Донос, як символ епохи. Як доноси стали частиною державної політики СССР | The Документаліст

preview_player
Показать описание
Країна стукачів. Як доноси стали частиною тоталітарної політики СССР. Такою ж звичною та буденною справою, як і черги чи дефіцит товарів на полицях магазинів.
Чому «добрі» совєтські люди масово писали анонімки на колег по роботі, сусідів і навіть найближчих родичів. Здавали їх в каральні органи як за реальними, так і надуманими злочинами. Не зупиняючись перед тим, що лише кілька написаних слів можуть призвести до розстрілу чи заслання у сибірські табори.

Як так сталося, що основним героєм СССР був Павлик Морозов, якого «Піонерська правда» боготворила і писала із захопленням: «Павлик не щадить нікого: попався тато – Павлик видав його, попався дід – Павлик видав його. Павлика виростила та виховала піонерська організація». Справді Павлик здав власну родину, але став для мільйонів не юдою, а кумиром, гроші на пам’ятник якому збирав сам Горький.

Яку роль у формуванні системи доносів відіграв Сталін і чому саме вони поруч із терором стали опорою його режиму. Семен Ігнатьєв, який у п’ятдесятих був міністром держбезпеки зізнавався, що його відомство мало десять мільйонів інформаторів – як платних, так і тих, що «стукали за позовом серця». А ще було КГБ і комуністи, доносити яких зобов’язував статут Компартії. У результаті жодна країна не могла похвалитися такою гігантською мережею донощиків.

Друзі, вітаю! З вами канал The Документаліст і сьогодні, як ви зрозуміли, ми говоримо про те, на чому трималася тоталітарна машина – феномен доносів в червоній імперії. Хто їх робив, для чого, до яких наслідків це призводило. Тема цікава, бо якщо заглибитися в неї, то розумієш – в тому, що режим масово знищував людей часто були винні самі люди.

Отже, про "тенденції історичного моменту" , донос, як символ епохи і росіян, як спадкоємців СССР у нашому випуску. Якщо ви вперше на нашому каналі, або заходите сюди частенько, але досі не підписалися, то зробіть це зараз, щоб не пропускати наступні випуски. Вам не важко, а нам буде приємно, оскільки за статистикою багато глядачів, які дивляться блоги, чомусь досі не підписані.
______________

*Терміновий збір на пікап для виконання бойових задач, для 5-го танкового батальйону 155 бригади.*

🔗 *Посилання на банку*

*Номер банки:*
5375411222646148
_________

*Підписуйся на наш телеграм:*

---------------

❤️ *Подобається те, що ми робимо?*
*ПІДТРИМАЙ НАШ КАНАЛ ДОНАТОМ*

🔗Посилання на *Base by MONO*
*підписка:*

*разовий донат:*

----------------

*РЕКОМЕНДУЄМО ПОДИВИТИСЬ*

Список відтворення *«Какую страну прасралі»*

🤝 *Для рекламодавців*

*Дякуємо за локацію для запису блогів America House Lviv*

#документаліст #ссср #історія
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

*Терміновий збір на пікап для виконання бойових задач, для 5-го танкового батальйону 155 бригади.*

🔗 *Посилання на банку*

*Номер банки:*
5375411222646148


*Підписуйся на наш телеграм:*



❤ *Подобається те, що ми робимо?*
*ПІДТРИМАЙ НАШ КАНАЛ ДОНАТОМ*

🔗Посилання на *Base by MONO*
підписка:

разовий донат:

Document_history
Автор

Через таких "добрих людей", мій дід побував на екскурсії в Магадані, а бабуся теж, правда не пам'ятаю точно де, але то теж був далекий Схід. На щастя, смерть сталіна, зберегла їм життя. Вони повернулися живими, та змогли вигнати "добрих людей" зі своєї хати.

ВасПав-нж
Автор

Було б круто, якщо ці документальні відео показували би на телебаченні, щоб навіть ті, у кого немає можливості користуватися інтернетом, навіть ютубом, і ще б на радіо крутили, але у формі радіопередачі.

AlexCaspian
Автор

Не передати словами мого захоплення цим каналом. Добре, що в мене погана пам'ять і я можу по декілька разів переглядати старі випуски 😅

TheKobryn
Автор

Щодо "донести на сусіда, щоб заселитися в його квартиру" хочу поділитися історією, яку мені розповідла бабуся і мій батько. Моя прабабця і прадід після війни жили у селі на Дніпропетровщині і обоє працювали лікарями у місцевій лікарні. Працювали бувало і вночі, бо прабабця була акушером-гінекологом і мала нічні виклики. Вони вже мали двох малолітніх дітей, тому винайняли для себе місцеву молоду жінку - Надію, яка допомагала з хатніми справами і доглядала тих дітей. І от та Надія і її сім'я мали таку ж саму історію. В часи колективізації мали багато землі і не хотіли вступати у колгосп. На них хтось доніс і вони вимушені були взимку тікати з хати у чому були. Через це захворіла мати і померла. Потім її батько із дітими повернулись у село, але виявилось, що в їхню хату заселили чужих люднй. Як потім сказали, що це і були ті стукачі. Їм нічого не залишалось, як побудувати нову хату. І те б ви думали? На сусідній ділянці. Тобто ці люди, щодня виходили на вулицю і бачили свою стару хату в якій живуть чужі люди, до того ж через яких у них ту хату відібрали 😢. Вже в часи мого дитинства, я бачив цю хату і вона вже була покинута і розвалена. От так ставилися стукачи до того, що їм дарма дісталося.

BogdanGrishko
Автор

На початку 80-х мене призначили на посаду директора підприємства де буйно процвітала корупція та крадівництво. Я почав звільнати крадіїв і тут як по команді до усіх органів посипалися анонімки на мене. У травні 83 року року у мене було п"ять перевірок, починаючи від ОБХСС і закінчуючи партійним контролем. Нічого не встановили, але нерви попсували. Так що наш народець завжди готовий до стукачества, якщо це буде запроваджено владою...

юрійкононов-жж
Автор

Історія про жовту куртку як апогей абсурдності існування лаптєногого суспільства на болотах "вєлікой і необ'ятной".
Дякую за цікавий контент 👍
Слава Силам Оборони України!

Lotsman_Dniprovskyi
Автор

Ніколи не любила вивчати історію ні в школі, ні в університеті, але Вас слухаю із задоволенням. Дякую за якісний контент!

annam
Автор

Павлік морозов настільки потужно ефективний, що у нього не вистачало дорослих родичів, щоб їх здати.

ЮрійПроф-гу
Автор

Припускаю, що одне із завдань доносів не сам донос (бо, як згадувалося, лише 1 зі 100 мав реальне підґрунтя), а посіяти атмосферу тотальної недовіри, аби унеможливити згуртування проти системи

ІванСтарчук-дж
Автор

Мого прадіда відправили в бісів гулаг за доносом сусіда. Він ніби то вкрав мішок зерна, сам дід був сторожем на току в 1936. Сусід навіть не приховував що доніс, навіть пишався. Хоча все село говорило, що під час голоду цей "сусід" власну дитину з'їв. Дитина нібито померла від голоду, але казали, що в труні були лише кістки. Але червоні людожери такого ж людожера не посадять. З тих нкв-едешних джерел, що москвопітеки відкрили на загал, стало відомо, що прадід тримався на каторжних роботах аж 18 років, писав листи (вони не доходили). Одною писулькою просто спаскудив життя цілій сім'ї. І таких мільйони просто

badzabasausagewithpepper
Автор

Ніколи не встигаю написати перший коментар! Дякую за вашу роботу, вітання із Харкова!

LegendaFolium
Автор

Вчора 19.10 у мене з чоловіком була річниця весілля 🎉 ми провели річницю на кухні, з келихом вина з смачними закусками і під вашу програму 😊 передивлялись старі випуски 😅
Дякую. Як завжди дуже цікаво. расія країна гній, завжди була і навряд колись зміниться.

sonyshnuk
Автор

Досі не розумію, чому у цього каналу не мільйон переглядів. Дякую за кожне відео 👍

rozzi
Автор

Дякую за вашу роботу, української має бути більше.

Masher_Adams_gotik
Автор

"Старенькие ходики, молодые ноченьки....
Пол-страны -- УГОДНИКИ, пол-страны -- ДОНОСЧИКИ..."
/Е. Евтушенко, поэт/. 💔

Тимофей-пшш
Автор

Дякую за вашу роботу. Я прожила багато років, вчила зовсім іншу історію срср. Зараз відкриваю СТРАШНІ сторінки мого народу.

stubborn-ee
Автор

Пане дикторе, хочеться вже якогось інтервʼю з вами ) розказати про вас, про канал ) Цікаво більше дізнатись про творців цього крутого каналу ❤️

mariiadragan
Автор

Дякую вашій команді за такі відео неймовірні

katy_meot
Автор

Дякую вам за безцінну роботу висвітлення нашої історії 🙏🇺🇦

oksanagalko