Bezpośrednia obserwacja przeszłości

preview_player
Показать описание
Kilka bardzo niecodziennych konsekwencji faktu skończoności prędkości światła.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

te czasy kiedy scifun mówił "widzimy się za kilka dni" ;-;

goodnigga
Автор

"I do zobaczenia za parę dni" - lub parę milionów lat, w zależności od tego, kto kiedy transmisję ogląda.

sveniusz
Автор

jak obcy mają jakiś super zaawansowany technologicznie teleskop i widzą te wszystkie wojny to nic dziwnego, że nas nie odwiedzają. Myślą, że albo już się powybijaliśmy albo wybijamy się cały czas.

mcbana
Автор

Niesamowite.
Dożyłem czasów oglądania materiału z przed 12 lat, a siedzę na tym samym miejscu co 12 lat temu.

adamkowalski
Автор

"do zobaczenia za pare dni" eh tak wartosciowe i ciekawe filmy to rzadkosc, chcialbym zeby wrociły w częstotliwości co kilka dni

rigux
Автор

Wlasnie ogladam obraz sprzed ponad 7 lat, niesamowite.

Hacobbe
Автор

A co jeśli podczas przebiegu bitwy pod grunwaldem niebo było akurat zachmurzone?

z.
Автор

Czyli teoretycznie, jeżeli mieli byśmy jakąś zaawansowaną technologię, mogli byśmy np. Nagrać sobie bitwę pod grunwaldem i potem ja obejrzeć. Wyobraźcie sobie taką lekcje historii gdzie oglądasz sobie bitwę pod grunwaldem albo powstanie Warszawskie

olsza
Автор

Ta cała hipotetyczna historia nakłania do pewnego wniosku. Mówi się, że we wszechświecie jest tak wiele gwiazd, galaktyk i innych obiektów, że małym wycinku nieba można ich odnaleźć w liczbie sięgającej miliardów, gdy dysponujemy odpowiednim zbliżeniem np. z teleskopu Hubbla. Zakładając, że hipoteza o "naturalnych lustrach" jest prawdopodobna może to oznaczać, że wcale nie widzimy miliardów galaktyk, a np. wielokrotne odbicia naszej galaktyki lub tylko kilku innych galaktyk w różnych stadiach swojej historii. Może wszechświat wcale nie jest tak tak liczny jakby się wydawało. Idąc dalej tym tokiem ew. podróż w stronę planet, które namierzymy gdzieś w przestrzeni kosmicznej bedzie o tyle niebezpieczna, że nie ma 100% pewności, że dana planeta w ogólę sie tam znajduję, bo pobliska czarna dziura lub zespół czarnych dziur zagina światło w taki sposób, że widzimy planetę w jednym miejscu, a w rzeczywistości znajduje się w zupełnie innym... Mimo, iż cała dyskusja faktycznie jest czysto akademicka, to w przyszłości może mieć całkiem praktyczne zastosowanie - współrzędne docelowe wypraw kosmicznych będą musiały być korygowane o współczynniki załamania światła przez czarne dziury wokół obiektu docelowego. Fantastyczna prezentacja... Najważniejsze to zachować otwarty umysł:)

obiektywny
Автор

ten cudzysłów manualny przy "obdarzone inteligencją" 4:29 :D

macieg
Автор

6:40 Czytaj: Do zobaczenia za parę lat.

karolzarko
Автор

Nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy liczbą 92 a 13, 75 :) Polecam poszperać dlaczego tak jest. Bardzo ciekawy temat.

scifun
Автор

Jakie w takim razie może być prawdopodobieństwo, że część obiektów, które obserwujemy w kosmosie, nie jest po prostu powielonym obrazem obiektu, który istnieje w innym miejscu w przestrzeni? Nie myślę tu o nagminych błędnych obserwacjach, ale o możliwej pomyłce, która by wynikała z zakrzywionej ścieżki światła. Precyzując pytanie, czy jest możliwe, że błędnie znterpretowaliśmy jakiś obraz, który do nas dotarł? Na przykład, odkrywamy gwiazdę, powiedzmy czarnego karła "A" (wiemy, że to obraz z przeszłości), a w tym momencie, tego samego dnia, odkrywamy także gwiazdę w innym miejscu na niebie, która ma postać naszego słońca "B". Obraz "B" dociera do nas z dużym opóźnieniem, bo musiał pokonać wiele odbić, gdy obraz "A" przybył do nas prakycznie w linii prostej. Ku naszemu zaskoczeniu jeśli prześledzilibyśmy trasę światła z obiektu "B" zobaczylibyśmy, że tak naprawdę cały czas obserwowaliśmy obiekt "A", ale jego światło docierało do nas z innej strony. Czy jest to fizycznie możliwe, że już teraz możemy popełniać takie błędy, a nie jesteśmy ich świadomi ?

Galwa
Автор

To już 12 lat, naprawdę obserwuje przeszłość bezpośrednio

mojanazwanieistnieje
Автор

Uwielbiam Twój kanał. Niesamowite rzeczy opowiadasz, naprawdę super, że są w necie tacy ludzie jak Ty, SciFanie. Masz naprawdę dar opowiadania o fizyce w fascynujący sposób.

lotta
Автор

Przez tą muzykę czuję się, jakbym odkryła jakiś morderczy sekret. :o

thequeeenie
Автор

Minęło 10 lat i nadal odcinek jest interesujący.

wernicki
Автор

To jest cos niesamowitego ze zrobiles film o teorii ktora narodzila sie w mojej glowie przeszlo 20 lat temu gdy mialem ''nascie'' lat. Ogladam Twoj film i nie wierze ze moje przemyslenia byly dokladnie takie same jak tresc tego filmu :) Pozdrawiam :) P.S. Komentuje z konta mojej partnerki :)

oliwialove
Автор

Myślałem już kiedyś na ten temat i miałem podobny pomysł, żeby znaleźć idealnie gładką powierzchnię na którejś z planet, która odbije światło wysłane przez ziemię.
Jednak rodzi się jeden mały problem. Światło to (oprócz tego, że fala) strumień dyskretnych fotonów. Skoro ziemia wysyła je we wszystkich kierunkach, ich skupienie jest coraz mniejsze. Ile fotonów sprzed milionów lat dotarłoby z powrotem do ziemi przy założeniu idealnego odbicia?

golinization
Автор

" w kosmosie bardzo rzadkie zjawiska dzieją się stale " spodobało mi się to, odważne, pierwszy raz słyszę to od naukowca.

tx