Річ Посполита: руйнуємо російсько-імперські наративи // 10 запитань історику

preview_player
Показать описание

ПриватБанк 💳 5168 7574 1861 1598

Голос запитань @nudniypens

Річ Посполита проіснувала з 1569 до 1795 року й була унікальною державою, що поєднувала в собі ознаки республіки та монархії. Наші уявлення про неї сформовані переважно російською та українською історіографіями 19–20 століть, які ставилися до Речі Посполитої тенденційно – звинувачували в обмеженні прав русинів, релігійному гніті православних, доведенні селян до відчаю панщиною та податками. Через це в Україні за новітньої доби Річ Посполита тривалий час сприймалася як чужа, і навіть ворожа держава. На перший план виводився козацький варіант нашої ранньомодерної історії. Проте дослідження сучасних істориків спростовують популярні міфи, фейки та стереотипи про Річ Посполиту. Чи була вона лише Польсько-Литовською, чи й Українською державою також, чи правильно називати Хмельниччину національно-визвольною війною та що з історичного досвіду Речі Посполитої варто використати в сучасних відносинах між Україною, Польщею, Литвою, Білоруссю – розповідає доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Наталя Старченко.

“Історія Без Міфів” – це популярний канал про минуле України та світу без прикрас і фальсифікацій. Експертами наших програм є фахові історики (доктори й кандидати історичних наук, професори, доценти, співробітники наукових інститутів та історичних музеїв), кожен із яких є спеціалістом із конкретної проблематики. Тематика випусків охоплює всі періоди та висвітлює широкий спектр питань: політична, військова, економічна історія, історія міжнародних відносин, історія культури, мистецтв і спорту, біографії видатних особистостей.
Мета нашого проєкту – спростування антинаукових міфів, фейків і стереотипів про Україну та українців, поширення суспільного інтересу до історії, гордості за славетне минуле, перемоги й досягнення українського народу, сприяння консолідації українського суспільства, формування позитивного іміджу України й українців.
Щотижня на каналі виходять 2 нових відео: в середу "Історія без міфів" о 14.00 та в суботу "10 запитань історику" о 12.00.

00:00 Розповідає доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Наталя Старченко
01:16 Чи була Люблінська унія актом загарбання українських земель Польською державою?
12:40 Річ Посполита – республіка чи монархія?
16:36 Чи лише православне віросповідання маркувало русина-українця в Речі Посполитій?
21:36 Чи справді русько-українська еліта “зрадила” свій народ заради отримання шляхетських привілеїв?
25:07 Чи справді Річ Посполита була кріпосницькою державою з нестерпно тяжким становищем селянства?
32:56 Чи дійсно в Речі Посполитій обмежувалися права православних і відбувалося прискорене окатоличення?
43:27 Чи була Хмельниччина національно-визвольною війною?
51:52 Чи справді “надмірна демократичність” політичного устрою Речі Посполитої призвела до її занепаду?
57:07 Річ Посполита – лише Польсько-Литовська, чи й Українська держава також?
01:00:28 Що з історичного досвіду Речі Посполитої можна використати в сучасних відносинах між Україною, Польщею та Литвою?
01:04:42 "Українські світи Речі Посполитої"
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zgadzam się całkowicie. Rzeczpospolita nie była tylko polska tak jak żadnego innego narodu. To była Rzeczpospolita Narodów ❤️ перепрошую за мій Український. Ще вчуся. Коротше я Поляк. Я згоден що Річпосполита не тільки Польська та я завжди був злий коли я чув цю постпропаганду бо вона теж шкодила Польщі. Антагонізувала нас. Треба цю стару пропаганду виправити. Супер матеріал :) я зрозумів

twisters
Автор

Super dzięki za ten świetny program. Razem zwyciężymy z naszymi wrogami Polski i Ukrainy. Zwyciężymy z Moskwą. Chwała Ukrainie, chwała Polsce.

mariuszjasinski
Автор

Український ютуб квітне настільки, що не встигаєш все переглянути-переслухати. Але "Історія без міфів" завжди в пріоритеті, особливо з такою гостею. Дякую пані Наталі, дякую каналу!

tetyanazemerova
Автор

Pierwszy raz słucham tak długiego ukraińskiego programu i praktycznie wszystko zrozumiałem. Ciekawe. Jeszcze ciekawsze jak rosyjska propaganda wypaczała naszą wspólną historię. Dziękuję za to nagranie.

ukaszbrydak
Автор

Bardzo ciekawy wykład! Podziwiam wiedzę Pani Profesor i dziękuję, że tak interesująco mówi Pani o naszej wspólnej historii. Wszystkiego dobrego!

worldsubtitled
Автор

Багато чого почула в перше. Дякую. Мені було важливо пізнати більше пре цей період нашої історії. Я вражена.

ЛюбаД-рэ
Автор

Ukraińcy też mają prawo odwoływać do dziedzictwa I Rzeczypospolitej. To nasza wspólna historia, czasem piękna, czasem trudna.

maurycyzych
Автор

Я беларус-гісторык і мне дужа цікава глядзець Історію Без Міфів. Дзякую за працу. Няхай квітнее украінскі ютуб 👏🏻

zmicierstosh
Автор

Vřele děkuji za skvělou a důležitou práci.
Слава Україні.

alexandrseliscev
Автор

Дуже гарна розповідь! Вражений, проведена велика робота. Я багато чого впорядкував у своєму розумінні нашої історії.
Дякую 👍👍👍

__nomad___
Автор

Я не наважуюся просити польські субтитри, бо знаю, скільки праці та ресурсів це потребує, але, будь ласка, увімкніть хоча б можливість автоматичного перекладу. Наталя говорить повільно і жваво, тому можна багато чого зрозуміти, але тема дуже цікава і важлива, варто мати набагато більший діапазон. Переважна більшість польських істориків і громадської думки в Польщі вважають найбільшою історичною помилкою те, що Україну підштовхнули до Переєслава, а не включили її до Республіки трьох народів на рівноправних засадах. Це тема найпопулярнішого польського фільму після 1989 року - Вогнем і мечем- який усі Поляк бачили багато разів. Рекомендую до перегляду всім зацікавленим. Загалом, Польща й Україна (і їхні попередні форми) завжди вигравали у дружбі й програвали у ворожнечі. Ворожнечу завжди навіювали зовнішні вороги (Москва, Німеччина і не тільки), і при ближчому погляді на історію видно велику прихильність обох країн одна до одної.

wojakman
Автор

Bardzo ciekawy film. Podziwiam wiedzę i sposób przedstawiania. Dziekuję, że mówicie o wspólnej historii i o tym, co nas łączy, nie dzieli.

maciekk
Автор

Odpowiedź Pani Profesor na ostatnie pytanie (co Rzplita dała dzisiejszej Ukrainie) aż mnie wzruszyła. Jeśli nasza wspólna przeszłość pomogła jakoś Ukraińcom nie być/nie stać się moskalami, to chyba jest to wielka rzecz;)

urszulawrona
Автор

Дякуємо пані Наталя за чудову працю. Вельми важлива тема. Чомусь, дуже часто, багато хто просто ігнорує величезну частину нашої історії і говорять лише про козацтво ...

mikpetr
Автор

Як поляк, дуже дякую за цю лекцію. Слава Україні!

arkadiuszjerzystawicki
Автор

Чекаємо на доктора історичних наук Максима Яременка, доктора іст. Ігора Тесленка, професорку Наталію Яковенко, доктора історичних наук Ярослава Затилюка. Маємо надію вони виступлять на цьому каналі.

BMikel
Автор

Wszyscy jesteśmy spadkobiercami Rzeczpospolitej, a polityka rosji nie zmienia się od stuleci (albo zdobyć albo zniszczyć), zmieniają się tylko metody.
Wielu współczesnych Polaków chętnie określa się jako "Gente Ruthenus, natione Polonus"
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję pani Старченко, film będę polecał znajomym.

marianjandzierzanowski
Автор

Блискучий випуск! Прекрасна лекція. Треба прочитати книгу.

СвітланаГалан-ьо
Автор

Українська їсторія подана радянськими істориками як історія якогось всіми забитого нещасного народу. Треба зилишити цю парадигму жертви.

MartaKarlovna
Автор

Просто надзвичайно крутий і об’ємний випуск. Ви перевернули моє світосприйняття💙💛

oleksandrstolovyi