22. Budżet państwa i finanse publiczne | Wolna przedsiębiorczość - dr Mateusz Machaj

preview_player
Показать описание
Budżet państwa i finanse publiczne. Czym jest budżet państwa i finanse publiczne? Jak są zorganizowane finanse publiczne? Z czego finansowane są wydatki państwa? Jakie są główne pozycje w budżecie państwa?
Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!

LINKI

WESPRZYJ nasz projekt:

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Muzyka na licencji CC, której użyliśmy w filmie::

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kolejny ciekawy odcinek. :D Z Twoich filmików można wywnioskować, że 500+ i inne świadczenia socjalne są złe dla gospodarki. Może zrobiłbyś odcinek jak wydatki socjalne wpływają na państwo i społeczeństwo?

panfistaszek
Автор

Bardzo potrzebny - jak najwięcej ludzi powinno to obejrzeć.

kristupaslupownas
Автор

Uch, obejrzana cała seria! Dzięki, super plejlista

sebon
Автор

Dziwne, że taka Finlandia ma tak duże wydatki, a mimo wszystko stoi wysoko w rankingach ekonomicznych. Mógłbyś rozszerzyć ten temat?

marunio
Автор

1:00 Co do zasady opłata jest powiązana ze świadczoną przez państwo usługą.

jakubdudek
Автор

Bardzo trudne zagadnienie, ale jest szansa, że dla osób "nie w temacie" stanie się bardziej zrozumiały.
Aczkolwiek z tą osobą samotną tak, ale nie do końca. Owszem płaci na szkolnictwo nie swoich dzieci, ale też chodzi do lekarza czy korzysta z usług. Ktoś tych pracowników wykształcić musi ;)
Tutaj dobrze odesłać do odcinka o edukacji - bon edukacyjny :-D

JJWalbrzych
Автор

hej! w playliście jest zamieniona kolejność odcinków i 23 jest przed 22. Nie wiem czy jest to celowe, więc daję znać :)

karolizert
Автор

"(...) pozycją numer jeden w budżecie każdego kraju jest człowiek" - Rogers Mols.

stevenweinberg
Автор

Ostatnio zastanawiałem się ile pieniędzy które już nam odebrano (w formie przymusowej daniny) jest marnowanych. Rozumiem rolę państwa i podatków i chociaż nie popieram tego w jakiej formie to teraz występuje, to jeżeli już gromadzą nasze pieniądze to czy nie można zwyczajnie zmaksymalizować korzyści z tego płynących. Samo wprowadzenie 500+ mogłoby moim zdaniem funkcjonować lepiej jeżeli zamiast tworzyć (sztuczne) nowe miejsca pracy urzędników którym trzeba płacić dodatkowe pieniądze na owych pracowników państwowych [poza 500+], odprowadzać tą kwotę od podatków dla osób pracujących/zarabiających. Tak samo zamiast budować budynki ze środków publicznych i realokować pracowników z przedsiębiorstw prywatnych, nie można po prostu wspomóc mniejszych przedsiębiorców żeby byli w stanie zatrudniać więcej pracowników? wiedzieli by najlepiej jak zmaksymalizować korzyści z dofinansowania, bo są bardziej doświadczeni w swojej branży. Tak samo nie rozumiem po co urzędnicy państwowi mają płacić swój podatek tylko po to żeby potem i tak otrzymać swoje pieniądze od państwa - nie jest to marnowanie uwagi, która jest poświęcona tym 'transakcjom'?

rafajurczyk
Автор

0:47 - 0:54 idealna animacja pokazująca jak działa polska.

nanab
Автор

Przecież w 2013 r. wydatki budżetu państwa wyniosły dokładnie 321, 3 mld., a nie 702 mld. Wzięto pod uwagę inflację ? Proszę o wyjaśnienie.

Grander
Автор

Moja nauczycielka od WoS'u była chora na raka i powiedziała, że koszty byłyby takie duże, że do końca życia ich nie spłaci z podatków. Ja w wieku 25 lat jeszcze ani razu nie byłem poważnie chory. Jeśli ja mam do końca życia nie skorzystać z tego za co płacę, ale ktoś skorzysta z tych pieniędzy aby przeżyć to co jest w tym złego?

kardanon
Автор

To jest moja ulubiona seria :) ps coś mi się nie zgadza z tym pkb coś zaduże

macx
Автор

skrót od słowa tysiąc to tys. a nie "tyś" :(

hesar
Автор

Materiał bardzo ciekawy. Szkoda jedynie, że Prowadzący ma problem z poprawną polszczyzną. Liczebniki w języku polskim wciąż się odmienia. Pozdrawiam.

radosawlesny-ueod