KTÓRY ZABORCA BYŁ NAJGORSZY?

preview_player
Показать описание


00:00 Wstęp
0:57 zabór austriacki
9:29 zabór pruski
17:35 zabór rosyjski

Przez ponad 120 lat terytorium Rzeczpospolitej władała Austria, Prusy i Rosja. Każdy z tych zaborców stosował inną politykę wobec uciemiężonych Polaków. Zmieniało się także ich podejście z biegiem czasu. Które zatem z tych mocarstw można uznać za najłagodniejszego okupanta, a którego za tego najgorszego? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w naszym najnowszym materiale.

Więcej na ten temat:
D. Beauvois, „Trójkąt ukraiński”
Z. Fras, „Galicja”.
M. Janowski, J. Jedlicki, M. Michcińska, „Dzieje polskiej inteligencji. T. 1-3”
D. Nawrot, „Litwa i Napoleon w 1812 roku”.

Materiał przygotowali: Jakub Wojas, Łukasz Szymura, Sebastian Fojcik i Marek Dereń.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

A gdyby nie wybuchło powstanie listopadowe ? Finlandia miała autonomię u kresu carskiej Rosji. Więc 100 lat takiej sytuacji sprawiłoby, że Polska odrodziłaby się silniejsza. Powstania mogą być dobre - ale tylko w dogodnych warunkach.

przemysawcybulski
Автор

Dzięki za ciekawą analizę tamtych czasów. muszę powiedzieć, że dla przeciętnego zwykłego robola tak jak wtedy tak i teraz nic się nie zmieniło. To politycy szczują narody przeciw sobie a oni jak wtedy możni i bogaci dobrze i wygodnie sobie żyją. Nie trzeba daleko szukać: kto siedzi w okopach czy na 1 linii frontu w toczących się na całym świecie zbrojnych konfliktach. "Niech żyje wojna, pieniążki sypią się.Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe"

danutaandrzejewska
Автор

Dziekuje, swietny program, duzo rozleglej wiedzy na jeden temat, jestem przekonany, ze Wasze programy winne sie znalezc w szkolach dla dzieci i mlodziezy, w ktorych obecna wladza widzimy z czym zaczyna...

wieslawpawlowski
Автор

Który zabór był (i jest) najgorszy? Ten wewnętrzny - gotów sprzedać niepodległość za namiastkę władzy.

Roman_
Автор

Bardzo ciekawa, prawdziwa i dobrze przygotowana lekcja historii dla takiej staruszki jak ja. Chcialabym aby ten program dotarl do politykow rzadzacych w mojej Ojczyznie. Oby historia sie nie powtorzyla! Zycze milego dnia dla wszystkich.

WiolettaPelc
Автор

Cała moja rodzina, to Galicjaki. Pamiętam, jak dziadkowie jeszcze w latach 50. ciągle wspominali z rozrzewnieniem czasy Franciszka Józefa "za Franza Josefa to były czasy". Ale bieda była, Nie bez przyczyny Galicję i Lodomerię nazywano Golicją i Głodomerią.

januszzegota
Автор

Wspomnieć należy jeszcze o czwartym zaborcy czyli Imperium Brytyjskim, które zawsze kiedy jego interesy, na przykład w Indiach, były zagrożone zachęcało Polaków do wywoływania następnego kompletnie pozbawionego sensu powstania. Czy zaczniemy się kiedyś uczyć na błędach?

wojtekkubiakmusic
Автор

Bardzo ciekawe ujęcie problemu. Jak zwykle sprawy nie wyglądają czarno-biało. Dziękuję za analizę!

michalskrzypek
Автор

Ciężki wybór ! Wszyscy byli z piekła rodem 👺

husaria
Автор

Jeśli spojrzeć na dzisiejszą politykę, podłość 'elit' politycznych mieszanie si w konflikty, inaczej patrzę na historię i wręcz nie dziwie

maro
Автор

Dochodze do wniosku, ze juz zawsze mielismy beznadziejne, sprzedajne elity, to chyba cecha narodowa, placil za to caly narod.

ViiCiiii
Автор

Historia lubi się powtarzać. Zdrajcy nie byli zwykłymi ludźmi, tylko tymi u władzy.... jak teraz.

JarekDegorski
Автор

Caryca Katarzyna była prusaczką urodzoną w Szczecinie ! Tak naprawdę rozbioru dokonali niemcy, niemcy i niemcy....

sturmgewhr
Автор

moja wieś była pod zaborem pruskim i domy były murowane z cegły a 20km dalej gdzie był zabór ruski do dziś stoją domy z kamienia kryte eternitem

leonkopyto
Автор

Wszystkie zaboru były państwami prawa .Szczególnie prawo było stosowane względem Polaków było stosowane w zaborze pruskim

marekmarek
Автор

Bardzo ciekawe ujęcie kawałka historii Polski. Gratuluję "pomysła" i ciekawego odcinka 👍❤

jozefbak
Автор

Super film, powinni to na lekcjach historii puszczać. Trudno mi powiedzieć, który zaborcza był najgorszy. Mieszkam na terenie dawnego zaboru rosyjskiego, ale niedaleko mam do niemieckiego i austriackiego. Do dzisiaj w wielu aspektach gospodarczych, politycznych na mapach "widać zabory". Wychodzi na to, że najsłabsze obszary Prus i tak były dużo bardziej rozwinięte niż najbogatsza cześć Rosji. Franciszek Józef jest dobrze wspominany do dziś, wiem to od kolegi z Cieszyna. Na etykietach wody Żywiec Zdrój jego podobizna jeszcze około 20 lat temu była drukowana.

jaroslawkaczynski
Автор

Rozmawialem kiedyś z Austriakami. Po Wiosnie Ludow Austria a w zasadzie Austro-Wegry prowadzily politykę podobną do obecnej UE. Symbolami panstwa byly kolej i poczta, stąd cudowne, monumentalne stacje kolejowe w zaborze austriackim. Bielsko, jako miasto poza Galicją, przeżywało cudowny rozkwit gospodarczy na przelomie XIX i XX wieku.Mit Franza Josefa trwal w pamieci moich dziadkow, gdyz ten model funkcjonowal i to coraz lepiej, do 1914. Rabacja, jakkolwiek sprowokowana, jest jedną z najczarniejszych kart polskiego spoleczenstwa .

henrykstekla
Автор

Richard Butterwick pisze, że w latach 1795-1806 z tzw Galicji Zachodniej (czytaj: z z ziem zagarniętych w III rozbiorze) Austria uprowadziła ok. 80 tys. rekruta. Do tego trzeba dodac większe niż u pozostałych zaborców podatki.

Zouave
Автор

Zgodziłbym się, że zabór pruski. Pozwolę sobie rozwinąć tą tezę. Otóż Prusy, a potem Niemcy stanowiły poważną potęgę kulturową, gospodarczą i militarną. Stanowili zatem zarówno poważną konkurencję jak i miraż dobrze rozwiniętego państwa. Do tego wszystkiego Prusy i Niemcy od czasów Bismarcka wobec polskiej kultury były mocno opresyjne. Wystarczy wspomnieć Hakatę, rugi pruskie czy Kulturkampf. Co ważne działo się to wszystko w ramach prawa. W zaborze rosyjskim zaś takowego nie było. Poza tym carstwo rosyjskie stało od nas niżej cywilizacyjnie. Nie było dla nas pod tym względem atrakcyjne. Co innego Prusy i Niemcy. Mój pradziadek pochodził z Wielkopolski. Wychowałem się też razem z jego córką, a moją babcią. Zatem wiem czym jest pruski porządek i oszczędność. Sam tego nie przejąłem. Bliżej mi bowiem mentalnie do Galicji. Też mam stamtąd korzenie.

marcinwisniarski