Польша заставляет помнить меня об этом

preview_player
Показать описание
Почему важно сохранять памятники? В этом видеодневнике обсуждаем вопрос утери исторического и культурного наследия во время войны.
Спасибо спонсорам этого канала: Grzegorz Namiotkiewicz, Jacek Jabłoński, Piotr M., Иван Брусков, Stan.
На этом канале нет рекламы, поэтому поддержите нас, нажав кнопку "Спонсорство" или "Спасибо".

Таймкоды:
00:00 Начало
00:44 Что меня волнует
02:10 Зачем поляки сохранили пепел
03:30 Какой пример подала нам Польша
04:07 Как каждый может сохранить свое наследие
05:46 Причем здесь "Всемирное наследие"
06:40 Итог

#крагжда #чужаки
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dzięki za oglądanie. Możesz również wesprzeć kanał, klikając przycisk „Dziękuję” pod filmem. Pomoże nam to w częstszym tworzeniu takich filmów.
Спасибо за просмотр выпуска! Можете поддержать канал, нажав кнопку «Спасибо» под видео. Это поможет нам чаще создавать подобные видео💙

strangerschannel
Автор

Я рад, что есть такие Люди как Вы! Спасибо!

Peace-nj
Автор

Z przyjemnością ogląda się Twoje filmy.

jgrudzin
Автор

Ви така молодчинка. Хочется вас обійняти міцно і плакати - таких, як ви майже не залишилось. Більшість блогерів роблять вигляд, ніби нічого не сталося і кажуть мій канал не про політику. Ви справжня Людина ❤

lifepets
Автор

"Kto Nie Pamięta Historii Skazany Jest Na Jej Ponowne Przeżycie"

damiandamian
Автор

Mieszkam w Australii. Europejska historia Australii to 200+ lat. Podróżując po Australii zauważyłem, że niemal każda maleńka miejscowość ma muzeum, prowadzone przez wolontariuszy. 200 lat do tyłu wiadomo jaki osadnik tam był pierwszy. Zachowano jakieś lokalne gazety, archiwa, narzędzia, wystrój domów. Zwykle jakiś lokalny historyk opisał historię osadnictwa w tym regionie. Co prawda nie wszędzie zadbano o historię Aborygenów, ale w wielu miejscach są i takie artefakty. Są też muzea poświęcone tylko Aborygenom. Ja nie piszę o Sydney, tylko o miasteczkach 1000 mieszkańców. Urodziłem się w Polsce w 8 000 miasteczku. Zdaje się, że nie ma tam żadnego muzeum, żadnej galerii, żadnego teatru amatorskiego, żadnego zespołu muzycznego. Gdybym chciał się dowiedzieć, co się działo w tym miasteczku- Maków Mazowiecki, 200lat temu, to zero informacji. Tutaj co prawda nie było wojen, które by wszystko zniszczyły. Dlatego np. historia osadnictwa Polaków w Australii, sięga 150+ lat i jest udokumentowana, kto, gdzie, kiedy. Znaleźli się Polacy w 20 wieku, którzy wszystko opisali. Przyjechali Polacy w latach 1980+, którzy to dokumentują. Ja nagrywam na wideo wszystkie polonijne imprezy. Ogląda ten kanał mnóstwo Polaków, ale i rosyjsko-jezycznych. Я записываю на видео также русские и украинские мероприятия, для истории. Привет из Сиднея, Zdzisiek R.

sydneypl
Автор

Polacy bardzo szanują swoją historię, a datę 17.09.1939 roku pamiętamy doskonale.

worldcitizen
Автор

Jestem kolejny raz pod wielkim wrażeniem osobowości kobiety jej inteligencji, jej kreatywnej świadomości jej niesamowitej energii w tworzeniu tego co robi..
Jesteś naszą wartością tutaj w Polsce wzbogacasz ja (Polskę) … sobą.
To tak jest - jesteś, chcę powiedzieć - naszą szlachetna „planta” z Rosji
Dobro z Tobą

MrStanRod
Автор

Do dziś w magazynach Galerii Tretiakowskiej przechowywane są ukradzione przez Sowietów dzieła malarskie polskich artystów. Kiedy i czy zostaną zwrócone?

cytrynapomaranczowska
Автор

polecam temat 'akcja pruszkowska', której przewodniczył Stanisław Lorentz. jest dwutomowa książka 'Walka o dobra kultury. Warszawa 1939-1945', a w skrócie można poczytać w 'Rozmowy z Lorentzem'

antekp
Автор

Тот самый редкий (для меня) случай, когда могу со всем сказанным согласиться. Отмечаю из-за тонкого чувства сопричастности )) Хорошо, все-таки, что вы у нас (диванных зрителей) есть! Уря!

witan
Автор

W mojej rodzinie jest bardzo stare historie związane z moja rodziną ... mam cenne pamiątki jeszcze z 19 wieku ... pozdrawiam

lidiawraga
Автор

Dziękuje za wideo pani Lieno. Najbardziej wspominam filmik o górach Ałtaj, które wyglądały bajkowo . Pozdrawiam serdecznie

andrewreed
Автор

Ogladalem filmy gdzie zwykli ludzie ze wsi opowiadali o czasach wojny i jak *pewni ludzie* niszczyli w ich domach wszystko co bylo Polskie. Wchodzili do domu zolnierze i jesli byly Polskie ksiazki, lub obrazy to do ognia. Eh, co zrobisz.. niektorzy ludzie tylko mysla o wladzy a nie o kulturze. Podejmujesz rozmowe o ciezkich sprawach - szacunek ✌️ moze to cos zmieni :)

mattfly
Автор

Tak, bdb temat. Dziękuję!

Warto zwrócic uwagę jak w Polsce podchodzi się do dziedzictwa kulturowego na obszarach jakie przd 1945 nie należały do Polski.

Odbudowa Gdańska albo Wrocławia to dobre przykłady, ale i w małych miastach często dzieje się podobnie.
Moim zdaniem pewnym przełomem jest gdy ludzie czują się pewnie na terenie na jakim żyją - wtedy łatwiej akceptują, że warto szanować historię i ślady pobytu wcześniejszych mieszkańców.

Pozdrawiam!

tomaszmankowski
Автор

Mało znany fakt wśród Rosjan, więc warto przypomnieć: gdy Armia Radziecka wkroczyła na tereny niemieckie w 1944/45 wiele tamtejszych miast ucierpiało. Ale nie w wyniku walk czy bombardowań, a celowych podpaleń już po zdobyciu miasta. Jaki sens miało mszczenie się na historycznej zabudowie do dziś pojąć nie mogę. Tym bardziej, że część Prus Wschodnich Rosja po wojnie sobie przywłaszczyła, a więc niszczyli to, co i tak miało należeć do nich. Wiele miast na terenie obecnego obwodu Kaliningradzkiego, Warmii i Mazur, zachodniej Polski, zostało po prostu zmiecionych z powierzchni ziemi.

maciekszymanski
Автор

Молодец. Так держать, культура история любого народа

МитрофанТроицкий
Автор

Jest taki program w tv "Zakochaj się w Polsce". Każdej niedzieli ok.8.30 mam śniadanie i ładną opowieść o jakimś mieście lub regionie Polski. Można też znaleźć ten program w internecie. Wszystkiego osobiście nie jestem w stanie zwiedzić.

jozefkosk
Автор

Dla wielu z nas to dosyc normalne Podejscie do wlasnej Historii. Pochodze z Polski, mieszkam w Niemczech i Szwecji. Ale mimo wszystko milo uslyszec, ze sa Ludzie, ktorzy sa pod Wrazeniem, bo tego u siebie nie znaja. Powodzenia w Polsce, jeszcze nie raz Cie zaskoczy..🍀😜🇵🇱🇩🇪🇸🇪

kurtmichelsson
Автор

To kwestia tożsamości i wychowania. Proste zdanie przekazane od ojca ma poważne znaczenie. "Nie znasz swojej historii to nie wiesz kim jesteś".wielu ludzi uważa, że historia jest mało ważna bo już była i trzeba żyć tym co przed nami. Jak można żyć i wiecznie popełniać te same błędy poprzednich pokoleń? Jeżeli nie wiesz dlaczego rodzice wychowywali Cię w takich wartościach a nie innych i co było powodem, że tak uważali to przecież nie masz pojęcia o sobie. Dlaczego ważne, żeby pomagać a nie zabijać, dlaczego ważne jest to żeby szanować czyjąś przestrzeń, dlaczego "nie rób nikomu co tobie nie miłe".. Dlaczego Rzym upadł i UE ma teraz te same problemy, dlaczego Napoleon przegrał, dlaczego zniewalanie innych narodów prowadzi do większych kłopotów w przeszłości.. Przecież to wszystko już było. Każdy ogrom tragedii ludzkich był przerabiany po tysiące razy. I nadal jeżeli ludzie nie będą znali historii to nadal będzie żywe powiedzenie " Historia kołem się toczy".Brak szacunku do sąsiada to to samo co do innego narodu. Zawsze zaczynajmy od szacunku i cierpliwości u siebie w domu. Uczmy dzieci historii. Doświadczeń poprzednich pokoleń. Pozdrawiam

davnav