Tajemnice Górki Gołonowskiej Dąbrowa Górnicza

preview_player
Показать описание
Tajemnice Górki Gołonowskiej Dąbrowa Górnicza
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Najpiękniejsze, najcudowniejsze, klasa, super, lubię tę stronę 🥰👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👋🙋🌞☀️

grigorijsoldatov-knsq
Автор

Bardzo lubię to miejsce 😊 🤗 pozdrawiam serdecznie, mieszkanka Dąbrowy Górniczej🤗

Olczannn
Автор

Chodziłem wtedy pod daszkiem ❤❤😊 pozdrav. Jarek

JarosławParzych
Автор

4:53 Ten budynek, to stara plebania. Pamiętam go z czasów, gdy mieszkał tam ksiądz Tadeusz Porzuczek. A górka gołonoska była stałym celem moich podmiejskich wycieczek.

AWredny
Автор

Po lewej stronie od wejścia do tunelu jest magiczne wejście i za zakrętem ławeczka stała z przepięknym widokiem oraz drzwi do dużego pomieszczenia z drewnianą podłogą .za dzieciaka tam bocian party trenowaliśmy na wagarach;)

WinWin-wexp
Автор

Piękne miejsce ❤to tam spędzaliśmy dzieciństwo, oj działo się 😆

urszulaprzygodzka
Автор

To ja dodam parę słów od siebie.
Legend dotyczących nazwy Gołonoga jest dość sporo. Według jednej z hipotez może ona pochodzić nie od "gołej nogi", tylko od "gołego nosa" - całe wzniesienie miało bowiem przed laty przypominać tą część ciała ;)
W obrębie cmentarza znajduje się wychodnia skał wapiennych zwieńczona starą kapliczką - to tam miał mieszkać ów Pustelnik, który - jak się okazuje - był postacią historyczną. Według źródeł miał zajmować się naprawą drogi z Będzina do Sławkowa, biegnącej przez okoliczne bagna.
Stary budynek wspomniany w filmie to wybudowana w latach '30 XX wieku dawna plebania. W Archiwum Państwowym w Kielcach zachowały się plany jej budowy.
Co do stycznia '45 to cały teren wzgórza stanowił silny punkt obrony. Według jednego z mieszkańców miasta, na wieży kościoła miało znajdować się działo, które swoim ogniem skutecznie utrudniają Armii Czerwonej zdobycie miasta. Ślady walk są z resztą doskonale widoczne jeszcze dziś - na cmentarzu wprawne oko odnajdzie kilka starych nagrobków z dziurami po kulach, na Małej Górze znajduje się także schron typu Kochbunker uszkodzony pociskiem.
Mała Góra to wzniesienie mylnie nazywane przez mieszkańców Borową Górą, bądź Borówką. Borowa Góra obecnie nie istnieje, była to piaszczysta wydma w miejscu tzw. Domu Chłopa w Gołonogu. Co ciekawe, chowano tam mieszkańców zmarłych w wyniku epidemii. Później pobierano w tym miejscu piasek, najprawdopodobniej wydobycie rozpoczęli Niemcy na potrzeby budowanej linii obrony B2, piaskownia działała także po wojnie. Ze sprzedaży piasku sfinansowano budowę domu kultury, który powstał w miejscu dawnej Borowej Góry.
Co do samego cmentarza, interesująca była jego zaniedbana, północna część, na której chowano samobójców i osoby nie ochrzczone. Nie wiem, czy jeszcze istnieje, miała zostać wyrównana i przygotowana pod nowe pochówki.
To tyle ze znanych mi tajemnic Gołonoskiej Góry.

nastrazyczasu
Автор

7:33 - A tutaj była kiedyś tzw, sławojka, czyli taka toaleta wiejskiego typu. W dole widać ulicę Kościelną. Od owej sławojki na stoku, poprzez całą ulicę Kościelną ciągnął się niegdyś nieoficjalny tor saneczkowy. Mniej odważni zjeżdżali od zakrętu ulicy Kościelnej, a ci bardziej odważni - od, jak to wówczas nazywaliśmy - od kibla. :)

AWredny
Автор

Znam te schody, dawno temu chodziłem nimi, bo jeszcze po wojnie długo były, ale juž nie mieszkam na Zagłębiu. Mam 60 lat, a schodami chodziłem między 13-22 rokiem žycia

JarosławParzych
Автор

Pochodze z Zabkowic, jako dzieciak 5, 6-cio letni pamietam jak starsi ludzie wchodzili do kosciola na bosaka, nie wiedzialem o co chodzi...Mam 62 lata, teraz wiem....Pozdrawiam serdecznie

prokoptom
Автор

Niezapomniane zabawa i jazda saneczek z górki od wejścia do tunelu w dół do ul lasek lata 50/60 a brało w zabawie minimum 40 sanek . Aż się łezka kręci od wspomnień .

sylwesterwidacha
Автор

Te szlaki PTTK to zielony Szlak Krawędziowy GOP oraz czarny Szlak Metalurgów. Linia B-2 na tym wzniesieniu jest jednym z najlepiej zachowanych elementów tych fortyfikacji. Drugie takie miejsce to las pomiędzy Starą Pogorią, a Antoniowem. O sztolni pod Wzgórzem Gołonoskim nie słyszałem. Słyszałem natomiast o tym, że są tam podziemia, niewykluczone, że pod samym kościołem

DK-tmou
Автор

Kolejna fajna miejscówka , mam nadzieję że te zadaszone schody ktoś uratuje przed zniszczeniem

Bemxk
Автор

6 lat miałem jak tędy chodziłem. Teraz 50 lat ...

marsel-llfq
Автор

Super film. Teren bardzo mi blisko, lubiłem sobie przychodzić na górkę i posiedzieć na ławce na terenie kościółka. Pozbierać kasztany, których jest tam od gromy w sezonie. Wg "legend" są tam podziemne tunele w których mieli ukrywać się ludzie podczas II WŚ.

bartbe
Автор

Panie Mariuszu, tradycyjnie super film!
Ta sztolnia była chyba nie stricte na wzgórzu a kawałek dalej na Małej Górze (którą na filmie błędnie nazwał Pan Borową Górką - oficjalnie taka nazwa nie istnieje, Borówka, Borowa Góra to potoczne nazwy tego miejsca, a prawdziwa Borowa Górka była kiedyś w miejscu dzisiejszego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Swobodnej), są tam zarośnięte pozostałości po jakiejś dawnej eksploatacji.
PS. Wzgórze jest GołonoSKIE a nie GołonoWSKIE, aż kłuje w oczy ten tytuł! ;)

qudwatch
Автор

Witam!O tym snajperze słyszałem.że, kiedy żołnierze radzieccy przechodzili przez obecną pogorię 3, wielu ich tam zginęło od jego kul.Oczywiście wtedy tam jeszcze nie było jeziora tylko bagna.Kiedy w latach 70-tych wydobywano tam kruszec, napotykano na dużą ilość ludzkich kości.

sebastianw.
Автор

Mam nadzieje, że władze Dąbrowy Górniczej gdy uporają się z obecną przebudową głównych ulic miasta pomyślą nad generalnym remontem Górki Gołonowskiej i przyległych do niej terenów . To zadrzewienie o krym Pan wspomniał w filmie to w rzeczywistosci nieuporzadkowany zarośniety chaszczami teren. Dotyczy to także południowych i wschodnich zboczy wzgórza . Niestety jest też miejscem wyrzucania śmieci . Nie wiem jaki jest stan własności tego całego terenu. Kiedyś czytałem komentarz prezydenta DG, że miasto tylko w niewielkim stopniu jest właścicielem tych gruntów. Jezeli tak jest to prawdopodobnie wzgórze bedzie podlegało dalszej zapasci. Przecież przy sporych jak mniemam nakładów finansowych można by tu zorganizować piękny park dla mieszkańców Gołonoga i Dabrowy Górniczej zachowując historyczność miejsca, a także ekosystem dobrze utrzymanej zieleni.

andrzejwisniewski
Автор

Na wierzy kościoła w styczniu 45 roku umiejscowione było gniazdo niemieckiego karabinu maszynowego. Podczas ofensywy armii czerwonej był prowadzony ogień w stronę twrazniejszej ul.Tworzeń, w wyniku czego zostało spalonych kilkanaście domów. Pozdrawiam

grzegorzbrzeczyszczykiewic
Автор

Kolejny świetny materiał....pozdrawiam serdecznie...czy mógłby Pan nakręcić film o zespole pałacowo-parkowym w Będzinie?....pozdrawiam serdecznie 🙂

magdalenajaroszuk
welcome to shbcf.ru