Rozmaryn lekarski - uprawa, rozmnażanie. Rośliny śródziemnomorskie

preview_player
Показать описание
Pora na kolejny odcinek z cyklu o roślinach śródziemnomorskich. Tematem dzisiejszego filmu będzie rozmaryn lekarski, wspaniała roślina, zarówno o walorach ozdobnych jak i zdrowotnych. Możemy ją uprawiać także w naszych domach i ogrodach. Jak to zrobić? Zapraszam do obejrzenia!
Rozmaryn lekarski to krzew, który w swoim naturalnym środowisku występowania potrafi dorastać do półtora metra. Systematycznie przycinany ma zwarty pokrój, tylko po coraz starszych, zdrewniałych pędach przy ziemi widać, że nie jest to młoda roślina. Najczęściej jednak spotkać ją można w płożących czy też przewieszających się nasadzeniach, ponieważ nie straszne jej chwilowe niedobory wody, przepuszczalne podłoże, np. w nasadzeniach na murkach.
Przechadzając się po chorwackich górach lub włoskich ulicach, często spotykamy rozmaryn rosnący jako roślina okrywowa. Jeżeli delikatnie ją dotkniemy lub chociaż muśniemy, od razu poczujemy jej charakterystyczny, cudowny zapach.
I właśnie z uwagi na ten zapach i aromat liści, używamy tej rośliny, także u nas jako przyprawy. Doskonale nadaje się do mięs, zwłaszcza wołowiny, do grillowanych potraw czy ziołowego, rozmarynowanego masła. A to tylko kilka przykładów. W przepisach kucharskich znajdziemy znacznie więcej zastosowań rozmarynu.
I dodatkowo jest to roślina niezwykle dekoracyjna. Pędy ma wzniesione, z wąskimi liśćmi, ciemnozielonymi od góry i szarozielonymi od dołu. Szczególnie pięknie prezentuje się, gdy zakwitnie, wieloma drobnymi błękitnymi kwiatami. Podobnie jak liście są one jadalne. Jeżeli więc uda nam się w naszych warunkach klimatycznych przezimować rozmaryn, będziemy mogli je podziwiać i zbierać zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Możemy nimi dekorować potrawy lub dodawać do przygotowywanych dań.
Rozmaryn bardzo łatwo można rozmnożyć i to zarówno w jego naturalnym, śródziemnomorskim klimacie, jak i w naszych domach lub ogrodach. Możemy to zrobić przez wysiew nasion wczesną wiosną, w marcu czy kwietniu lub poprzez sadzonki wierzchołkowe. W tym celu, najczęściej późną wiosną lub latem, odcina się wybrane pędy, o długości ok. 10 cm. Usuwamy potem z pobranych fragmentów rośliny dolne liście, po czym umieszcza się je bezpośrednio w podłożu, które powinno być przepuszczalne i wilgotne, może być np. z domieszką piasku. Proces ukorzeniania trwa zazwyczaj ok. 6 tygodni.
W naszych warunkach klimatycznych rozmaryn możemy uprawiać cały rok w doniczce. Wiosną wystawiamy go do ogrodu lub na balkon i chowamy na zimę w jasnym i najlepiej chłodnym miejscu, jednak takim, gdzie roślina nie będzie narażona na silne przymrozki.
Jeżeli przezimujemy swój rozmaryn, możemy liczyć na to, że z każdym rokiem będzie coraz większy i piękniejszy. Niektórzy, w maju, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków, sadzą tę roślinę w gruncie, w zielniku lub na wybranej grządce i wykopują ją przed nadejściem mrozów. Jeżeli uprawiamy rozmaryn w donicy, warto go każdej wiosny przesadzić do większego pojemnika. Możemy do tego użyć podłoża do ziół. Sprawdzi się też podłoże uniwersalne, ale np. z domieszką piasku, perlitu lub innego dodatku poprawiającego przepuszczalność, ponieważ rozmaryn tak jak większość ziół nie lubi przelewania, lepiej je przesuszyć niż zalać.
Czasami nawet w naszym klimacie zima okazuje się na tyle łagodna, że rozmaryn daje radę przetrwać ją nawet w naszych ogrodach lub na balkonach, zwłaszcza jeżeli posadzimy go lub postawimy donicę, w której rośnie, w zacisznym, słonecznym i osłoniętym miejscu. Jest on bowiem w stanie wytrzymać niewielkie i krótkotrwałe przymrozki, zwłaszcza gdy rośnie w osłoniętym, dobrze nagrzewającym się miejscu na działce. Ale, jeżeli temperatura spadnie poniżej -15, -20 stopni Celsjusza, nie mamy co liczyć na to, że rozmaryn przeżyje.
Rozmaryn może rosnąć samodzielnie w donicy, ale równie dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami, kwitnącymi lub o ozdobnych liściach.
Może stanowić ciemnozielone tło lub tak jak tu najwyższy, pionowy element całej kompozycji, a dodatkowym atutem jest to, że aromatyczne liście rozmarynu mamy cały czas pod ręką.
Roślina ta nie potrzebuje wielu składników pokarmowych, co jakiś czas latem, w trakcie wegetacji, możemy nawieźć ją np. nawozem rozpuszczalnym do ziół. W czasie upałów pamiętamy o jej podlewaniu, zwłaszcza jeżeli rośnie w niewielkim pojemniku...

Linki :
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mam u siebie rozmaryn lekarski w ogrodzie - od 3 lat rośnie w gruncie - niekiedy częściowo przesycha i przemarza, ale rośnie dalej, nie wykopuję go z gruntu na zimę i nie osłaniam, a rośnie w miejscu odsłoniętym - narażony na silne słońce latem i mróz i zimny wiatr w zimie. Pozdrawiam

robstark
Автор

Super filmik a Pani jak zwykle cudownie wyglada.

tomaszstaszewski
Автор

Wszystkie filmiki bardzo przydatne, można słuchać i słuchać. Brawo

januszwojcik
Автор

Kupiłem i mam, więc zaczynamy z O mój rozmarynie.... rozwijaj się ;)

painkillergko
Автор

Herbata z rozmarynu jest wspanialym oczyszczaczem mózgu i roznych mgiel mozgowych.

spriteespritee
Автор

Dzięki za piękny, wyczerpujący temat rozmarinu, pozdawiam💕💞

danutaignatiuk
Автор

Coś pięknego, rozmaryn też.Pozdrawiam.💖🌹🤗

andrzejmrosewski
Автор

Dzięki 👍👏 pozdrawiam serdecznie 😘 i miłej niedzieli ☀️💚💚

bogumianowak
Автор

Oczywiście bardzo pożyteczny odcinek i naukowy dla nowicjuszy. Fajnie że taki się pojawił😉☺️🥰🥰

marekzuchowski
Автор

świetny ten rozmaryn, można sobie robić płukankę do wlosów, podobno rosną szybciej

lucynap
Автор

Czesc Izuniu. Super filmik mam tez rozmaryn kolo domu i wiele innych roslin leczniczych. Cudnie wygladasz w tych biodroweczkach. Dzieki tak czesciej w filmikach.

andrzejsliwka
Автор

Czy można i jak zasadzić złamany wierzchołek rozmarynu..ten już jest drewniany. Można go odratować ?

erwinzdunczyk
Автор

mam rozmaryn 12letni 1metr w doniczce w b jasnej oranżerii w budynku z szybą podwójną z temp jak zalecane zimą 2-10C i niestety nie jest on taki bez problemów. Każdą zimą czy go podlewać czy nie podlewać cały potężny krzak usycha czy gnije-mi wygląda źe to jakieś muszą być choroby - i wściekłość bierze gdy latem się naganiam za nim a potem zimą taka potężna strata wsio czarne. Potem długo długo zanim zacznie od nowa rosnąć. Odmiana kupiona jako miała być odporna a nie jest. Mam jedynie posadzkę która może przemarznąć i czy to może go zniszczyć jak stoi bezpośrednio na podłodze czasem? innaczej ciężko wymyśleć co jest nie tak-staram się podlewać wodą z gnojówek różnych-która inne rośliny mega pędzi

cekir
Автор

czy rozmaryn przetrzyma zimę w klimacie mazowsza

wiktorkozowski
Автор

W tym roku po raz pierwszy hoduję rozmaryn i chciałem zimą trzymać go w doniczce w temperaturze pokojowej bo jest to najwygodniejsze ale wszędzie mówią/piszą że musi być to miejsce z ok. 10°C jednak nikt nie wyjaśnia dlaczego. Zimą temperatura pokojowa będzie mu szkodzić?🤔

mariusznowak
Автор

mam rozmaryn 12letni 1metr w doniczce w b jasnej oranżerii w budynku z szybą podwójną z temp jak zalecane zimą 3-10C i niestety nie jest on taki bez problemów. Każdą zimą czy go podlewać czy nie podlewać cały potężny krzak w doniczce plastikowej usycha czy gnije-mi wygląda źe to jakieś muszą być choroby - i wściekłość bierze gdy latem się naganiam za nim a potem zimą taka potężna strata wsio czarne. Potem długo długo zanim zacznie od nowa rosnąć. Odmiana kupiona jako miała być odporna a nie jest. Mam jedynie posadzkę która może przemarznąć i czy to może go zniszczyć jak stoi bezpośrednio na podłodze czasem? innaczej ciężko wymyśleć co jest nie tak-staram się podlewać wodą z gnojówek różnych-która inne rośliny mega pędzi

cekir