Polska wieś w 1936 roku na archiwalnym filmie / Historia Polski

preview_player
Показать описание
Film został zrealizowany przez amerykańskiego filmowaca Julien Hequembourg Bryan w południowo-środkowej Polsce około 1936 roku. Na filmie zobaczysz życie w rolniczej społeczności w tamtym okresie.

Jeżeli jeszcze tego nie robisz - SUBSKRYBUJ kanał @TJP_official

Dzięki za oglądanie. Nie zapomnij polubić i skomentować.

Zobacz również:
Polska Wieś przed wojną na starych fotografiach z lat 1921 - 1939
Wieś Biały Dunajec w czasie II wojny Światowej na archiwalnym filmie

#wieś #polska #historia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mialem w wojsku kolege (jakas lubelska wies), ktory dorastal w takich klimatach. Facet swoim morale wielu uratowal du...e. Jak on sie cieszyl, ze ma wlasne lozko, nowe i dopasowane ciuchy, buty, 3 posilki dziennie. Od calodniowej roboty na gospodarce byl silny jak tur. Ktos mu kiedys kazal wyniesc z magazynu namiot do rozlozenia i przewietrzenia... 150kg zarzucil na plecy jak worek cukru i poszedl "bo taki dostal rozkaz". Szczery jak dziecko i zawsze obok "by nie przeszkadzac". Od 30lat nie moge spotkac takiego drugiego czlowieka...

MesterElg
Автор

Płakać się chce, gdy pomyślę że ci ludzie po upływie 3 lat znaleźli się w piekle wojny. Zniszczone dzieciństwo, cierpienie...Piękny film.

ejagda
Автор

Kiedy byłam dzieckiem u nas na wsi był jeszcze jeden stary dom kryty strzechą, nikt już tam nie mieszkał. Urodziłam się w latach 80tych, pamiętam lato, kiedy na polach był tłum ludzi, bo a to sianokosy, później żniwa, wykopki, dużo krów na pastwisku. Fajne wspomnienia, bo byłam dzieckiem ale nie zazdroszczę bo praca była ciężka od świtu do zmierzchu latem a zimę praca w lesie, szykowanie o zwożenie drewna koniem, noszenie wody że studni, a jak nie było urodzaju to bardzo biedna zima. Ale kiedy przychodziły święta, czy nawet niedziela czuć było tę podniosłą atmosferę i człowiek każdy kawałek chleba szanował. Dziadek zanm rozpoczął bochenek, to znaczył znakiem krzyża i nic się nie mogło zmarnować. Kiedy wstawał, pierwsze były zwierzęta, później dopiero on jadł, wieczorem też, najpierw dał jeść krowie, swinkom, kurom, wszygxko pozamykał, wysprzątał, dopiero sam z babcia siadali do stołu i jedli. Nie było dobrych warunków ale nie pamiętam brudu ani bałaganu, zarówno w domu i na podwórku

anuskas
Автор

Świetne ujęcia! Urodziłam się w 1990, mimo to, jakoś mnie nostalgia dopadła za tamtym życiem... ❤

Aśka-lg
Автор

Proszę o więcej takich pięknych filmów. Cudo

wandawieckowska
Автор

Patrzę z wielką nostalgią na ten film.Lata 60te, to moje dzieciństwo. Rodzice mieli gospodartwo, ciężko wszyscy pracowaliśmy. Nie było tyłu maszyn rolniczych .Jako dziecko już chodziłam z rodzicami, dziadkami,rodzeństwem w pole, wiązałam ręcznie snopki zboża, ..Nasza mamusia piekła chleb, robiła swoje masło, twaróg. Do dziś pamiętam smak tego chleba z masłem, popijało się schłodzonym mlekiem .Na święta rodzice robili swoje wędliny, mieliśmy wędzarnię, tatuś wędził, a później zapach wędzonki roznosił się po domu...czuć było, że idą święta. Ciężko pracowaliśmy, ale i ludzie byli bardziej życzliwi, pomagali sobie . Jeśli wcześniej postawiliśmy snopki że zbożem na polu,
...szliśmy do sąsiada na jego pole, żeby mu pomóc, bo to zbierało się chleb..a chleb, to świętość była. Jak kromka chleba upadła na ziemię, podnosiło się ją i ..całowało, co może dzisiaj młodym ludziom wydawałoby się dziwne.. Dzisiaj opowiadam o swoim dzieciństwie, młodości mojej wnuczce . Uczę ją szacunku do ludzi, do pracy ..Bo kiedyś był czas na pracę, zabawę, modlitwę, choć nie było tyłu maszyn rolniczych, samochodów itd.. Starałam się przekazać córce wszystkie wartości, jakie otrzymałam od rodziców..Dzisiaj ona ...przekazuje je swojej córce.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za tę chwilę wspomnień.😀

Mi-vzsg
Автор

😢 Mój ukochany dziadek( ur.1905) wraz z ojcem i bratem stawiali domy na wsi. Wszyscy trudnili się stolarką. Sama jestem nie najmłodsza, ale tęsknie za tym mądrym i odważnym człowiekiem. Ot takie moje wspomnienie.

anetachrzanowska
Автор

Mój dziadek rocznik 1910 opowiadał mi o tamtych czasach . Różowo to tak nie było. Straszna bieda na wsi. Mówił że cukierka jadł dwa razy w roku na święta. A jak szli do kościóła to na boso a buty zakładali w kruchcie kościoła.

Tomasz
Автор

Ta wieś to Złaków Kościelny k. Łowicza. Poznałem po wieżach Kościoła. To jedna z najbogatszych wsi z tamtego okresu w Księstwie Łowickim. Zamożność ludności Złakowa najlepiej odzwierciedla neogotycki kościół, wielkości katedry, który do dziś zachwyca turystów. Kościół naprawdę robi wrażenie, zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

iras
Автор

Serce rośnie jak taki film bezcenny się ogląda 👍🇵🇱

JackSprawiedliwy
Автор

Ale perełka, większość dokumentów z tamtych lat przepadła w wojennej zawierusze, przez Polskę przetoczyły się wrogie dywizje i związane z nimi pożogi. Dziękuję za ten film i pozdrawiam.

asiaanna
Автор

Piękna i zamożna wieś wieś, piękne ludowe stroje, kożuchy, buty... Nie każda wieś tak wyglądała w latach trzydziestych...

agnieszkagutkowska
Автор

Mój tata urodził się późną jesienią tego roku. Pamięta taką wieś, czasem coś nam opowiada. Dziś ma 87 lat. Piękny film.

miakonsi
Автор

Przepiękny, bardzo wzruszający i nostalgiczny film. Szanujmy naszą Ojczyznę, nie kłóćmy się aby nie spotkał nas podobny los. Dziękuję TJP !!!

kalinasali
Автор

Milo popatrzec DZIEKUJE za filmik niech zyje Polska 🇵🇱

agnesepeppinaboccolina
Автор

Dziękuję bardzo za udostępnienie tego materiału!

KkKk-cqgd
Автор

Taki przyjemny film. Nasi kochani przodkowie.

agatasmolak
Автор

Wyjątkowy materiał, taki spokój i harmonia wśród tych ludzi a za chwilę koszmar wojny i wszystko zacznie się zmieniać.

beatagoabek
Автор

Poczytałam Wasze komentarze i się popłakałam, dziękuję

maxilauren
Автор

Trzeba pokazywać takie filmy częściej. Doceniejmy to co mamy i cieszmy się każdym dniem. Dziś wszystko jest na pstryk : ciepła woda, światło, ogień, automat do prania i kluczyk do auta. Naprawdę jest aż tak źle jak niektórzy uważają? Nie wspominając już o tym, że w jednej izbie była kuchnia sypialnia i łazienka. Każdy kawałek drewna i każde wiaderko wody trzeba było przynieść z dworu do chałupy, a jak się w nocy zachciało do toalety? Zimą ciepło się ubrać i za dom do wychodka 😊 Dziękuję za film. Pogody w sercu dla wszystkich tu obecnych.

grazynacyrankowska
welcome to shbcf.ru