Wyzwania stojące przed polską wsią i rolnictwem w nowej perspektywie WPR / Debata SGH

preview_player
Показать описание
Debata, Szkoła Główna Handlowa, 5 marca 2020 [2h03min]

Nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR) – jakie szanse i wyzwania niesie dla Polski? Podczas debaty zorganizowanej przez Szkołę Główną Handlową dyskutowali na ten temat prof. dr hab. Walenty Poczta (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), dr Mirosław Drygas (IRWiR PAN), prof. dr hab. Monika Stanny (IRWiR PAN), prof. dr hab. Jerzy Wilkin (IRWiR PAN), Grzegorz Brodziak (Goodvalley, KZPPTCh Polpig) i dr inż. Jerzy Plewa (urzędnik państwowy, były wiceminister rolnictwa).

Komisja Europejska w czerwcu 2018 roku zaprezentowała założenia, według których ma być kształtowana Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku. Propozycja budżetu na lata 2021-2027 przewiduje 365 mld euro na wsparcie rolników i obszarów wiejskich, a także realizację celów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Nowa WPR przyznaje państwom większą autonomię w zakresie wydatkowania środków.

Wstępem do dyskusji o tym, jakie zmiany niesie polskiej wsi nowa Wspólna Polityka Rolna był referat prof. Walentego Poczty. Prelegent przedstawił dane zawarte w publikacji „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej”, której jest w współautorem. Wynika z nich, że 1,2 mln rodzimych gospodarstw (blisko 90 proc. wszystkich, które zajmują ok. 50 proc. gruntów ogółem) nie przynosi dochodów, które zaspokajałyby potrzeby rolników. Co prawda produkcja standardowa przeciętnego gospodarstwa wzrosła o 11,2 tys. euro w latach 2005-2016, ale jest to słabym wynikiem na tle UE (wzrost o blisko 26 tys. euro).

Inne problemy zaakcentowała prof. Monika Stanny. Zauważyła, że polska wieś wymaga dezagraryzacji struktur gospodarczych. Podkreśliła, że bez tego tereny wiejskie czeka depopulacja. Postulowała inwestycje w infrastrukturę, w tym zwiększenie dostępu do internetu. W kwestii rolnictwa, aby lepiej racjonalizować wsparcie, niezbędne jest jej zdaniem wprowadzenie rachunkowości rolniczej. Zdaniem Grzegorza Brodziaka, pomoc powinna być również uzależniona od tego, czy rolnik spełnia rolę społeczną. Jak zaznaczył, zdefiniowanie tego na gruncie prawnym to wyzwanie. Brodziak akcentował również potrzebę inwestycji w ochronę środowiska i produkcję niskoemisyjną. Zdaniem Dr Mirosława Drygasa, środki unijne powinny adresowane do rolników „zorientowanych rynkowo”. Jego zdaniem wsparcie socjalne dla rolników należy kierować ze środków krajowych.

Paneliści:

Prof. dr hab. Walenty Poczta - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, współautor opracowania "Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej"

Dr Mirosław Drygas - Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

Prof. dr hab. Monika Stanny - Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

Prof. dr hab. Jerzy Wilkin - Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

Grzegorz Brodziak - dyrektor zarządzający Goodvalley, wiceprezes zarządu KZPPTCh Polpig

Dr inż. Jerzy Plewa - urzędnik państwowy, były wiceminister rolnictwa

Moderator dyskusji: dr Stanisław Kluza - Szkoła Główna Handlowa

Znajdź nas:
#rolnictwo #irwir #wpr #politykarolna #polityka #wieś
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Likwidacja małych gospodarstw wg.pana Poczty ? Absurd, to właśnie o tym się mówi jeśli chodzi o zdrową żywność. Tylko małe gospodarstwa byłyby w stanie zapanować nad jakością żywności 😒

krzysztofjanowski