Tajemnicza bitwa Mieszka I z Ottonem II

preview_player
Показать описание
Oto historia tajemniczej wyprawy Cesarza na państwo Polan.
Kroniki milczą, jakby specjalnie wymazały historię tej wyprawy dla potomnych.
Czy w 979 roku cesarz Otton II najechał państwo Mieszka I, próbując podporządkować sobie wschodnie tereny i zabezpieczyć granice Rzeszy?
Wyprawa prawdopodobnie zakończyła się niepowodzeniem.
Niedługo później, w 980 roku, polski władca ożenił się z Odą, córką margrabiego niemieckiego, co umocniło jego pozycję w relacjach z Cesarstwem.
Czy była to konsekwencja niepowodzenia wyprawy OttonA II, czy polityka cesarza?

Część grafik została zapożyczona z Wikipedii oraz innych ogólnie dostępnych źródeł w Internecie.

Szanowni widzowie pragnę przypomnieć, że komentarze świadczą o waszej kulturze.
Wszystkie komentarze wzywające do nienawiści narodowościowych i okraszone wulgarnym słownictwem będą usuwane.
Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi. Z góry dziękuję.

#panzermodelmaciej
#historia
Zapraszam, tu czeka na Ciebie przygoda z historią.
Jeżeli filmy, które tworzę, podobają się Tobie, to wesprzyj kanał.
To tylko kilka złotych miesięcznie, a będziesz wiedział, że twój wkład pomoże mi rozwijać naszą pasję, którą się z Tobą dzielę.
Wesprzyj mój kanał. Z góry BARDZO DZIĘKUJĘ za pomoc w jego tworzeniu 👍
YOUTUBE
PATRONITE
discord
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jakiś czas temu czytałem "Ojciec i syn" Karola Bunscha, zdaje się że tam jest to opisane, oczywiście w formie powieści historycznej, ale opartej na prawdziwej historii.
Niemcy są specjalistami od przeinaczania lub tuszowania historii, najlepszym przykładem jest ich dzisiejsza akcja dzielenia się z Polską winami za 2WŚ, "polskimi obozami" czy "polskimi nazistami"- grupa Gehlena ma się dobrze...
Dzięki za interesujący materiał

horyzontzdarzen
Автор

kolejny ciekawy film o początkach Polski

historiaminiona
Автор

Może nie uwierzycie, ale wojowie Ottona II ponieśli druzgocącą klęskę w walnej bitwie pod Poznaniem. Wzięło w niej udział 30 tys. wojów niemieckich i 9 tys. polskich.

henrykpozyczka
Автор

Cały czas musimy pamiętać, że tereny Słowiańskie za Odrą są okupowane od 1000 lat. Oraz, iż cały czas trwa "parcie na wschód". Ono zmienia obecnie formę i zaczyna być to parcie na zachód, oraz na wschód, lecz w kolorze.

JanKowalski-gucj
Автор

Dlaczego Otton II przegrał? Jeśli nikt nic nie napisał to się nie dowiemy. Schemat bitwy pod Cedynią jest przykładem na to, że Piastowie potrafili prowadzić bitwy z przeważającymi siłami wykorzystując teren dobrze sobie znany i zmieniając miejsce ostatecznego starcia tak, aby ukształtowanie terenu im sprzyjało. Ważna rzecz - od 972 Bolesław jest zakładnikiem (gwarantem) pokoju z margrabią Hodonem, Myślę, że brak dalszych działań wojennych Ottona II to podwójny ślub: Mieszka I z Odą i Bolesława Chrobrego z córką margrabiego Miśni Rygdaga. To (małżeństwo Bolesława) miało (moje przekonanie) zagwarantować władzę potomstwu Ody. Jednak Bolesław miał swoje plany i ani mu się śniło oddawać władzy, ale to już inna historia.

krzysztofrozycki
Автор

Moze byc tylko jeden powod wymazania niemieckiej wyprawy na Polan z 979 roku z kronik - Otton II dostal sie do niewoli Mieszka I a w owych czasach Cesarz niemiecki nie mogl wpasc w rece jakiegos tam ksiecia slowianskiego, to bylo wowczas nie do pomyslenia dla nikogo, chyba nawet dla samego Mieszka I.

zofiaweiss
Автор

Mieszko miał spokój bo niemcy szanują tylko mocniejszych od siebie.

CzesławWidawski-fn
Автор

Pewnie Otton miał dość naszych lasów. Bardziej opłacały mu się walki na południu więc tu wolał się po prostu zabezpieczyć, a małżeństwo było świetnym pomysłem. Gdyby Mieszko odniósł jakieś znakomite zwycęstwo w bitwie, to pewnie jakieś dane byłyby chocby w czeskich kronikach. Co nie zmienia faktu, że Otto musiał Mieszka obawiać się, więc musiał trochę oberwać w wojnie podjazdowej z czego Słowianie byli znani choćby Chrobry i Krzywousty

WitoldDeptuch-xk
Автор

Inna jest mentalność Polaków i Niemców. Polacy potrafią walczyć w bardziej niesprzyjających warunkach. Myślę, że ciekawym byłby temat co było przed Mieszkiem I.

stanisawkowalczyk
Автор

Jeszcze jedna uwaga, która w niczym nie umniejsza ani wiarygodności tez autora materiału, ani nie stanowi formy prób korygowania opisywanych tu treści. należy pamiętając o polityce Mieszka I w stosunku do Cesarstwa wziąć pod uwagę fakt, że Mieszko podczas zjazdu w Magdeburgu w 973 r. zgodził się oddać cesarzowi swojego jedynego potomka - Bolesława jako zakładnika - gwaranta lojalności wobec cesarza a jednocześnie zabezpieczenia przed "nazbyt aktywnym orientowaniem się państwa Mieszka w kierunkach zachodnich". Dopóki Bolesław pozostawał na dworze Ottona II (Otton I zmarł wkrótce po zjeździe w Magdeburgu, dlatego tez należy przypuszczać, ze Bolesław został oddany "w zakład" prawie natychmiast, gdyż po śmierci Ottona I doszło do zamieszania związanego z kwestia następstwa na tronie króla Niemiec, o którym jest mowa w materiale). Dlatego też uważam, że Mieszko ograniczył się jedynie do jakiejś demonstracji na rzecz Henryka Kłótnika nie próbując zadrażniać stosunków z Ottonem II i narażać życia syna. Natomiast sama wyprawa Ottona II musiała mieć miejsce na pewno po powrocie Bolesława do Polski - gdyż mając zakładnika w ręku cesarz na pewno użyłby go jako argumentu w sytuacji konfliktu z władcą państwa Polan. Pamiętajmy, że w okresie o którym wspomina materiał Mieszko był wdowcem po śmierci Dobrawy i oprócz Bolesława nie miał żadnych innych męskich potomków

SlawomirWitrowy
Автор

Germanie od zawsze byli naszymi wrogami i nigdy się to nie zmieni

szalonybialywilkbiegnacypr
Автор

Tam chyba nie doszło do walki. To były tereny bagniste, być może Otton dał zapędzić się w pułapkę jak pod Cedynią i wtedy doszło do porozumienia. Wojna nie miała celu i była obu władcom nie na rękę.

gambitkrola
Автор

W Polsce nie można mówić ze Mieszko i Chrobry rozwijali państwo podbijając drogi handlowe. Poza tym nie można wspominać o tym ze Polacy pobili Niemców. Zobaczcie, jaka cisza wokół Krzywoustego, Śmiałego, Łokietka, ich zwycięstw nad zachodem. Za to ceni się Odkupiciela, który, aby panować nad Wisła zniszczył kraj.

pawelk
Автор

Uwielbiam Pana materialy bo sa w nich rzeczy o ktorych nigdy nie czytalem w szkole! Mam pytanie skad sa te symulacje bitew?

tomaszkawka
Автор

Skoro bitwa z Wichmanem i bitwa z Hodonem, dwoma możnowładcami niższej rangi, dlaczego to niby nie wspominano by o porażce samego cesarza? Nawet gdyby uciszono niemieckich kronikarzy, to takie wydarzenie na pewno zachowało by się w pamięci poddanych Mieszka i z całą pewnościa dowiedziałby się o tym Gall Anonim. Wniosek jest jeden: żadnej wielkiej bitwy nie było, raczej seria niewielkich starć, a może nawet Niemcy w ogóle nie byli w stanie wkroczyć na terytorium Piastów.

Arjuna
Автор

to nie był pierwszy najazd Niemców na ziemie Polskie. Znana i opisywana w dziejach Polski bitwa pod Cedynią miała miejsce w 972 roku i choć agresorem był margrabia Marchii Wschodniej Hodon, to jednak była to walka z Niemcami a nie z kim innym. Wspomina się również o działalności poprzednika Hodona margrabiego Gerona, choć nie ma dokładnego opisu do jakich zdarzeń doszło - mamy jednak informacje o tym, że Mieszko uznał się lennikiem cesarskim z części ziem na których władał, a więc części swego państwa. Z faktu tego należy wysnuć wniosek, że Mieszko utracił pełną kontrole nad częścią swoich ziem i żeby móc nimi dalej władać musiał uznać zwierzchnictwo Ottona I (być może chodzi tu o konflikt w trakcie którego zginął nieznany z imienia brat Mieszka I i w ramach którego Niemcy wyruszyli przeciwko panstwu Mieszka wspólnie z plemionami słowiańskimi ze Związku Wieleckiego)

SlawomirWitrowy
Автор

Dopiero narzucenie Słowianom nowej rzymsko-niemieckiej religii „miłosierdzia i dobroci chrześcijańskiej "utworzonego przez Pepina Krótkiego państwa kościelnego, pozwoliło im podporządkować sobie i przejąć władzę nad całą słowiańszczyzną i utrzymać tę władzę i kontrolę nad nami i nad naszą nauką historii aż do dziś.

janiom
Автор

Dokopali mu, a jego syn postawil kropke nad i.Chrobry najlepszy krol Polski

WaldemarGiernacki
Автор

Komentarz taktyczny dla zasięgów, ciekawe opowieści 👍 tylko proszę jeszcze o porawną polszczyznę🙏

krade
Автор

Nasi zolnierze potrafia walczyc niezaleznie od epoki

magorzatalech
join shbcf.ru