Naczynia przeponowe

preview_player
Показать описание
Zapraszam do mojego sklepu 😄👍

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo dziękuję za filmik. Niby proste i oczywiste a wielu dobiera na chybił-trafił.

rreligawp
Автор

0:59 Woda znajduje się wewnątrz balonu z gumy (membrany) więc kiedy się rozszerza to balon się rozciąga a nie kurczy jak wspomniano na filmie. Poduszka powietrzna jest pomiędzy ściankami naczynia a membraną i przeciwdziała rozciąganiu balonu z gumy. Kiedy woda stygnie powietrze naciskając na powierzchnię balonu powoduje jego kurczenie i wypieranie wody ze środka w kierunku zasobnika cwu.

ppredki
Автор

Potwierdzam, jeden z najlepszych materiałów na kanale !!! Chciałbym więcej takich technicznych filmów, objaśniających wybrana zagadnienia, pokazujących nowości w hyraulice/automatyce itp ! Panie Stanisławie bardzo dobra robota !

chrobry
Автор

Można tez zakręcić wodę przy liczniku odkręcić kran by ciśnienie spadło i wtedy dobić powietrze

Jakub
Автор

Najlepszy materiał na kanale! Czekam na więcej takich informacji. Mógłbyś omawiać też co stosujesz i po co to służy, aby laik też wiedział :D Fajnie jakbyś też zobrazował w jakim momencie powinno być to zastosowane w rozumieniu do całej instalacji :) Przed kotłem czy za kotłem oraz za wodomierzem :D Rysunków technicznych nigdy za mało.

KrystianMillervotus
Автор

Panie Stanisławie super Pan tłumaczy. Tej wiedzy nikt nie chce przekazywać, bo od tego trzeba zacząć, że hydraulicy bazują na ciśnieniu zadanym przez producenta zbiornika. Wiele razy widziałem bańki montowane odwrotnie niż nawet strzałka zaleca o dobrowolnej pojemności. Wśród wielu hydraulików panuje partyzantka. Pozdrawiam i więcej takich produkcji proszę.

kamilpyza
Автор

Świetny film! Brawo! Dużo dobrych pożytecznych informacji. Jako laik zaprojektowałem (na kartce narazie) jakiś czas temu instalacje pod bojler elektryczny w domku letniskowym, po obejrzeniu filmu zrobiłem rewizje tego projektu. Teraz stał się bardziej kompaktowy, i trochę tańszy.

meshsmooth
Автор

Dziękuję, wreszcie film który tłumaczy zasady działania

kapusniaczek
Автор

Fajny odcinek. Teraz jest sporo aplikacji do dobierania średnicy rur, wielkości pompy obiegowej czy właśnie naczynia wzbiorczego. Można też z prostego wzoru to obliczyć. Chociaż osobiście korzystałem z niego tylko raz w szkole na zajęciach :) Co do dobierania na procenty, to jak miałem kiedyś egzamin energetyczny, egzaminatorami była grupka starszych panów już na emeryturze. I właśnie jeden z nich podkreślał, ze pojemność naczynia dla instalacji CO, to powinno być 5-10% pojemności zładu, o ile dobrze pamiętam. Takiego zaworu z wbudowanym zwrotnym i miejscem na manometr chyba jeszcze nie widziałem. Znowu się czegoś nauczyłem z Pana filmów. Ja dla wody często montowałem naczynka reflexa powieszone odwrotnie niż to szare na filmie. Mocowane do ściany na opaskę. Takie zielone przepływowe tylko raz, przy maszynowni na dwóch pompach ciepła Thermia 80kW. Były 3 zasobniki po 1000 litrów połączone układem Tichelmana i właśnie takie przepływowe naczynia.
Sama firma reflex bardzo dobra. W OPECu jakieś 95-99% to mieliśmy właśnie ich naczynia. Od małych 50 litrowych po takie po 2-3 metry sześcienne. Jak kiedyś w jednym pękła przepona, to po wyjęciu wielka jak kołdra :) Sama przepona, albo tylko jej naprawa to koszt kilku tysięcy. Reflex miał też bardzo fajne urządzenia które pilnowały ciśnienia w instalacji i automatycznie dopuszczały wodę, odgazowywały ją, regulowały ciśnienie w naczyniu. Ale to już typowo urządzenia na węzły i stacje. Na prawdę dobra firma.

bobjohanson
Автор

Witam. Mały szczegół: zawór bezpieczeństwa SYR (w tym przypadku 1915, choć lepiej 2115) powinien być zamontowany pionowo z wyrzutem skierowanym w dół za pomocą kolanka. Pozdrawiam.

pawelvw
Автор

Super film, lubię Cię oglądać.
Jedna uwaga: powietrze zawiera 78% azotu. Często o tym myślę, a dziś zapytałem o to chatGPT i rzuć okiem, co opdowiedział. Co o tym myślisz?

To doskonałe pytanie, które porusza temat efektywności i sensowności stosowania azotu w kontekście jego powszechnej obecności w powietrzu. Rzućmy okiem na argumenty za i przeciw:

Argumenty za stosowaniem czystego azotu:
Brak wilgoci: Powietrze zawiera wilgoć, która może prowadzić do korozji felg lub metalowych elementów w układzie (np. w naczyniach przeponowych). Azot jest suchym gazem.
Mniejsze zmiany ciśnienia przy różnicach temperatur: Azot ma nieco stabilniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej niż powietrze. Dzięki temu ciśnienie w oponach waha się mniej przy zmianach temperatury.
Dłuższe utrzymanie ciśnienia: Molekuły azotu są większe od tlenu, więc przenikają przez ścianki opon wolniej niż tlen, co oznacza, że ciśnienie w oponach spada wolniej.
Bezpieczeństwo w naczyniach przeponowych: W naczyniach azot zmniejsza ryzyko korozji wewnętrznych elementów układu (np. wymienników ciepła).
Argumenty przeciw stosowaniu azotu:
Już pompując powietrze, mamy 78% azotu: Faktycznie, wtłaczając zwykłe powietrze, wprowadzamy większość azotu. Różnica to zaledwie 21% tlenu i niewielka ilość innych gazów (jak argon czy CO₂).
Koszty: Użycie czystego azotu jest droższe niż pompowanie powietrzem. Trudno uzasadnić ten wydatek w codziennych zastosowaniach.
Minimalny wpływ na korozję: Jeśli naczynie przeponowe lub układ jest odpowiednio zabezpieczony (np. przez warstwy ochronne), ryzyko korozji od tlenu w powietrzu jest minimalne.
W normalnych warunkach różnice są niezauważalne: W typowym użytkowaniu pojazdów czy domowych układów grzewczych różnica w ciśnieniu czy trwałości jest marginalna.
Podsumowanie:
Stosowanie azotu ma sens w sytuacjach, gdzie kluczowe jest ograniczenie wilgoci, stabilność ciśnienia lub minimalizacja korozji (np. w sportach motorowych, lotnictwie czy w układach przemysłowych). Jednak w większości codziennych zastosowań, takich jak pompowanie opon samochodowych czy domowych naczyń przeponowych, powietrze atmosferyczne jest wystarczające i bardziej ekonomiczne.

Chris.Mechanic
Автор

Jest jeszcze jeden aspekt stosowania zaworu spustowego przy naczyniu c.w.u, mianowicie szybka wymiana anody magnezowej. Moim Klientom kupuję od razu drugą do pierwszej wymiany, aby im weszło w krew. Oni nie pamiętają, instalatorzy też nie zawsze. Grupa bezpieczeństwa c.w.u z odpowietrznikiem automatycznym nie sprawdza się, gdyż woda ma dużo więcej kamienia kotłowego, niż woda w centralnym ogrzewaniu. Piony ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją próbowano zakańczać odpowietrznikami aut., gdy ktoś miał dwa piony wodne, a z kuchni robił pokój (kuchnia "szła" do pokoju sąsiadującego z łazienką). Na ostatniej kondygnacji cyrkulacja stawała ze względu na zapowietrzenie się. Po wstawieniu automatów były zalania.

termont
Автор

Proszę odpowiedzieć mi w razie możliwości na kilka pytań:
1 jaki sens ma instalowanie zielonego zbiornika Reflex dd który jest znacznie droższy od Reflexa niebieskiego jeśli zastosujemy zawór Flowjet który już ma element kierujący przepływ wody do zbiornika? Zbiornik zielony od niebieskiego różni się elementem plastikowym w przyłączu który ma za zadanie kierować strumień wody do zbiornika jednak przy zastosowaniu zaworu Flowjet czy nie staje sie on zbędny?
2. Słusznie ktoś zauważył, że częścią która przejmuje rozprężającą się wodę jest wewnętrzna część membrany w zbiorniku. Zatem czy nie wystarczająca jest wymiana wody w zbiorniku jaką daje nam kurcząca i rozszerzająca się membrana, a stosowanie takiego systemu jak pan opisuje jest w takim razie zbędne?
3. Czy aż takie zaczenie ma kieunek, w którą stronę powieszony jest zbiornik zaworem w dół czy w górę? Czemu w sprzedaży dalej są listwy bezpieczeństwa? One przecież zawsze wymuszają powieszenie zbiornika zaworem w dół. Co z powietrzem które ma prawo dostać się z instalacji do tej bańki w zbiorniku jak powiesimy zbiornik zaworem w dół (wg Pana prawidłowo) ? Tzn czy bąbel powietrza który teoretycznie może się tam stworzyć (w części membrany od strony układu wody użytkowej) nie będzie wpływał korzystnie na rozwój bakterii? W przypadku powieszenia odwrotnie problem ten teoretycznie znika bo powietrze zawsze wyjdzie do góry do listwy i odpowietrznikiem na zewnątrz.
4. Czy przedstawione przez Pana informacje są poparte jakimiś badaniami przez firmę Reflex na ten temat?
5. Jakie są opory przepływu przy zastosowaniu zaworu Flowjet?
Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź.
PS. Zawory antyskażeniowe Gebo również uważam że są świetne.

jackowskiful
Автор

świetny materiał...woda się rozszerza... chyba wrócę do podstawówki...40 lat temu ciecze były nieściśliwe...

robertkrajewski
Автор

Pojawiło się pytanie o zapowietrzeniu, ale bez odpowiedzi jak odpowietrzyć odwrócony zbiornik?

AN-gowx
Автор

Panie Stanisławie, może jakiś filmik o buforach ciepła w instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Szczególnie interesowała by mnie możliwość łączenia kilku buforów w momencie kiedy kotłownia nie jest wystarczająco wysoka do montażu jednego, większego bufora. I jakie są plusy/minusy różnych połączeń buforów.

marekpilch
Автор

4:38 W jaki sposób membrana wypełni się wodą, jeżeli zainstalujemy naczynie w pionie dolotem skierowanym w dół?

elBanndito
Автор

Świetny film Pański kanał + kanał hydraulika z Wadowic i razem jest to konkretna szkoła hydrauliki domowej :)

waldemargrochowski
Автор

Naczynia przeponowe Reflex jak najbardziej. Jednak jeśli chodzi o zawór pod naczyniem to wolę zawór z dodatkowym śrubunkiem. Na filmie widać, że skręcenie tego na leżąco wymaga trochę pracy. Przy wymianie naczynia trzeba będzie nim kręcić przy poskładanej już instalacji. Mając dodatkowy śrubunek, zamykam zawór, wykręcamy śrubunek i ściągamy na spokojnie naczynie.

ryszardp.
Автор

Czy nie ma zagrożenia że takie naczynie (to zielone montowane nad rurą) się zapowietrzy? Jak go wtedy odpowietrzyać skoro nie ma odpowietrznika na samej górze ?

sw