Historia Litwy w średniowieczu XI - XV wiek

preview_player
Показать описание
Ziemowit opowiada historię Litwy od samego początku jej państwowości aż po unię Polsko-Litewską w XV wieku i rządy Władysława II Jagiełły

Spis treści:
00:00:00 Wstęp
00:00:53 Najdawniejsze dzieje Litwy
00:06:13 Mendog 1236-1263
00:10:55 Zamieszanie po Mendogu 1263-1270
00:12:47 Trojden 1270-1282
00:14:31 Chaos po Trojdenie
00:16:14 Giedymin 1316-1341
00:19:01 Olgierd 1345 - 1377
00:23:39 Jagiełło 1377 - 1432

Polecam książki o historii Polski:

Polecam też świetne książki o średniowiecznej Europie:

Jeśli podoba Ci się działalność naszego Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera:
1. Subskrybuj nasz kanał.
3. Przekaż nam darowizję:
Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera
36 2030 0045 1110 0000 0418 3940
tytuł: darowizna na cele statutowe
4. Wesprzyj nasz kanał wybierając jedną z 3 opcji.

Kontakt:

Nasz sklep:
Twój kod rabatowy -25% na wszystko!
ytfan

ujęcie Zamku Kamieniec z filmu:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jak to jest; chodzilam do szkoly i uczyli mnie histori Polski, a jak mowilam mamie co mnie uczyli to mama prostowala i tak tracilm czas uczac sie latami klamstw. Nasza historie poznajemy dzieki takim swietnym znawcow histori i z wielkim zaunteresowaniem poznaje nasza historie. DZIEKI Panu za to co robicie ❤💝💖💞💕

esclarmonde
Автор

... podziwiam za taką ogromną wiedzę i sposób w jaki Pan dzieli się z Nami ... Dziękuję bardzo

tojadkc
Автор

Świetny i szczegółowy wykład. Wielkie dzięki.

hania
Автор

bardzo fajne filmy robisz, odkryłem nie dawno pozdrawiam i czekam na wiecej

Kalach
Автор

Prawdopodobnie to właśnie podczas jednego z najazdów litewskich spalony został nieznany ( strategicznie położony nad Liwcem , zbudowany w Xll wieku ) z nazwy gród ( obecnie wieś i dobrze zachowane grodzisko otoczone wysokim wałem, fosą-prawdopodobnie podwójną ), który nie odzyskał swej świetności a jego rolę przejął murowany zamek w Liwie ( położony na wyspie w rozlewisku rzeki Liwiec i połączeny z lądem długim pomostem, przez co był trudniejszy do zdobycia ) .
Ps. Polecam wszystkim przejeżdżającym w tamtym rejonie ( ok 20km od krajowej 8 za Kaluszynem ) odwiedzić Grodzisk, bo to jedno z lepiej zachowanych grodzisk sredniowiecznego Mazowsza, do tego mało znane ( niedaleko piękny pałac w Starej Wsi, Węgrów z "lustrem Twardowskiego ", Treblinka i pozostałości po zamku w Liwie ) .

andrzejsitkowski
Автор

Dziękuję za ciekawą wiedzę historyczną. Pozdrawiam 🙂

styldanuta
Автор

Bardzo dziękuję za tę opowieść. Ciekawa merytorycznie i zajmująco opowiedziana🙂👍🏼
Jedna uwaga: brat ojca (25:33) to STRYJ a nie wuj (25:40) 😉
Precyzja ułatwia zrozumienie i pozwala uniknąć wielosłowia.
Robisz super robotę!

marvju
Автор

Wartałoby też wspomnieć o stylu życia Jagiełły, bo to bardzo rozsądny i zdrowo żyjący był człowiek.

piterfigielos
Автор

Super. Dzięki za ciekawy materiał. Robisz świetną robotę przybliżając nam historię wschodu, który jest w szkołach w większości pomijany lub omawiany po łebkach.
Nawiązując do tematu prosiłbym o jakiś krótki materiał o potomkach Giedymina, bo nego żywotność jest niewiarygodna - Jagiellonowie, Czartoryscy, Elżbieta II, Franz Josef i wielu wielu innych. Niezwykle żywotny ród 🙂

iwok
Автор

Bardzo ciekawe. Dziękuję za przekazane informacje.

dorotanowak
Автор

Zdjęcie było po rozbiorach z toba zwracam honor. Więcej takiej wiedzy gdyż chcą ja nam zamienic. Jak mało znamy nasza historie starożytne i królów przed Mieszkiem a było ich sporo.

polakowalska
Автор

Wyczerpujaca historia i Litwy jest przedstawiona w ksiazce Marji Gimbutas "the Balts". To genialna Archeolog ktora udowodnila wiele rzeczy na 60-70 lat przed wielkimi odkryciami w genetyce. Miedzy innymi matriarchat u Hetytow.

krakfrank
Автор

DZIĘKUJĘ super opowiedziane, gratuluję sposobu przekazu. 😊

bogumila_wosik
Автор

Długo szukałem zwięzłej historii Litwy. Przez więzy pokrewieństwa z moją prababcią Julią jestem związany niejako z osobami tej historii, Moi przodkowie związani są z wielkimi rodami Giedroyciów i Juraha. Ten ostatni jest wymieniany w Panu Tadeuszu. Dziękuję za ten bardzo ciekawy wykład.

matiberg
Автор

Bardzo dziękuję za interesujący odcinek 👍👍👍

PanMasterMind
Автор

Trudno jednoznacznie ocenić co by było gdyby. Jest taka zasada, że w historii się nie gdyba. Jeśli jednak zabawić się w proroka przeszłości to myślę, że nie da się ocenić czy byłoby zgubne czy dobre gdybyśmy olali Litwę, a to dlatego że z jednej strony, wchodząc w unie z Litwa Polska jako taka nie widziała wojny na swoim terenie od drugiego pokoju Toruńskiego az do potopu, a z drugiej może gdyby Polska była w stałym zagrożeniu (także że strony litwy) to może szlachta i władcy bardziej by sie spieli, że trzeba utrzymać silna armię by przetrwać. Z drugiej strony mogliśmy już w 16 wieku lub 17 podzielic losy państw jak Czechy czy Węgry. Ogólnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi co by było gdyby.

RD
Автор

Dziękuję za bardzo interesującą opowieść! Tym bardziej, że mało znana jest u nas historia średniowiecznej Litwy oraz korzenie naszej wielkiej dynastii Jagiellonów.

jacekbialy
Автор

Niech Pan zobaczy bitwę pod Wiedroszą 1500 r., gdzie Litwa w walce z Moskwą doznała klęski i na jej rzecz utraciła pokaźne terytoria. Od tego momentu sojusz z Polską był jej jeszcze bardziej potrzebny. Litwini kombinowali jak koń pod górę aby nie uszczknąć swojej niezależności na rzecz Korony.

tylkoprawdajestciekawaii
Автор

Bardzo dobry kanał. Dopiero co trafiłem, a oglądam odcinek za odcinkiem :)

oakbrain
Автор

znowu swietny material, ciekawie opowiedziane! dziedkujemy

alina