#6 - Bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych

preview_player
Показать описание
Przestrzeń publiczna to z definicji miejsce dla wszystkich. Coraz więcej uwagi poświęca się dostępności budynków dla osób niepełnosprawnych. Podjazdy czy windy dla osób poruszających się na wózkach to coraz częstszy widok. Jednak niezwykle ważnym jest, by takie udogodnienia były projektowane w sposób, który rzeczywiście jest pomocny, a nie tylko spełniają wymogi. Samodomykające ciężkie skrzydła drzwiowe, zbyt wysoko umiejscowione klamki i włączniki światła, a także ostre kąty nachylenia zbyt wąskich podjazdów – to wszystko są bariery, których sprawny człowiek nawet nie zauważy. W tym odcinku dowiecie się na co zwrócić uwagę przy dostosowywaniu budynków i chodników pod potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo.

Stowarzyszenie Budujemy Przystań w Radomiu powstało z inicjatywy ludzi pragnących zmieniać na lepszy świat osób z niepełnosprawnościami. Prowadzą Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych, gdzie edukacja i terapia są maksymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. Wspomagają rozwój już u kilku miesięcznych niepełnosprawnych dzieci, dlatego dla nich również oferujemy terapię tworząc tym samym szanse na prawidłowy ich rozwój.

W regionie radomskim są specjalistami w komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób niemówiących lub posługujących się mową w ograniczonym zakresie. Specjalizują się w pracy z uczniami z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, stosując szereg innowacyjnych metod usprawniających ich rozwój psychoruchowy.

Nasz gość - Aneta Kalbarczyk – to Wiceprezes Zarządu tego Stowarzyszenia. Ukończyła Politechnikę Radomską im. Kazimierza Pułaskiego na wydziale pedagogicznym, podyplomowo oligofrenopedagogikę. Absolwentka IV Edycji PROMENGO Programu Menadżerowie NGO adresowanego do Kadry Menadżerskiej III Sektora oraz Programu PROMISSIO Strategicznego Programu Rozwoju Fundraisingu dla Organizacji. Uczestniczka VI edycji programu PSIK Social Business Accelerator zainicjowanego w 2011 roku przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, przy współpracy z Ashoką. Certyfikowany Coach oraz Trener Biznesu i Rozwoju Osobistego .

ROZDZIAŁY:
00:00 Wstęp
01:10 10 lat Stowarzyszenia
01:47 Jak budować przestrzeń dla osób niepełnosprawnych?
02:35 Świadomość potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce
04:39 Nieprzemyślane rozwiązania
07:40 Co najbardziej przeszkadza osobom i opiekunom osób niepełnosprawnych?
09:20 Co w przypadku starych budynków?
10:45 Wyzwania finansowe przed jakimi stoi Stowarzyszenie BUDUJEMY PRZYSTAŃ
12:30 Jak wesprzeć Stowarzyszenie BUDUJEMY PRZYSTAŃ

Pomocne linki:
KRS: 0000 406 556
Możesz też przekazać darowiznę bezpośrednio na numer konta Stowarzyszenia:
Raiffeisen Polbank: 71 1750 0012 0000 0000 4077 4618

Więcej porad budowalnych znajdziesz na naszym blogu:

Masz pytania do naszego gościa? KONTAKT do Eksperta:

A może jesteś Ekspertem i chcesz wziąć udział w filmie?

Dowiedz się więcej:
---------------------------------------------------------------------
Psss... dobra rada: SUBSKRYBUJ kanał, bo warto!

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Świetny wywiad i wiele ciekawych spostrzeżeń. Serdecznie pozdrawiamy :)

Автор

trzeba przyznać, że niezwykle istotna kwestia została poruszona w filmie. Warto zwracać uwagę na bariery jakie występują na każdym kroku (dla wielu ludzi jest to niezwykle uciążliwe, a czasem nawet niemożliwe do pokonania) - warto o tym mówić. Świetny temat! Wywiad wart dużej uwagi! #radom #uth

kornelia