinek i świetny test. Uni-t robi moim zdaniem najlepsze cęgi cena jakość i mowa tu o modelu ut210e za +- 200 zł. One mierzą już względnie dobrze "out of the box". Co ciekawe producent je wykastrował softowo (do 2000 zliczeń) i mniejszej dokładności (pominięta kalibracja 2 ostatnich cyfr). Natomiast przy odrobinie samozaparcia można je przeprogramować (odblokować 6000 zliczeń i skalibrować nasz konkretny model). Wtedy stają się właściwie bezkonkurencyjne, A Sonel, no cóż bez niespodzianki (niestety).

IoT
Автор

Dobrze że kupiłem unita.Dobra jakość za rozsądną cenę. Dziękuję za odcinek, pozdrawiam!

lukaszbujak
Автор

A mialem kupić wymieniony model Sonela Dziękuję za test 👍

ecoacdc
Автор

Używam tego uni-T, nigdy się nie zawiodłem. Dodatkowo bardzo skutecznie wykrywa przewody pod napięciem w ścianie.

fachman
Автор

właśnie miałem kupować, dzięki wielkie za ten filmik

ferologics
Автор

Ogólnie Sonel ma problemy z dokładnością. Pirometr który mam okazje używać też losuje temperaturę, a nie mierzy. Multimetr(tak ma TRUE RMS) przy pomiarze napięcia AC + składowa stała to już żart a nie pomiar. Dość drogi sprzęt a jakość pomiarów średnia, serwis też nie najlepszy, mocna zlewka klienta i ceny z kosmosu.

wacek
Автор

Jsszcze cęgówki appy, brymena i sanwy fajnie by było widzieć, jakby Pan znalazł czas na takie sprawdzenie

dzixe
Автор

Uważam Pana program za jeden z najbardziej profesjonalnych a wykonywane testy są perfekcyjne. Czasami może boleć mała ilość testowanych przyrządów, ale wiadomo zawsze są ograniczenia.
Jednak myślę, że wisienką na torcie były by testy multimetrów a może również mierników cęgowych przy pomiarze napięć i prądów przemiennych o przebiegach odkształconych – tak, aby można było ocenić, co tak naprawdę są warte zastosowane w nich przetworniki True RMS, a co ważniejsze czy są między nimi jakieś znaczące różnice przy takim samym przebiegu wzorcowym. Podejrzewam, że mógłby być problem ze źródłem wzorcowym, ale jeżeli by się Panu to udało, to taki materiał byłby bezkonkurencyjny ( ja nie znalazłem w sieci do tej pory takich testów). W większości przypadków przeciętny elektronik lub automatyk używa przyrządów pomiarowych do pomiarów urządzeń lub układów, które pracują w „naturalnych warunkach” (nie w laboratorium), a w takich przypadkach rzadko ma się do czynienia z „czystym sinusem”.
Czy jest szansa na tego typu testy?

samsongalaxy
Автор

Dziękujemy za rzetelny film Panie Profesorze. Cóż, nic dodać. Ja zauważyłem, że producenci mierników cęgowych zaznaczają dwoma strzałkami (trójkącikami) wytłoczonymi na obudowie cęg, gdzie ma przechodzić przewód, i niekoniecznie jest to w środku cęg. Zatem przewód raczej trzeba umieszczać tam, gdzie wskazał producent. I mała, zupełnie maleńka uwaga z racji na fakt, że jest Pan wykładowcą i to się przyda, słowo "procent" połączone z liczebnikiem jest słowem nieodmiennym, zatem trzy i sześć dziesiątych procent a nie trzy i sześć dziesiątych procenta. Pozdrawiam!

adamnowak
Автор

świetny kanał, masa pracy przy robieniu materiału, gratuluję

basalowicz
Автор

Dziękuję za świetne materiały. Bardzo bardzo proszę o uzupełnienie sprawdzenia dokładności mierników tzw. trueRms o pomiary porównawcze dokładności dla zniekształconych przebiegów sinusoidalnych. Obecnie w sieciach nawet domowych prądy odbiorników raczej nie mają nic wspólnego z czystą sinusoidą. Krąży również wiele informacji, że obecne liczniki elektroniczne kalibrowane i sprawdzane są wyłącznie dla przebiegów prądów sinusoidalnych i w praktyce wykazują znaczne zawyżanie wskazań dla przebiegów silnie odkształconych. Proszę przeprowadzić pomiar prądu dla zwykłej żarówki led. Zastanawiam się jak i czym wygładziś przebieg prądu "widzianego" przez licznik (filtry, baterie kondensatorów, dławiki, filtry aktywne?)

rumburak
Автор

W tej chwili bardzo tani multimetr cęgowy kupimy już za 66, 99 zł! To jest Aneng ST180. Marka uznana a parametry podobne go Hogerta (też brak pomiaru prądu stałego ale mierzy pojemność, ma podświetlany wyświetlacz i oświetlenie diodą obszaru roboczego)

niewierna
Автор

Panie Piotrze, podczas filmów używa Pan tabletu/notatnika z ekranem e-ink. Jestem bardzo ciekaw jakiego producenta i jaki model urządzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Roman

duragodurago
Автор

Miałem brać Sonela ale jednak widzę że to przyrząd któremu nie można ufać dzięki za film . Biorę Fluka 365, na Fluku się nigdy nie zawiodłem choć ma mniej funkcji i mniejsze zakresy jest bardziej przydatny.

rafagorecki-qcjf
Автор

Zapewne w certyfikacie kalibracji tego Sonela wyszło super i multimetr sprzedano jako spełniający specyfikację typu. Pan Piotr najwyraźniej nie chciał kopać leżącego. I tu pytanie retoryczne o wartość takich certyfikatów.

woba
Автор

Ja mierniki firmy SONEL kojarzyłem zawsze jako solidny sprzęt służący do pomiarów w sieciach energetycznych...pomiary impedancji pętli zwarcia, sprawdzanie RCD...wiadomo o jaką grupę pomiarów i o jakie sprzęty chodzi. SONEL chyba chciał, korzystając ze swojej wyrobionej dobrej marki, wejść na rynek multimetrów i innych mniejszych mierników jak ten tu prezentowany. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że tych mierników oni sami nie produkują, a komuś to zlecają ewentualnie brendują (oklejają swoim logiem). Nie jest to problem pod warunkiem, że taki sprzęt dalej jest wysokiej jakości. Tutaj niestety okazuje się, że wysoka jest tylko cena która koresponduje jedynie z wysokimi apetytami zarządu firmy SONEL. Radził bym firmie SONEL pożegnać się z marketingowcem który mamiony łatwym zarobkiem w krótkim czasie pogrąży dobre imię firmy. Budowa dobrego imienia firmy trwa zazwyczaj latami a stracić je można w jeden sezon. Lepiej darować sobie zyski z tego segmentu sprzętu albo szybko poprawiać jego jakość. Mam nadzieje, że mierniki sieci dalej robią dobre.

bnc
Автор

Wychodzi na to iż marka zaliczyła solidny "pad na glebę". Hmmm, do pomiarów stacjonarnych w takim razie będę używał karty USB DAQ MCC 2404 -UI (pląta mi się od 5 lat) i przetworników prądowych 1A/10V, 10A/10V, 100A/10V "od chińczyka", lepiej wydać stówę za jeden zakres i kupić trzy a i tak wyjdzie taniej i lepiej. Dzięki za "rozwianie złudzeń" producenta z ISO 9001.

adamwojciechowski
Автор

Ale jazda, sam w pracy mamy sonele i to hmm. Raczej jako te najlepsze. Szkoda, ze nie ma pomiarow wyzszych niz 230V, w koncu miedzyfazowe to standard. DC 600V juz duzo mowi, ale szyna DC w falownikach to ponad 600, a cala fotowoltaika to juz nawet dzisiaj 800V w magazynach wysokonapieciowych, po ~400V na stringach z paneli. Podobnie magazyny 48V, tam spotykane jest i 200A+.
To 380V to jako obowiazkowy pomiar.

piotrr