Tag Wielkanocny

preview_player
Показать описание
Cześć!
Zapraszamy na tag wielkanocny! Oto pytania, na które odpowiadamy:
1. Pisanka. Najbardziej barwna postać w literaturze (autor lub bohater).
2. Rezurekcja. Bohater, który zbyt szybko zniknął z kart powieści, a chcesz, żeby wrócił.
3. Święcony koszyczek. Różne tematy książek, które kochamy.
4. Śmigus dyngus. Książki, przed którymi uciekamy.
5. Droga krzyżowa. Lektury (szkolne lub nie), które przygniotły nas swoim ciężarem.
6. Żurek i biała kiełbasa. Jakie książki włączyłybyśmy do listy lektur?
7. Zajączki i baranki wielkanocne. Ulubiona książka o zwierzętach.
8. Niedziela Palmowa. Irytujący nawyk dziennikarzy piszących o książkach.
9. Serniki, mazurki i baby. Wady i zalety recenzji.
10. Triduum Paschalne. Najbardziej znienawidzona seria lub saga (literacka lub filmowa).

Do tagu nominujemy:
oraz

Zapraszamy!
Nałogowe Czytaczki
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nadrabiam moje booktubowe zaległości, suuper ten Wielkanocny tag jakie cieakwe pytania!

MultosLibros
Автор

Brawa dla Cioci!!!!Wspaniały tag i świetne wykonanie.Już zaczęłam się przygotowywać do swojego filmiku.Jeżeli pozwolicie.Pozdrawiam.

Автор

Świetny tag, musimy o nim pamiętać w przyszłym roku😉
Co do "W pustyni i w puszczy", to niestety weszło do lektur obowiązkowych. Większość znanych mi polonistów nie znosi tej książki, ale również większość porusza problematykę wątków rasowych i tłumaczy uczniom dlaczego Sienkiewicz prezentował taki, a nie inny punkt widzenia.
A Żeromskiego bardzo lubię, to nieliczne lektury poruszające problematykę społeczną w nieco bardziej pogłębiony sposób, które trafiły do kanonu. No i ten feministyczny pamiętnik Joanny z "Ludzi bezdomnych"😉

TuCzyTam : Gosia

tuczytam
Автор

Ja właśnie uważam, że na booktubie mało się mówi o ksiażkach z rozwoju osobistego, duchowości itd. Także poproszę aby Natalia opowiadała o takich książkach.

agnieszkamaciejewska
Автор

Uwielbiam takie dłuższe filmiki. Bardzo ciekawy pomysł 😁 Dzięki!

tutusiam
Автор

Ale się cieszę, dzięki dziewczyny! ♥ Wymyśliłyście naprawdę dobre pytania, będę musiała trochę pogłówkować, ale zrobię na pewno!

Автор

Oj, snobizmu i kategoryzowania czytelników, i ogólnie ludzi, bardzo nie lubię. I również nie uważam, że czytanie jest lepsze niż np. wspomniane kopanie w ogródku. To i to jest pasją i jeśli tylko przynosi ludziom radość to super:-)
Bardzo fajny tag, pozdrawiam Was, dziewczyny, wielkanocnie no i wesołych jajek pa😊

Zabukowana
Автор

Bardzo fajny tag. Chętnie przeczytałabym "Słonecznik", ale już zdążyłam się zorientować, że będzie ciężko go zdobyć.

paulinaurbanska
Автор

Postanowiłam, że będę polegać tylko na własnej pamięci i pierwszych skojarzeniach; żadnego przeglądania notatek i zapisków. Zaczynam od 1. pisanki - Jagna Borynowa, piękna, utalentowana plastycznie, namiętna, uwielbiana przez mężczyzn i znienawidzona przez kobiety. Opis jej strojów to majstersztyk. Jagna wchodzi do kościoła jak na wybieg modelek, kręci spódnicami, strzela oczyma. 2. Rezurekcje - Mateusz Cuthbert odszedł stanowczo zbyt wcześnie. Mam żal do Montgomery, że zabrała z powieści jednego z bardzo nielicznych przedstawicieli płci męskiej, w dodatku tak sympatycznego i dobrego. 3. Święcony koszyczek - średniowiecze podkoloryzowane dobrym piórem, Henryk VIII i jego nieszczęśliwe żony, dwór Bolesława Chrobrego, cały europejsko-azjatycki tumult tamtego okresu; bardzo lubię też książki z nieoczywistych krajów i takie zawsze chętnie czytam. 4. Pomimo tego, że to całkiem dobre czytanie to przygniotły mnie "Szczygieł" Donny Tart i "Shantaram." pod koniec lektury obsesyjnie sprawdzałam ile stron mi jeszcze zostało... 5. Żurek - "Życie Pi" po to aby ukazać piękną alegoryczną opowieść o ludzkuch zachowaniach, która dopiero po ostatniej stronie pokazuje to co było na pierwszej. 6. Zajączki i baranki - wiersze Jana Brzechwy są jedyną literaturą o zwierzętach jaką lubię. Nudzi i zawsze nudziło mnie czytanie o przyrodzie i czworo- lub ośmionogach. No, chyba, że mówimy o takich np "Ptakach" Daphne du Maurier, ale nie wiem czy do końca o to chodzi w tej kategorii. 7. Niedziela Palmowa - nie czytam prawie w ogóle, zarzuciłam czytanie tekstów krytycznoliterackich lata temu. Recenzje tylko oglądam na yt, na inną formę żal mi czasu. Xięgarnię pamiętam, obejrzalam wszystkie archiwalne odcinki w sieci. 7. Książki dobrze zrecenzowane przez booktuberów, którym ufam czasem lądują w moim koszyku zakupowym. Zdarza mi się buszować w sklepach z używanymi książkami i wśród setek książek wyłapać tę, o której już słyszałam i instynkt podpowiada mi, że się nie zawiodę. Głównie polegam jednak na własnych wyborach. 8. Śmigus czyli uciekam przed grającymi na emocjach reportażami, których tematem są gwałcone lub mordowane dzieci, opisana jednostkowo przemoc domowa, wspomnienia lub pamiętniki osób porwanych, męczonych, torturowanych. 9. Triduum - tutaj się z ciocią nie zgodzę i nie powiem nic o znienawidzonej serii, bo Triduum to smutny, ale jednocześnie bardzo ważny w kościele katolickim okres, pełen starych i pięknych obrzędów, refleksji, oczekiwania na najważniejszy dzień w kościelnym kalendarzu. Ale powiem o serii - mądrej i dobrej czyli czterech Ewangeliach. Na święta jak znalazł :)

Japoleczka
Автор

Hejo! Ależ dobre i trudne! pytania 💪 Postaram się zrobić tag jeszcze w tym tygodniu 😀 Muszę poczytać więcej o Marquezie, bo bardzo ciekawie o nim opowiedziałyście. Ma wyjść serial na podstawie "Stu lat samotności" jego synowie sprzedali prawa autorskie do ekranizacji, chociaż sam autor jak pewnie wiecie nigdy się na to nie zgadzał. Jestem chyba jedna z nielicznych osób, które nie czują fenomenu rodziny Buendiów. ciekawe też co powiedziała Dagmara na temat czytelnictwa w Polsce i jasne - zgadzam się z tym, że nie każdego stać na zakup książki i to rozumiem w 100%, ale dla chcącego nic trudnego, półki biblioteczne uginają się pod ciężarem woluminów, tylko zapału wśród ludzi do czytelnictwa nie widzę. I to nie tylko wśród osób, które na co dzień z literaturą nie obcują, ale mam niestety sporo znajomych na studiach z filopolo i oni też potrafią cały semestr jechać na streszczeniach. Najgorzej, że wielu z nich jest na specjalizacji np. nauczycielskiej i potem mają pójść do szkoły i zarażać młodych ludzi miłością do książek...

natalahws
Автор

A apropo biografii o Stevie Jobsie to ja polecam , ,Droga Steve' Jobsa". Podejrzewam, że to będzie dużo strawniejsza lektura niż autoryzowana biografia bohatera. Dla mnie to właśnie ten mniej znany tytuł był jedną z najlepszych biografii, jakie czytałam,

annad.-innaperspektywa
Автор

"1Q84" Murakamiego przeczytałam 3 tomy i bardzo mi się podobały. Podobnie jak "Śmierć komandora" 2 tomy. Pozdrawiam jajecznie.

elzbietawysocka
Автор

Ojej a ja wlasnie zakochalam sie w Faulknerze po "As I lay dying" ( i
"The sound and the fury"). Potem juz polowalam na polskie tlumaczenia na Allegro, ale do tej pory mam sentyment. Wymagajaca literatura, nie powiem, ale ja byc moze jestem z tych dziwnych :D Pozdrawiam.

swietka
Автор

24 kwietnia będzie premiera kolejnej książki opisującej życie Jobsa. "Nadgryzione Jabłko" ma być ponoć opowieścią wieloletniej partnerki życiowej Chrisann Brennan, która oddaje portret Steve Jobsa od tej prywatnej strony, początek ich znajomości, rozwój związku i cała ta moda na sukces. Mój Żeromski to przede wszystkim "Wierna Rzeka" - literacki Odrowąż i filmowa Salomea ) (jak ona o niego walczyła, oj jak walczyła) Co do 1Q84 to kiedyś dorwałem drugą i trzecią część po fajnej promocji, ale już z dostępnością do pierwszej części już mam mały problem. I tak czekam sobie i czekam. W "Pustyni i w puszczy" chyba muszę sobie odświeżyć.
I też uciekam przed romansami :p
Pozdrawiam serdecznie!

andrzejkmicic
Автор

Ciocie trzeba wysłać do kościoła bo ma dobre pomysły. Doznaje olśnienia i to przekłada się na super filmik w Waszym wykonaniu. Lubię książki Mukaramiego. Od Millenium nie mogłam się oderwać. Czytałam do późnej nocy . Byłam pod wrażeniem. Resztę muszę przemyśleć i się odezwę. Pozdrawiam

elzbietaszczepanska
Автор

Mogę polecić "Love line" Niny Reichter, obie części. Mimo tego, że to romans właśnie, oprócz głównej relacji czytelnik może tyle dla siebie wyciągnąć. Absolutne 10/10 dla mnie.

gosia
Автор

Jaki ładny opis do rezurekcji :) pozdrowienia dla cioci - kiedy debiut na yt? O wielokulturowości mówiąc, czy czytałyście 'The Brick Lane' Moniki Ali? Ciekawa perspektywa hinduskiego małżeństwa zweryfikowanego przez życie w nowoczesnym Londynie. Polecam.

Japoleczka
Автор

Magazyn "Książki" czytam od niedawna i rzeczywiście warto po niego sięgać. Dla mnie wartościowa jest środkowa wkładka, o książkach dla dzieci. Mnie od Larssona odrzuciło to, że tam każdy z każdym co chwilę się pieprzył. Nie było kochania, wykorzystywania, leczenia się miłością itd., żadnych głębszych czy złożonych uczuć, tylko traktowanie ciała jak przedmiot.

remeszuki
Автор

Książki dla Mamy Małe życie i Ludzie na drzewach Yanagihary można kupić na Nie przeczytane w księgarni internetowej w bardzo przystępnej cenie.Pozdrawiam serdecznie

annaodalska