Niewidzialna magia czyniąca cuda. Jak działają spoilery, dyfuzory, skrzydła i współczynnik CX?

preview_player
Показать описание
Niesamowite jak przepływające powietrze może zamienić samochód cywilny w torowy pocisk, mając ogromny wpływ na jego przyczepność i jakość prowadzenia. Z tym filmem łatwo zrozumiesz jak działa aerodynamika.

Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!

Playlista:
• Omri Dehan - Hypermercial
• Victoryia - Autumn Air
• Syncro - Mikgo
• F2050 - Cyberman
• Red City Hero - Paper in fire
• AsiC - Bubbles

––––––––––––––––––––––––––––––

––––––––––––––––––––––––––––––

This video is fair use under copyright law because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work.

––––––––––––––––––––––––––––––

All music under Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0

––––––––––––––––––––––––––––––

Lista wykorzystanych materiałów. Warto subskrybować i oglądać ich filmy!
The list of videos used in this film. Be sure to watch them and subscribe!

In the Wind Tunnel with the New Mercedes-AMG GT Black Series by Mercedes-Benz

Until we see each other again - Porsche at the 24h at Daytona by Porsche

McLaren 765LT Directors Cut by McLaren Scottsdale

Mercedes-Benz CLA 2014 - AERODYNAMICS ANIMATION by AutoMotoTV

Porsche 911 Turbo Aerodynamics: Best of All Worlds by Porsche

Nickoli's 1979 Austin Mini by ILB TV

New Land Speed Record Set By Donald Campbell by Sporting History

Volkswagen XL1 production version by Motor1

508 Peugeot Sport Engineered Revealed by Peugeot

McLaren P1™ vs. the Nürburgring-Nordschleife by McLaren Newport Beach

Bernoulli's principle 3d animation by creative Learning

Le Mans 1999 Review Peter Dumbreck's Mercedes flip by Duke Video

The wildest Porsche spoiler and rear wings by Porsche

Newton's Laws Of Motion Action And Reaction by ESOcast

North Americas Fastest 720s w/ RYFT.CO Body Kit by Cozzzy Media

Convertible Aerodynamics at 1000fps by The Slow Mo Guys

Lamborghini Miura S: The Original Supercar by Car Tales

PETUR'S EVO MR IX MITBILL by lowishmmxii

Dodge Viper ACR: Holy Crap This Thing Is Awesome by Carfection

FIRST LOOK: Formula 1’s 2021 car in the wind tunnel by FIA

Bugatti Chiron - Wind Tunnel animation by 4K Side - Creo Tutorials

Underneath BMW's Fastest Car (2020 M8 Coupe) by Justin Pritchard

Venturi effect and Pitot tubes by khanacademymedicine

Ferrari's fastest road car yet - SF90 Stradale by Bond Seven Car

Ferrari SF90 Stradale - Official Video by Ferrari

LIBERTY WALK V2 GTR by Woyshnis Media
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jedno słowo tylko opisuje ten film "Genialne"

FuLLbring
Автор

Bardzo fajny materiał sam z uwagą obejrzałem!

BvEmil
Автор

Jeju, jak ja kocham wasze filmy, to chyba jedyny kanał gdzie obejrzałem wszystko, więc klasycznie jak przed każdym odcinkiem zapinam pas i jedziemy! :D

kano
Автор

Chętnie obejrzał bym film w twoim wydaniu na temat chlodzen silników sposób ich chłodzenia nowoczesnych technik i ciekawostek

Kanalgoal
Автор

Jak bym miał takiego nauczyciela fizyki to dzisiaj bym budował auta a tak robię to co robię. Szqcun za film i omówienie tego czysto łopatologicznie. Pozdrawiam i czekam na następne filmy

fiszpanek
Автор

Proponuję analizę techniczną silnika 6.2 V8 N/A z AMG

have-day
Автор

Czy jest szansa na odcinek poświęcony grupie B?

stefanbuka
Автор

Teraz już wiem po co w Daewoo Tico SX były seryjnie montowane spoilery.

Vladymir_Putin
Автор

Rozwala mnie poziom Twojego przygotowania do każdego z filmów (oczywiście najwyższy), brawo :D

Kamil-nfzd
Автор

Hej 😉 jestem fanem Waszego kanału i oglądam praktycznie każdy odcinek. W tym materiale poruszyliście bardzo trudny temat i niestety nie ustrzegliście się błędów, które popełnia wiele innych kanałów na YT, a nawet czasem poważniejsze strony internetowe. Wyjaśnienia zjawisk, które stanowią ważną część odcinka są nieprawidłowe. Zacznijmy może od prawa Bernoulliego i fragmentu 5:55:

Załóżmy, że dwie cząsteczki zaczynają opływać samochód w tym samym momencie, jedna idzie sobie górną trasą, a druga dolną. Argument, że dłuższa droga do pokonania wymaga większej prędkości sprawdza się tylko w sytuacji, gdy te 2 cząsteczki opłyną ten samochód w tym samym czasie. W praktyce oczywiście się tak nie dzieje, te cząsteczki nie są ze sobą złączone w jakiś magiczny sposób i czas opłynięcia samochodu przez nie może być różny. Sytuację dobrze obrazuje poniższy gif.


Wasze wyjaśnienie miałoby sens, gdyby czarne kropki dotykały końca skrzydła w tym samym czasie. Niestety tak się nie dzieje, a więc takie wyjaśnienie zjawiska jest niepoprawne.

Fragment 7:15
Zjawiska opisujące działanie spoilerów (czyli de facto elementów o geometrii skrzydeł samolotu, które różnią się w głównej mierze tym, że mają dociskać a nie wznosić pojazd) próbowały być opisane przy pomocy różnych teorii i równań, ale o tym później 😊. Ponownie, zastosowanie prawa Bernoulliego jest niepoprawne z wyżej wspomnianego powodu, ale również z powodu niespełnienia założeń tego prawa. Jednym z założeń jest charakter przepływu, który musi być laminarny, z czym często jest problem zwłaszcza przy coraz większych prędkościach. Mógłbym się przyczepić też do nieściśliwości powietrza, jednak przy prędkościach osiąganych przez normalne samochody można to pominąć. No chyba, że ktoś kiedyś zbuduje samochód osiągający prędkości subsoniczne lub większe :D

Ogólnie z równaniem Bernoulliego i tunelem venturiego jest problem w przypadku, który opisujecie, ponieważ te zależności opisują przepływy w jakichś zamkniętych domenach np. rurociągi, do tego charakter tych przepływów jest laminarny. W przypadku samochodu poruszającego się po drodze mamy do czynienia z przepływem nie ograniczonym przez ściany z każdej strony (eternal flow) i do tego dochodzi turbulentność. Temat aerodynamiki naprawdę nie jest łatwym tematem i nie wygląda to tak łatwo, że można przy pomocy jednolinijkowego równania załatwić sprawę. Dowodem na to mogą być wspomniane w filmie współczynniki oporu, które nawet w dzisiejszych czasach są wyznaczane empirycznie (w tunelu aerodynamicznym) lub przy pomocy numerycznych symulacji komputerowych.
Lepiej do opisania zjawisk aerodynamicznych posłuży prawo Kutty – Żukowskiego (Kutta – Joukowski theorem) i pośrednio prawa Newtona. Warte uwagi jest też prawo Naviera-Stokesa, jednak aktualnie jest to problem milenijny i na razie nikt nie wyprowadził dowodu formalnego . Osobiście, wyjaśnienie z gradientem ciśnienia bardziej do mnie przemawia niż chociażby równanie Bernoulliego. Teoria Żukowskiego również brzmi przekonująco tym bardziej, że chłop jest uznawany za ojca współczesnej aerodynamiki i na to zagadnienie poświęcił całe życie.
Jeśli ktoś dotarł do tego miejsca to szczerze gratuluję :D to znaczy, że zaciekawił Cię temat, a więc podrzucam linki z ciekawymi materiałami, które jednocześnie pokażą, że nie wymyśliłem tego wszystkiego sam, a opieram swoje opinie na sprawdzonych źródłach (Stanford University, University of Michigan)😉:

kacperprzybylski
Автор

Nie jestem fanem motoryzacji i mechanika samochodowa nie obchodzi mnie wcale. Ale oglądając wasz kanał mógłbym nawet rozpocząć studia inżynierskie w kierunku mechaniki i nie tylko ;) Naprawdę robicie świętną robotę :)

fgesrgdasgf
Автор

Najlepszy kanał motoryzacyjny. Naprawdę. Nawet osoba kompletnie nieobeznana w motoryzacji wszystko zrozumie. Oby tak dalej!

kubarysakowski
Автор

pov:
fizyka w szkole: nuda
fizyka z robertem: wow to jest ciekawe

karoleloo
Автор

Jako konstruktor samolotów stwierdzam, że jak dla prostego widza nie mającego nic wspólnego z mechanika płynów to całkiem spoko opisałeś. Liczyłem tylko jeszcze na przykłady starych bolidów które przecinały z efektem zwężki i przez to mogły wylatywać przy oderwaniu jak pociski. No i fajnie jakbyś jednak wspomniał o przepływał linearnych oraz turbulentnych. Chociażby na przykładzie piłki do golfa przez co łatwiej byłoby zrozumieć działanie żaluzji i ich rolę w kierowaniu powietrza na spojler.
Tak w ogóle to lubię e twoje filmy i powodzenia ;)

gorszcz
Автор

Twoja wiedza jest imponująca. Ponadto sposób w jaki ja sprzedajesz sprawia, że wszystko można zrozumieć. Jeden z lepszych kanałów motoryzacyjnych na yt. Gratuluję 🙂

Kaizen_
Автор

Wszystkie wasze filmy są szczegółowo przygotowane. Szacunek

axolp
Автор

Okej, wykład zaliczony. Teraz czas na praktykę
Jak zawsze wysoki poziom, tak trzymać. Pozdrawiam

norbertpedzior
Автор

Uwielbiam Cię słuchać. Ogrom ciekawych treści podanych w idealnej formie! Co do pytania z końcówki to marzy mi się ACR z filmu z tym extremalnym pakietem aerodynamicznym. Wygląda nieziemsko!

widme
Автор

Jak zwykle, materiał na najwyższym poziomie merytorycznym. Dziwię się, że jeszcze żadna stacja TV Cię nie zwerbowała :) Filmy, które tworzysz, są jak dla mnie, na jajwyższym poziomie, pod każdym względem. Numer 1 na YT, jeśli chodzi o kanały motoryzacyjne a produkcje telewizyjne, zostawiasz daleko w tyle.

darkubarku
Автор

Bardzo fajnie że tak dokładnie opowiedziałeś o tym temacie. Jeszcze nie spotkałem się na polskim YT z tym. Dobrze że ktoś to zrobił.

siwymanrs