Pomnik Mickiewicza w Szczecinie - opowiada dr Szymon Kubiak

preview_player
Показать описание
Do „mickiewiczowskiego boksu” kurator Szymon Piotr Kubiak wprowadza nas przez ekspozycję ciekawego eksponatu ze zbiorów MNS. Brązowej plakiety z ok. 1860 roku z wizerunkiem Adama Mickiewicza, wymodelowanym zaraz po jego śmierci. - Pełniła formę patriotycznego gadżetu ku pokrzepieniu serc, który na masową skalę produkowała fabryka Mintera przedsiębiorcy, który był Niemcem, pochodzącym ze Szczecina. W carskiej Warszawie wytwarzał takie patriotyczne pamiątki, wspierając tym samym polską tożsamość we wszystkich trzech zaborach i odprowadzając podatki na carski dwór.

Po 1945 roku wizerunki Adama Mickiewicza, romantyka odkrywającego źródła tożsamości w Słowiańszczyźnie, znowu pełnią istotną rolę. „Tysiące szczecinian pod pomnikiem Wieszcza” - donosi Kurier Szczeciński z 4 maja 1960 roku. Stoi wśród nich Kuba Lewiński, który przyszedł ze swoją klasą z podstawówki.

Monument przedstawiający wieszcza w todze pielgrzyma (tu dr Kubiak wskazuje podobieństwo do projektu pomnika Zbigniewa Pronaszki, który chciał postawić pomnik Mickiewicza w Wilnie) zostaje odsłonięty w Szczecinie z okazji tysiąclecia państwa polskiego, w miejscu dawnego pomnika konnego króla Prus i cesarza Niemiec - Fryderyka III.

Po odśpiewaniu „Hymnu Pomorza” i pieśni „O ziemio ojców” przy dźwiękach Poloneza Ogińskiego zakłady pracy składają u stóp Mickiewicza mnóstwo wiązanek z żywych kwiatów.

Wysokość pomnika 6 metrów, waga - 15 ton. Model jest wyzwaniem, które rzeźbiarz realizuje w gruzowisku na zapleczu 13 Muz.

Рекомендации по теме